Sources.list – w stronę źródeł

UbuntuNiezaprzeczalnym atutem Ubuntu jest bogata oferta oprogramowania w repozytoriach. Te dzielą się na oficjalne, nieoficjalne, dodatkowe, z zamkniętym softem i tak dalej. Kolejnym istotnym atutem jest dostęp do najświeższych wersji programów, w większości przypadków bez konieczności podbijania wersji naszego systemu, jeżeli tego nie chcemy lub nie zostaniemy zmuszeni. Repozytoria PPA to prawdziwy skarb dla przeciętnego użytkownika – paczki większości, jeśli nie wszystkich ciekawszych programów zebrane w jedno miejsce. Czy coś jeszcze można uprościć? Z pewnością samo dodawanie większej ilości repozytoriów do systemu. Taki problem po części rozwiązuje witryna Ubuntu Sources List Generator.

Ubuntu Sources List Generator jak sama nazwa wskazuje to generator pliku sources.list. Zadaniem użytkownika jest określenie kraju swojego miejsca na świecie (w celu wyboru najszybszego mirrora z paczkami), używanej wersji Ubuntu i zakreślenie wymaganych i pożądanych repozytoriów. W rezultacie otrzymamy kompletny plik sources.list, który wystarczy skopiować do /etc/apt/. W przypadku repozytoriów PPA konieczne będzie jeszcze dodanie uwiarygadniających je kluczy GPG – odpowiednie polecenie zostaną również wygenerowane i będzie tylko musieli przekopiować je do terminala.

Ubuntu Sources List Generator - fragment
Ubuntu Sources List Generator – fragment

Do wyboru oprócz podstawowych i koniecznych repozytoriów oficjalnych, mamy również repozytoria z poprawkami bezpieczeństwa, aktualizacjami, oprogramowaniem od partnerów Canonical, jak też szerokie spektrum najciekawszych repozytoriów PPA (np. najaktualniejsze LibreOffice, Steam, Orcale Java, i tak dalej). O czym należy pamiętać podczas konstruowania swojej listy źródeł? Jeżeli chcemy zachować system w dobrej kondycji, niezbędne minimum to oficjalne repozytoria z Ubuntu Branches oraz aktualizacje bezpieczeństwa z Ubuntu Security.

Wygenerowaną zawartość pliku sources.list wystarczy skopiować do rzeczonego pliku, otwierając go do edycji z uprawieniami roota, uprzednio wykonując jego kopię:


sudo cp /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.bak
sudo gedit /etc/apt/sources.list

Kasujemy poprzednią zawartość i wklejamy wynik ze strony. Jeżeli zachodzi taka konieczność, w terminal kopiujemy również wygenerowane polecenia dodające stosowne klucze gpg dla repozytoriów.

Pozostaje:

sudo apt-get update

I już możemy korzystać z nowych źródeł z oprogramowaniem.
 

0