Powrót Macrofusion 0.7.4

Wiele miesięcy temu na fali nieprzemożonego entuzjazmu dzielenia się swoimi pomysłami ze społecznością, stworzyłem prosty programik Macrofusion, który miał za zadanie ucywilizować nieco kontakty użytkowników z tekstowym narzędziem Enfuse (i nie tylko). Ambitne plany rozbudowy Macrofusion zostały z przyczyn przeróżnych odłożone na plan dalszy, a z programu dało się korzystać do momentu, gdy pojawiły się problemy z pythonowską biblioteką PIL (i wkroczeniu na scenę forka Pillow). Wobec niesłabnącego zainteresowania programikiem, nie pozostało mi nic innego jak podjąć próbę dociągnięcia do obecnych standardów. Efektem tych zabiegów jest Macrofusion 0.7.4 – program przepisany pod GTK3, Pythona 3 i z poprawionymi (niektórymi) błędami.

Macrofusion 0.7.4 - niby zwykłe zdjęcie, a jednak HDR
Macrofusion 0.7.4 – niby zwykłe zdjęcie, a jednak HDR
Ten przydługi wstęp niewiele wyjaśnia osobom które pierwszy raz się spotykają z nazwą Macrofusion. Macrofusion to program pozwalający za pomocą graficznego interfejsu obsługiwać możliwości programów Enfuse oraz Align Image Stack. Oznacza to ni mniej ni więcej, że za jego pomocą stworzymy nienachalne połączenie kilku kadrów w jeden o wysokiej dynamice tonalnej (HDR). Oprócz tego, z odpowiednio spreparowanych kadrów macro o papierowej głębi ostrości (DOF), będziemy w stanie uzyskać obraz z ostrością obejmującą cały obiekt.

Narzędzia Enfuse oraz Align Image Stack są z pewnością znane użytkownikom programu Hugin, który jednak za główny cel stawia sobie ułatwienie i zautomatyzowanie procesu uzyskiwania panoram. W Macrofusion wykorzystujemy potencjał Enfuse do nieco innych, nie mniej ważnych manipulacji. Zasada łączenia kadrów nie zmieniła się od wersji poprzednich – nadal mamy do dyspozycji parametry określające wg. jakich kryteriów piksele z poszczególnych ująć zostaną zakwalifikowane do obrazu finalnego.

 • Ekspozycja – im wyższa wartość, tym wyższy priorytet mają piksele o dobrej ekspozycji (HDR)
 • Kontrast – im wyższa wartość, tym wyższy priorytet mają piksele w kontrastowym sąsiedztwie (Macro Stacking)
 • Nasycenie – wyższy priorytet dla mocno nasyconych pikseli
 • Centrum ekspozycji – ma znaczenie tylko w przypadku kwalifikowania pikseli wg. Ekspozycji. Określa, czy interesują nas ciemniejszy czy jaśniejszego regiony obrazu
 • Odchylenie – powiązane z Ekspozycją i dozwolonym odchyleniem w wyborze pikseli

Macrofusion 0.7.4 - głowa Czegoś (zdjęcia Laurie Knight)
Macrofusion 0.7.4 – głowa Czegoś (82 zdjęcia wykonane przez Laurie Knight)
Jeżeli posiadamy zainstalowany Align Image Stack (pakiet hugin-tools) możliwe będzie automatyczne obracanie i dopasowywanie kadrów oraz optymalizacja głębi ostrości. Przyda się to nam w przypadku ‚ruszonych’ zdjęć oraz oczywiście pracy przy zdjęciach macro.

Zakładka Zaawansowane to oczywiście bardziej zaawansowane parametry, które regulują np. stopień ‚miękkości’ przejść przy nakładaniu (Poziom zmiękczenia), twardą maskę, czy dokładniejsze wykrywanie krawędzi przy wyborze pikseli pod kątem kontrastu.

Złożony obraz możemy wyeksportować od razu na dysk (format jpeg lub tiff), albo do programu graficznego (Edycja), gdzie będziemy mogli poprawić ostrość, balans bieli, poziomy, itp.

Wszystko to bardzo ładnie wygląda, lecz jak tego używać? Zasada jest prosta – jeżeli składamy HDRy, interesuje nas Ekspozycja, Centrum Ekspozycji i Odchylenie, ew. Nasycenie (z opcji zaawansowanych CIECAM02 oraz Operator skali szarości). W przypadku zdjęć macro skupiamy się na Kontraście, Twardej masce oraz Wykrywaniu krawędzi. Przykład?

Wykorzystamy do tego materiał wykonany przez Laurie Knight, która udostępniła 82 kadry poszczególnych milimetrów ostrości pewnego insekta. Po pobraniu zdjęć i wgraniu do programu, ustawiamy:

etap 1
etap 1
etap 2
etap 2

Oczywiście możemy pobawić się więcej parametrami odpowiedzialnymi za kontrast (matryca, krzywizny), niemniej te powyższe też są w porządku.

Macrofusion możemy pobrać z repozytorium Highly Explosive – uwaga, w wersji dla Ubuntu 13.10/14.04 i Minta 16/17.


sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install macrofusion

Repozytorium AUR dla Manjaro i Archa z pewnością niebawem też będzie na bieżąco.
 

0

16 komentarzy

 1. Witam,

  Coś nie tak z Macrofusion najnowszym… Moje U13.10 uporczywie skarży się, że:

  Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
  macrofusion : Wymaga: gir1.2-gexiv2 ale nie da się go zainstalować
  E: Nie udało się naprawić problemów, zatrzymano uszkodzone pakiety.

  Wygoogliłem, że to gir…coś tam jest w hugin-tools, a hugin-tools mam zainstalowane. Próbowałem na chwilę hugina odinstalować a potem zainstalować, to przy okazji wycięło mi calibre i btsync.
  No i niestety odinstalowałem wcześniej paczkę z Mf 0.7.3 więc teraz jestem w kropce… Help, hilfe i ratunku…

  Ukłony

 2. Również mam problem, tyle że w tym wypadku na Ubuntu 14.04

  Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
  macrofusion : Wymaga: gir1.2-gexiv ale nie da się go zainstalować
  Poleca: hugin-tools ale nie zostanie zainstalowany
  E: Nie udało się naprawić problemów, zatrzymano uszkodzone pakiety.

 3. Na początek zainstaluj sobie Synaptic.
  Potem go uruchom i wpisz hasło admina.
  Następnie w oknie szukaj wpisz ciąg gir1.2-gexiv2 kliknij szukaj.
  W kratce obok znaleziska kliknij ptaszka i u góry daj zastosuj (obok przycisku właściwości i szukaj)
  Pakiet pobierze się i sam zainstaluje…
  W ten sposób można sobie poradzić prawie ze wszystkim…

 4. Dzińdybry ponownie,

  Oczywiście Synapticem też próbowałem. Apt-get – jak widać wyżej – również. Innymi słowy, różniasto próbowałem. A efekt – wiadomy. Znaczy niepocieszająco marny.

  Różnica może jest i taka, że informacja o niezainstalowanym-zainstalowanym pakiecie gir-coś-tam dobywa się z różnorakich okienek. Ale efekt – jak wyżej. W najlepszym razie nijaki.

  Domniemywać pozostaje, że Szacowny Autor zainstalowany ma na swojej wzorcowej maszynie jakiś inny Hugin tudzież hugin-tools (azali może wersję 2014, która sądząc z sourceforge jest już w wersji RC?).

  Tak czy inaczej, Autorze Niebywały, help und hilfe…

  Ukłony,

 5. O rany, przepraszam wszystkich użytkowników, którym narobiłem takich problemów. O dziwo, u mnie mam zainstalowane gir1.2-gexiv2 – spróbujcie może zainstalować gir1.2-gexiv2=0.10 (dla 13.10 będzie =0.4). Sprawdźcie też apt-cache policy gir1.2-gexiv2 jakie wersje wam pokazuje…

  A najśmieszniejsze jest to, że gexiv2 w Ubuntu 14.04 jest zepsute i chwilo i tak zablokowałem w MF korzystanie z niego (to ma tylko wartość informacyjną o EXIF zdjęć) – niestety, zależności zostawiłem – jak będę mógł, to za parę dni to poprawię.

 6. Sprawa się trochę wyjaśniła, otóż ręcznie paczka gir1.2-gexiv2 się instaluje, ale przy zależnościach trzeba już podać nazwę, jaką ktoś nieopatrznie upstrzył o numer wersji – czyli gir1.2-gexiv2-0.4 dla 13.10 i gir1.2-gexiv2-0.10 dla 14.04. Postaram się to jakoś rozwiązać.

 7. Co się stało z tym pakietem ?

  E: Nie udało się odnaleźć pakietu macrofusion

  Nie można go zainstalować w Linux Mint 19 🙁

 8. Prosimy o szybki powrót 😉

  Chciałem zrobić fotkę makro i nie ma czym tego złożyć…

 9. Kiedy planowany jest wielki powrót tego pakietu ?

  Mija już 2 miesiące a „marek@marek-System-Product-Name:~$ sudo apt-get install macrofusion
  Czytanie list pakietów… Gotowe
  Budowanie drzewa zależności
  Odczyt informacji o stanie… Gotowe
  E: Nie udało się odnaleźć pakietu macrofusion ”

  🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.