Szach mat Microsoftu

Ruchów, które wykonuje od jakiegoś czasu gigant Microsoft chyba nikt się nie spodziewał. Ostatnie wydarzenia przyniosły nam udostępnienie kodu źródłowego MS-DOS 1.1 i 2.0, oraz Word for Windows 1a. Teraz czas na kolejne zagranie, którym Microsoft stara się odzyskać sympatię swoich klientów – wszyscy użytkownicy odchodzącego na emeryturę Windowsa XP jeżeli nie zdecydują się na zakup nowszego systemu od firmy z Redmont, otrzymają bezpłatną i automatyczną aktualizację, która w miejsce leciwego XP zainstaluje im najnowsze Ubuntu 14.04 LTS. Microsoft argumentuje ten krok troską o bezpieczeństwo swoich użytkowników.

Deryl Walker z działu promocji i wspierania konsumentów mówi wprost:

Nie możemy pozostawić ludzi samych sobie. Nie każdego jest stać na kolejną licencję, a tempo zakupu licencji będzie wzrastało wraz z szybszym harmonogramem nowych wydań Windowsa. Ktoś musi tym ludziom pomóc, do cholery.

Aktualizacja przebiega samoistnie i w oparciu o jasną oraz klarowna deklarację użytkownika, któremu wyświetli się komunikat o przeterminowanym systemie operacyjnym. Wszystkie dokumenty i pliki użytkownika zostają automatycznie przeniesione do katalogu domowego na /home, a w domyślnej instalacji oprócz sztandarowych programów dołączanych do Ubuntu (Firefox, LibreOffice, Thunderbird, Unity, itp.) znajdziemy wersję demo portowanego z wersji mobilnej Microsoft Office Mobile.

Czyżby nadeszła długo oczekiwana odwilż w stosunkach Microsoftu ze światem opensource? Czy może nowe szefostwo podąża ścieżką – ‘jeżeli nie możesz pokonać wroga, to się do niego przyłącz?’.

6 komentarzy

  1. Padłem dwukrotnie…, gdy przeczytałem Redmont i gdy dokończyłem zdanie 😀 Aktualizacja 😀 Do Ubuntu 😀 Popłakałem się 😀

  2. To pewnie ten nowy CEO Microsoftu? Indianin Satya Nadella. Czytałem że pochodzi z pochodzi z plemienia Telugu. Nazwy zbieżne Telugu – Ubuntu.

    Inna rzecz że Microsoft już i tak pasożytuje na Androidzie, co sam nazywa innowacyjnością(!). Doją biednego Androida na ponad 2 miliardy dolarów rocznie. widać przyszedł czas na “innowacyjność” względem innego Linuksa?

  3. Tak to jest jak sie czyta takie artykuly innego dnia jak 1.04 😛 Juz mialem sie pytac jakim cudem nastapi zamiana systemu plikow bez formatowania i utraty danych, ktore de facto maja byc przeniesione 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.