Manjaro, Xfce i kontrola okien na panelu

manjaro_logo_headerJeżeli któryś z użytkowników świetnego środowiska Xfce pozazdrościł oszczędnego piękna interfejsu Unity w Ubuntu, to czas wyleczyć się z niektórych kompleksów wobec dynamicznie rozwijanego przez Canonical środowiska. Dokładniej rzecz ujmując, wykonując proste zabiegi kosmetyczne możemy zwiększyć przestrzeń użytkową naszych zmaksymalizowanych programów, przenosząc na panel zarówno belkę tytułową okna jak i przyciski zarządzania oknem (zminimalizuj, zmaksymalizuj, zamknij). I jakby to nie brzmiało skomplikowanie, powyższe sprowadza się do zainstalowania praktycznie jednego pakietu, który jednak na chwilę obecną dostępny jest tylko w repozytorium AUR dla dystrybucji Manjaro, Arch i pochodnych.

Nie jest tajemnicą, że za obsługą okien w Xfce odpowiedzialny jest endemiczny menadżer okien Xfwm. Zajmuje się on tym, czym zwykł się zajmować menadżer okien – ubiera okna w obramowania, zarządza ich wyświetlaniem, przemieszczaniem, przenoszeniem i tak dalej. Dlaczego zatem nie miałby mieć w wachlarzu swoich możliwości przerzucenia na panel całej belki zmaksymalizowanego okna wraz z jego przyciskami? Ponieważ niekiedy jest to poważna oszczędność miejsca dla osób z mniejszymi wyświetlaczami, ale i dla kochających olbrzymie przestrzenie widokowe, deweloperzy poszli tym tropem i stworzyli łatki na Xfwm, umożliwiające takie zachowanie. Użytkownikowi pozostało zainstalowanie tej wersji menadżera okien i dokooptowanie do panelu co najmniej dwóch apletów.

Xfce - panel i przyciska okna w jednym
Xfce – panel i przyciska okna w jednym

To jedno z widzianych ostatnio nowych rozwiązań, które całkiem nieźle sprawdza się podczas codziennej pracy, szczególnie, gdy program którego używamy wymaga ogromnych połaci ekranu do wyświetlenia opcji, przełączników, itp. (np. Darktable). Taka belka to niby niewiele, ale jednak. Jak zatem wdrożyć i uskutecznić powyższe u siebie? Jeżeli nie wykonywaliśmy jakichś manewrów z naszym środowiskiem graficznym, powinno wystarczyć zainstalowanie pakietów xfwm4-titleless-dev oraz xfce4-windowck-plugin. Xfwm4-titleless-dev jest najnowszym (4.11) wydaniem połatanego Xfwm4, natomiast plugin to zestaw dwóch apletów dla panelu – pokazującego belkę programu (Window Header – Title) oraz przyciski (Window Header – Buttons).

Instalujemy albo za pomocą graficznego Pamaca, lub zwyczajowo w terminalu (Manjaro/Arch):

yaourt -S xfwm4-titleless-dev
yaourt -S xfce4-windowck-plugin

Po zainstalowaniu musimy się wylogować i zalogować ponownie, aby uruchomił się nasz nowo zainstalowany menadżer okien Xfwm4. Następnie klikamy prawym przyciskiem na panelu i dodajemy wspomniane wcześniej aplety i rozmieszczamy je według uznania. Pozostaje udać się w Opcje Systemu -> Ulepszenia Menadżera Okien -> Ułatwienia Dostępu i aktywujemy co najmniej opcję ‘Hide title of windows when maximized‘.

W ten oto prosty sposób zyskaliśmy około 20 – 30 pikseli z wysokości ekranu, nowoczesny wygląd i zafrapowane miny postronnych użytkowników naszego komputera.
 

1 Response

  1. Wspaniała koncepcja rodem z unity, myślałem że niedostępna pod Xfce. Wielkie dzięki za poszerzenie horyzontów. Ponieważ artykuł już jest nieco leciwy więc dodam od siebie małą aktualizację. Na Xubuntu 14.04 można szybko wdrożyć to rozwiązanie poprzez instalację dwóch, wymienionych w artykule wtyczek, z pakietów debiana.

    Pierwszą (dodającą elementy paska tytułu do panelu) ściągamy stąd: http://ppa.launchpad.net/eugenesan/ppa/ubuntu/pool/main/x/xfce4-windowck-plugin/

    Drugą (usuwającą pasek tytułu) możemy zassać tutaj:
    https://github.com/baizon/xfwm4-titleless

    Naprawdę polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.