Zaklinanie czasu z TimeShift 1.2.2

timeshiftWraz z rozwojem świadomości społecznej jaki i nowoczesnego oprogramowania, do przeszłości przechodzą dawne nawyki służące naprawianiu zepsutego, w tym przypadku rozsypanego systemu operacyjnego. Uniwersalna porada ‚strzelić formata’ jako panaceum na wszelakie bolączki z niestabilnością lub niedziałaniem systemu to już anachronizm. Rozwiązań mających chronić programową duszę naszego elektronicznego przyjaciela jest mnóstwo, bardziej lub mniej poręcznych. Od klonowania partycji począwszy, do zaawansowanych teorii wykonywania backupów. Jednak pomijając ich skuteczność, wielu rozwiązaniom brakuje wygody i komfortu użytkowania oczekiwanego przez zwykłego zjada chleba, a czasami i znudzonego doświadczonego wyjadacza. Dlatego TimeShift ma szanse stać się ulubionym narzędziem każdego dbającego o swój system. W zależności od pojemności naszego dysku, wykona on serię kopii systemu w dowolnym cyklu czasowym, jak też umożliwi łatwe przywrócenie go do stanu z wybranej daty.

W odróżnieniu od wielu program, TimeShift zajmuje się wykonaniem kopii jedynie systemu. Dane użytkownika pozostają na swoim miejscu i jedyne co ochronimy za pomocą tego programu, to system operacyjny. W przypadku, gdy bardziej interesuje nas opieka nad osobistymi plikami, powinniśmy skorzystać np. z BackInTime czy zintegrowane z Ubuntu DejaDup.

Zatem postanowione – chcemy chronić swój system przed ewentualnymi problemami typu namieszanie z prawami dostępu, błędami przy siłowym instalowaniu paczek, itp. Teoretycznie, zwykle nie mamy czego szukać na partycji systemowej, jednak praktyka zna przeróżne przypadki. Dlatego TimeShift z wykorzystaniem rsync i twardych dowiązań i o ustalonych porach wykona pełen zrzut naszego systemu. Domyślnie zrzuty będą umieszczone na partycji /, o ile nie wskażemy inaczej. Bowiem jak łatwo policzyć, codzienne archiwizowanie naszego systemu który zajmuje na partycji około 6GB, zajmie nam pod koniec miesiąca sporą ilość powierzchni dyskowej. Lecz bez obaw, TimeShift oprócz kopii wykonuje sprytne porównania plików – które się zmieniły i należy dorzucić w całości do aktualnego zrzutu, a które pozostały bez zmian i wystarczy tylko dowiązanie. Innymi słowy, pierwsza kopia zajmie zawsze tyle samo co nasz system, ale każda następna zapisze tylko różnice dzielące stan obecny systemu od poprzedniej kopii.

TimeShift - nawroty przeszłości
TimeShift – nawroty przeszłości

Mając wykonane kopie, w razie nieszczęścia możemy przywrócić system do stanu sprzed godziny, dnia, tygodnia czy miesiąca – wszystko zależy od tego, jaką częstotliwość wykonywania zrzutów ustawiliśmy. Przywracanie systemu to wbrew pozorom błahostka – o ile zbytnio nie zepsuliśmy systemu, wystarczy uruchomić TimeShifta i przywrócić system z wybranej daty i po restarcie cieszyć się sprawnym systemem sprzed wypadku. Jeżeli jednak udało się nam unieruchomić system, zawsze możemy uruchomić LiveCD i z jego poziomu też dokonać naprawy (najpierw instalując a następnie uruchamiając TimeShift).

Program w wersji dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04/13.10 oraz Minta 13/14/15/16 instalujemy:

sudo apt-add-repository -y ppa:teejee2008/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install timeshift

Na stronie autora odnajdziemy porady, jak wykorzystać TimeShift na innych dystrybucjach, lub dokonywać reanimacji systemu ‚cross-dystrybucyjnie’.
 

0