Terminal pogryzł człowieka: memconf

Co sprawia największą trudność podczas planowanego rozszerzenia pamięci w jakiekolwiek maszynie? Nie, nie rozkręcanie obudowy, lecz przypomnienie sobie, jakiego typu pamięci mamy w środku i jaki musimy dokupić. W większości przypadków pamięć można sobie odświeżyć używając dowolnego narzędzia informującego nas o naszej płycie głównej (np. I-Nex). Mając jej producenta i typ możemy resztę doczytać w instrukcji obsługi. Ale mamy też perlowski skrypt memconf, który zaskakuje dokładnością informacji.

Memconf to polecenie które wyświetli nam w terminalu szczegółowe informacje o używanej pamięci – czyli jej typ, taktowanie, zajęte/wolne sloty, maksymalną pojemność możliwą do zainstalowania. Przy okazji dowiemy się też co nieco o swoim CPU. Wszystko to za sprawą tego niewielkiego skryptu rozwijanego nieprzerwanie od 1996 roku (sic!). Niestety, pomimo tak zacnego czasu istnienia na scenie, memconf nie dostał się masowo do repozytoriów Ubuntu/Minta/Debiana, znajdziemy go jedynie w AUR dla Manjaro/Arch Linuksa. Pozostaje nam zatem ręczna instalacja, które nie jest czymś problematycznym. Musimy pobrać najnowszą wersję skryptu ze strony projektu (archiwum .gz), rozpakować go w ulubione miejsce (np. ~/Programy), nadać prawa do wykonywania (chmod a+x nazwa_skryptu). Pozostaje uruchomienie z prawami roota i ew. parametrami (-v da nieco więcej informacji). Dla wersji 3.04 wygląda to mniej więcej tak:

cd ~/Programy
chmod a+x memconf.v3.04.pl
sudo ./memconf.v3.04.pl -v

Oczywiście w przypadku Manjaro/Arch Linuksa możemy skorzystać bezpośrednio z AUR:

yaourt -S memconf

Dla użycia masowego w systemie, skrypt dobrze i wygodniej jest umieścić w /usr/bin.

Rekompensatą za te parę chwil zastanowienia, gdzie rozpakować memconf i jak nadać mu uprawnienia jest wynik działania programu:
#$ sudo ./memconf.v3.04.pl -v

memconf: V3.04 24-Feb-2014 http://sourceforge.net/projects/memconf/
hostname: uzappy
manufacturer: Dell Inc.
model: Studio XPS 1645 (Quad-Core Hyper-Threaded Intel CPU Version 1600MHz)
Ubuntu 14.04 LTS, 64-bit kernel, Linux 3.13.0-24-generic
U2E1: Intel CPU Version 1600MHz cpu, system freq: 133MHz
Memory Error Correction: None
Maximum Memory: 8192MB (8GB)
DIMM_A: 2048MB 1333MHz Synchronous DDR3 SODIMM, Elpida EBJ21UE8BDS0-DJ-F
DIMM_B: 2048MB 1333MHz Synchronous DDR3 SODIMM, Elpida EBJ21UE8BDS0-DJ-F
empty memory sockets: None
total memory = 4096MB (4GB)

I wszystko jasne.
 

0