Canonical kończy ze szpiegowaniem

Choć tytuł notki jest mocno na wyrost, bo co to za szpiegowanie, które nie gromadzi informacji o użytkowniku oraz można je po prostu wyłączyć w ustawieniach systemu, to jednak – Canonical zdecydowało się uczynić soczewkę Amazonu dodatkową, a nie jak obecnie, jedną z domyślnych. W powstającym Unity 8 użytkownik wpisując w Dashy frazę do wyszukania, otrzyma informacje ze soczewki programów. Aby wysłać zapytanie do jednej lub wielu wybranych soczewek przeszukujących zasoby online, trzeba będzie je własnoręcznie wybrać. Tym samym Amazon będzie mógł nas ‘szpiegować’ nadal, ale już na wyraźne nasze życzenie. I brzmi to wszystko pięknie, ale niestety nie trafi do nadchodzącego za parę dni Ubuntu 14.04 LTS, które bazuje na Unity 7.

Niestety, opisany pokrótce mechanizm będzie funkcjonował i funkcjonuje w Unity 8. Z nowym Unity spóźniono się na premierę Ubuntu 14.04 LTS, dlatego w najnowszej wersji dystrybucji Canonicala będziemy musieli nadal posiłkować się ustawieniami systemowymi i ręcznym wyłączaniem poszukiwań online za pomocą Dasha.

Ale ten krok powinien ucieszyć wszystkich purystów i osoby trwożliwie dbających o swoją prywatność. Jest to też poniekąd odpowiedź ze strony twórców Ubuntu na krytykę ze strony przeróżnych instytucji dbających o nasze bezpieczeństwo w sieci. A nas wszystkich powinien cieszyć fakt, że Canonical nie wędruje z głową w chmurach i czasem pochyla się nad problemami zwykłych użytkowników. 

2 komentarze

  1. Za to włączy 3 inne usługi 🙂
    W każdy razie w Unity 7 też pewnie dałoby się to domyślnie wyłączyć ale po co jak umowa z Amazonem pewnie dalej obowiązuje 🙂

  2. Po pierwsze mleko się rozlało i Canonical w chwili obecnej to już domyślnie kombinatorzy i cwaniacy – stają się wiarygodni dopiero gdy to udowodnią w danej kwestii.

    Po drugie Unity jest do dupy.

    Po trzecie na canonicalowego Mira cały linuksowy świat się wypiął i tylko oni jedni się przy nim upierają.

    Po czwarte Canonical syfiasty Ubuntu 8.10 spieprzył tak dokumentnie, że całkowicie wtedy zrezygnowałem z tej dystrybucji. Obecnie jestem zadowolonym użytkownikiem Fedory 19 Schrodinger’s Cat i Canonical ma ZEROWE szanse mnie przekonać ponownie do swoich wymysłów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.