O tym, jak profile-sync-daemon wstrzymał dysk i przyśpieszył internet

Zrób to samAby wysiłki twórców przeglądarek internetowych nie szły na marne, należy docenić postęp i wdrożenia które czynią je szybszymi i sprawniejszymi. Niemniej, jeszcze nigdy nie było tak, aby czegoś nie dało się poprawić. Jak się za moment okaże, taki np. profile-sync-daemon za punkt honoru postawił sobie ulepszenie komunikacji przeglądarki ze zorganizowanymi w profil danymi użytkownika. Bowiem scenariusz standardowy wygląda w ten sposób, że przeglądarka zapisuje w naszym katalogu domowym przeróżne pliki (cache, cookies, inne). Zapis i odczyt odbywa się na nośniku fizycznym, zatem jest uzależniony od jego prędkości, czasu dostępu i zasadniczo – jest wolniejszy niż bezpośredni odczyt i zapis z pamięci RAM. I to właśnie idąc tym tropem profile-sync-daemon stara się całą sprawę zoptymalizować.

Większość użytkowników być może już się zetknęła z poradnikami, jak uskutecznić przetrzymywanie profilu przeglądarki w pamięci RAM. Technika ta stała się możliwa i popularna dzięki coraz szerszemu stosowaniu ramdysku tmpfs w celu montowania /tmp (katalogu tymczasowego). W dystrybucji Manjaro (i Arch) z takim zachowaniem mamy do czynienia od dawien dawna, w Ubuntu i Mint od wydania 12.04 (Mint 13). Stąd też, bez większych ceregieli wystarczy profile-sync-daemon zainstalować i gotowe – wykorzysta on katalog /tmp do przetrzymywania profilu naszej przeglądarki WWW i cyklicznie będzie te dane zapisywał na dysk (by po resecie komputera nasz profil jednak przetrwał). Jeżeli dysponujemy wystarczającą ilością pamięci RAM, którą jesteśmy gotowi przeznaczyć na dane tymczasowe (a zajmą one od ~100MB do 1GB) i leży nam na sercu sprawność naszej przeglądarki (psd obsługuje przeglądarki Chrome/Chromium/Firefox/Midori/Opera/Rekonq i kilka innych) – przystępujemy do działania.

1. Instalujemy profile-sync-daemon

Ubuntu/Mint:
sudo add-apt-repository ppa:graysky/utils
sudo apt-get update
sudo apt-get install profile-sync-daemon

Manjaro/Arch:
yaourt -S profile-sync-daemon

2. Edytujemy konfigurację

Otwieramy do edycji plik /etc/psd.conf:

Ubuntu/Mint/Manjaro/Arch:
sudo gedit /etc/psd.conf

(w miejsce gedit wstawiamy ulubiony edytor tekstowy).

Odnajdujemy linijkę z USERS=”” i wstawiamy pomiędzy „” nazwę naszego użytkownika. Możemy również doprecyzować przeglądarki, których profile chcemy mieć obsługiwane przez profile-sync-daemon – w tym celu podajemy ich nazwę w linijce z BROWSERS=””. Zapisujemy zmiany.

By sprawdzić poprawność naszej konfiguracji, używamy polecenia:
psd p

3. 5 kliknięć myszką później

By uruchomić profile-sync-daemon musimy zamknąć wszystkie używane przeglądarki.

Aktywujemy i uruchamiamy usługę:

Ubuntu/Mint:
sudo service psd start

Manjaro/Arch:
sudo systemctl enable psd.service psd-resync.service
sudo systemctl start psd.service psd-resync.service

Jeżeli nie otrzymaliśmy żadnych komunikatów o błędzie, możemy uruchomić przeglądarkę i sprawdzić, czy nasz profil występuje w katalogu /tmp:
ls /tmp/ | egrep "firefox|chrom|opera|"

Profil będzie synchronizowany i zapisywany na dysk domyślnie co godzinę. Zwykle jest to czas wystarczający, chyba, że doświadczamy np. częstych wahnięć napięciem – wtedy możemy pokusić się o częstsze zapisywanie profilu na dysk, uruchamiając stosowne polecenie na CRONie:
crontab -e

I zapisując tam:

*/10 * * * * /usr/bin/profile-sync-daemon sync &> /dev/null

To spowoduję synchronizacją danych co 10 minut.
 

0