przystajnik

Dwie aktualizacje XnViewMP 0.67

XnViewMP w ostatnich dniach w przeciągu parunastu godzin doczekał się dwóch aktualizacji, do wersji 0.66 i zaraz potem do 0.67. Jak można mniemać, było to wynikiem natychmiastowej poprawki niedomówień odkrytych w funkcjonowaniu programu, ale i tak na potrzeby wdrażania w systemie nowej wersji XnViewMP zaleca się wykonanie kopii zapasowej jego bazy plików. Stosunkowo i złudnie wolny rozwój tej świetnej przeglądarki grafiki rekompensowany jest ilością zmian i poprawek, jakie otrzymujemy z każdym nowym wydaniem. Nowe wersje rodzą się nie za często, ale są obfite w nowe funkcje i nie inaczej jest z 0.67, które siłą rzeczy przejmuje changelog z wcześniejszego o parę godzin 0.66.

XnViewMP 0.67 - okno z miniaturkami

XnViewMP 0.67 – okno z miniaturkami

Jeżeli ktoś napracował się, by skatalogować swoje zbiory w XnViewMP, przed zainstalowaniem i uruchomieniem wersji 0.67 proszony jest o wykonanie kopii swojej bazy dany – znajdzie ją w katalogu ~/.xnviewmp/XnView.db – o ile nie zmieniał położenie tego pliku (ustawienia, dowiązania, itp.). Po uruchomieniu 0.67 sprawdzamy, czy nasza baza plików jest taka, jak wcześniej i jeżeli wszystko jest w porządku, cieszymy się nowymi możliwościami tego oprogramowania. Pełna lista zmian i poprawek znajduje się do samodzielnego przeanalizowania pod tym adresem. Z tej długiej listy, na której zdecydowanie przodują poprawki, warto zwrócić uwagę na nowe możliwości XnViewMP:

 • zapamiętywanie ostatnio użytego formatu w ‚Zapisz jako’
 • ustawienia temperatury barw podczas edycji
 • przebudowane i usprawnione okno dialogowe zmiany nazw
 • obsługa drag&drop w panelu plików i oknie z miniaturami
 • miniatury dla formatu InDesign
 • możliwy RegExp podczas zmiany nazw w obróbce wsadowej
 • określanie miejsca położenia bazy danych z katalogiem zdjęć i miniatur
 • tworzenie skrótów tekstowych do wykorzystania w wyszukiwaniu
 • a do tego wszystkie całe mnóstwo poprawionych błędów

XnViewMP 0.67 - wstępna obróbka

XnViewMP 0.67 – wstępna obróbka

Lista nie za długa, nie za krótka, a z pewnością podnosząca walory użytkowe XnViewMP na kolejny poziom miodności. Bo z programem pracuje się bardzo przyjemnie, szybko i wydajnie. Kto zdecyduje się skatalogować swoje zasoby zdjęciowe dzięki tej przeglądarce, będzie miał możliwość szybkiego przeszukiwania bazy, zaawansowanej obsługi kategorii i znaczników, przenoszenia, otwierania plików RAW w zewnętrznym edytorze, jak też szybką obróbkę samym XnViewMP. Co ciekawe, w opcjach możemy ustalić jakość dekodowania pliku RAW na potrzeby szybkiej edycji (Ustawienia -> Widok -> Format RAW). Zresztą, zalet tej obecnie najbardziej rozbudowanej przeglądarki grafiki dla Linuksa nie trzeba wymieniać – każdy kto miał styczność z programem jedyne do czego może się przyczepić, to niestety zamknięte źródła programu. Ale to nie stanowi większej przeszkody, bowiem użytkownicy Ubuntu 14.04 i Minta 17 (oraz pochodnych), znajdą program w PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install xnview

Arch i Manjaro stosowną paczkę posiadają w repozytorium AUR:

yaourt -S xnview 

Post navigation

3 comments for “Dwie aktualizacje XnViewMP 0.67

 1. Marco
  16 maja, 2014 at 13:12

  dwie aktualizacje?! u mnie na 12.04 śmiga wersja 0.68 z 15 maja 😉

 2. 16 maja, 2014 at 13:17

  Jak widać, sytuacja z tymi błędami podczas upgrade’u bazy danych jest dynamiczna 🙂

 3. Marco
  16 maja, 2014 at 13:27

  zgadza się, lista zmian w 0.68 dotyczy tylko tej kwestii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »