przystajnik

Linux Mint 17 Qiana w wersji RC

Drżące palce nerwowo próbują utrafić w przyciski na myszce, a rozdygotany wskaźnik na ekranie chaotycznie przelatuje tuż obok linków do obrazów ISO widniejących na liście. Tak w skrócie można opisać rozemocjonowany stan użytkownika Minta, który z niecierpliwością wypatruje najnowszego wydania Mint 17 Qiana, zbudowanego w oparciu o Ubuntu 14.04 LTS. Męki oczekiwania miłosiernie zostały w końcu ukrócone – w dniu wczorajszym zostały udostępnione pierwsze obrazy Mint 17 Release Candidate w wersjach ze środowiskiem Cinnamon i Mate. To nie jest wersja ostateczna, ale wszystko wskazuje na to, że w wydaniu finalnym za parę dni zmian wiele nie będzie.

Główną zmianą jaką odczujemy w tym wydaniu, to oczywiście solidna podstawa Ubuntu 14.04, wydania w którym Canonical dość staranie przyłożył się do kwestii stabilności i wydajności. Mint czerpie z tych osiągnięć cały garściami, wprowadzając do tego posmak Cinnamona i konserwatywną tradycję MATE oraz sporo autorskich rozwiązań ułatwiających życie użytkownikom. Mint 17 Qiana to wydanie przełomowe, nie tylko ze względu na najnowsze środowisko Cinnamon 2.2.8, które się usamodzielniło i odseparowało od swojego protoplasty GNOME 3.xx. To również pierwsze wydanie nowego rozdziału w życiu dystrybucji, które od tej pory będzie się opierało o dwuletnie wydania LTS, a poszczególne aktualizacje pomiędzy tymi wydaniami będą wdrażane do bazowej wersji w postaci aktualizacji 17.1 (Ubuntu 14.10), 17.2 (Ubuntu 15.04), 17.3 (Ubuntu 15.10). To oczywiste przesunięcie mocy deweloperskich na ważniejsze zadania, niż półroczne pełnoprawne wydania wymagające testowania, sprawdzania itp. Taki harmonogram ma przynieść większe skupienie się na rozwoju środowiska Cinnamon i MATE oraz wdrożenie pomysłów drzemiących w głowach deweloperów jak też gwałtowniejszy rozwój narzędzi tożsamych Mintowi.

Mint jak Mint

Mint jak Mint

Wracając do samego wydanie 17 Qiana. Po pobraniu wybranego obrazu, w zależności od wyboru i szczęśliwego uruchomienia ISO naszym oczom ukaże się albo środowisko Cinnamon 2.2.8 albo MATE 1.8. Nowości tych wersji ciężko jednak to zauważyć, gdyż… Cały wystrój pulpitu hołduje stosowanemu od wieków tematowi Mint-X oraz tapecie utrzymanej w tej samej stylistyce koncepcyjnej. Zmiany dostrzeżemy dopiero podczas pracy z nowym systemem – panel sterowania nabrał ogłady, elementy zostały poukładane, wyrównane, niektóre rzeczy zreorganizowano. Mint Menu w Cinnamonie w końcu nie laguje. I tak dalej, lista poprawek jest imponująca i z pewnością każdy odkryje coś, co go uraduje niepomiernie. Niemniej, pierwsze co większość użytkowników Minta zrobi, to zmieni domyślne temat graficzny, tapetę i ew. motyw Cinnamona.

Pod tym co oceniają oczy, nowości takie jak i w Ubuntu – czyli kernel 3.13.xx, Firefox 29, Thunderbird 24, Libreoffice 4.2.3. Jest zatem nowocześnie i na czasie, a możliwość zaktualizowania niektórych komponentów (np. sterowników NVIDII) w oparciu o aktualne PPA czynią z tego systemu jedną z dystrybucji najbardziej na czasie. Niemniej, z finalną oceną poczekajmy na wydanie ostateczne, które być może czymś nas zaskoczy (jeszcze bardziej pozytywnie).
 

Post navigation

6 comments for “Linux Mint 17 Qiana w wersji RC

 1. 15 maja, 2014 at 19:11

  No oto czekam na finalne wydanie 🙂 zapowiada się bardzo fajnie 🙂 jak to Mint – chociaż szkoda, że trochę mu błysku do wyglądu nie dołożyli 🙂

 2. Adam Sondel
  16 maja, 2014 at 9:31

  Po tym wpisie nie wytrzymam do finala, ściągam RC 🙂

 3. leon
  16 maja, 2014 at 10:21

  No ciężko się powstrzymać.

 4. Lucek
  16 maja, 2014 at 13:24

  System mam od kilku dni na starym laptopie. Jestem bardzo zadowolony. Wszystko działa, jest szybki i prosty w obsłudze. Jedyne co może zmącić mój zachwyt to elementary OS Isis. Zwyczajnie możne go pokonać estetyką, oferując to samo „pod maską”. Luna gościła u mnie dość długo i byłem zachwycony jej lekkością, stabilnością i wyglądem. Ostatecznie zrezygnowałem z niej na rzecz Minta, ponieważ ten oferuje więcej graficznych narzędzi systemowych. Jeżeli elementary OS rozbuduje się o bardziej zaawansowane opcje ustawień, Mint będzie miał poważną konkurencję.

 5. 16 maja, 2014 at 16:25

  O tak to prawda eOS może być ciekawą alternatywą w stosunku do Minta tym bardziej, że dopracowanie wizualne w nim jest na wysokim poziomie 🙂 No ale jak to z eOSem jeszcze pewnie trochę poczekamy 🙂 a Mint już w zasadzie jest.

 6. clfapujc
  16 maja, 2014 at 16:36

  Natrafiłem na problem przy instalacji wersji z Cinnamonem. Po wybraniu zaawansowanego przydzielania partycji mam planszę o konieczności zamontowania partycji docelowej w /target. Nieważne, czy to zamontuję, czy nie, po przejściu dalej mam już wybór miejsca instalacji GRUB-a i przycisk Zainstaluj. Brak jest możliwości wskazania partycji docelowych na system, swap itd.
  Boję się nacisnąć Zainstaluj bo mi może wymazać jakąś ważną partycję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »