przystajnik

Canonical kończy ze szpiegowaniem

Choć tytuł notki jest mocno na wyrost, bo co to za szpiegowanie, które nie gromadzi informacji o użytkowniku oraz można je po prostu wyłączyć w ustawieniach systemu, to jednak – Canonical zdecydowało się uczynić soczewkę Amazonu dodatkową, a nie jak obecnie, jedną z domyślnych. W powstającym Unity 8 użytkownik wpisując w Dashy frazę do wyszukania, otrzyma informacje ze soczewki programów. Aby wysłać zapytanie do jednej lub wielu wybranych soczewek przeszukujących zasoby online, trzeba będzie je własnoręcznie wybrać. Tym samym Amazon będzie mógł nas ‚szpiegować’ nadal, ale już na wyraźne nasze życzenie. I brzmi to wszystko pięknie, ale niestety nie trafi do nadchodzącego za parę dni Ubuntu 14.04 LTS, które bazuje na Unity 7.

Niestety, opisany pokrótce mechanizm będzie funkcjonował i funkcjonuje w Unity 8. Z nowym Unity spóźniono się na premierę Ubuntu 14.04 LTS, dlatego w najnowszej wersji dystrybucji Canonicala będziemy musieli nadal posiłkować się ustawieniami systemowymi i ręcznym wyłączaniem poszukiwań online za pomocą Dasha.

Ale ten krok powinien ucieszyć wszystkich purystów i osoby trwożliwie dbających o swoją prywatność. Jest to też poniekąd odpowiedź ze strony twórców Ubuntu na krytykę ze strony przeróżnych instytucji dbających o nasze bezpieczeństwo w sieci. A nas wszystkich powinien cieszyć fakt, że Canonical nie wędruje z głową w chmurach i czasem pochyla się nad problemami zwykłych użytkowników. 

Post navigation

Translate »