Dwie aktualizacje XnViewMP 0.67

XnViewMP w ostatnich dniach w przeciągu parunastu godzin doczekał się dwóch aktualizacji, do wersji 0.66 i zaraz potem do 0.67. Jak można mniemać, było to wynikiem natychmiastowej poprawki niedomówień odkrytych w funkcjonowaniu programu, ale i tak na potrzeby wdrażania w systemie nowej wersji XnViewMP zaleca się wykonanie kopii zapasowej jego bazy plików. Stosunkowo i złudnie wolny rozwój tej świetnej przeglądarki grafiki rekompensowany jest ilością zmian i poprawek, jakie otrzymujemy z każdym nowym wydaniem. Nowe wersje rodzą się nie za często, ale są obfite w nowe funkcje i nie inaczej jest z 0.67, które siłą rzeczy przejmuje changelog z wcześniejszego o parę godzin 0.66.

XnViewMP 0.67 - okno z miniaturkami
XnViewMP 0.67 – okno z miniaturkami
Jeżeli ktoś napracował się, by skatalogować swoje zbiory w XnViewMP, przed zainstalowaniem i uruchomieniem wersji 0.67 proszony jest o wykonanie kopii swojej bazy dany – znajdzie ją w katalogu ~/.xnviewmp/XnView.db – o ile nie zmieniał położenie tego pliku (ustawienia, dowiązania, itp.). Po uruchomieniu 0.67 sprawdzamy, czy nasza baza plików jest taka, jak wcześniej i jeżeli wszystko jest w porządku, cieszymy się nowymi możliwościami tego oprogramowania. Pełna lista zmian i poprawek znajduje się do samodzielnego przeanalizowania pod tym adresem. Z tej długiej listy, na której zdecydowanie przodują poprawki, warto zwrócić uwagę na nowe możliwości XnViewMP:

  • zapamiętywanie ostatnio użytego formatu w ‘Zapisz jako’
  • ustawienia temperatury barw podczas edycji
  • przebudowane i usprawnione okno dialogowe zmiany nazw
  • obsługa drag&drop w panelu plików i oknie z miniaturami
  • miniatury dla formatu InDesign
  • możliwy RegExp podczas zmiany nazw w obróbce wsadowej
  • określanie miejsca położenia bazy danych z katalogiem zdjęć i miniatur
  • tworzenie skrótów tekstowych do wykorzystania w wyszukiwaniu
  • a do tego wszystkie całe mnóstwo poprawionych błędów

XnViewMP 0.67 - wstępna obróbka
XnViewMP 0.67 – wstępna obróbka
Lista nie za długa, nie za krótka, a z pewnością podnosząca walory użytkowe XnViewMP na kolejny poziom miodności. Bo z programem pracuje się bardzo przyjemnie, szybko i wydajnie. Kto zdecyduje się skatalogować swoje zasoby zdjęciowe dzięki tej przeglądarce, będzie miał możliwość szybkiego przeszukiwania bazy, zaawansowanej obsługi kategorii i znaczników, przenoszenia, otwierania plików RAW w zewnętrznym edytorze, jak też szybką obróbkę samym XnViewMP. Co ciekawe, w opcjach możemy ustalić jakość dekodowania pliku RAW na potrzeby szybkiej edycji (Ustawienia -> Widok -> Format RAW). Zresztą, zalet tej obecnie najbardziej rozbudowanej przeglądarki grafiki dla Linuksa nie trzeba wymieniać – każdy kto miał styczność z programem jedyne do czego może się przyczepić, to niestety zamknięte źródła programu. Ale to nie stanowi większej przeszkody, bowiem użytkownicy Ubuntu 14.04 i Minta 17 (oraz pochodnych), znajdą program w PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install xnview

Arch i Manjaro stosowną paczkę posiadają w repozytorium AUR:

yaourt -S xnview 

3 komentarze

  1. dwie aktualizacje?! u mnie na 12.04 śmiga wersja 0.68 z 15 maja 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.