Hugin 2013.0 – program z widokiem na panoramę

hugin-shadow Hugin jest jednym z niewielu programów dla Linuksa, który łączy w sobie nienachalną prostotę użycia i jednocześnie nie podcina skrzydeł zaawansowanym użytkownikom. Dzięki temu rozbudowanemu programowi składanie panoram z naszych zdjęć może być proste i przyjemne jak cztery kliknięcia. Z kolei jego rozbudowane i niekiedy frapujące opcje mogą przysporzyć zajęcia na długie wieczory. Dlatego warto poświęcić choćby kilka chwil aby przetestować najnowsze wydanie Hugin 2013.0 – inaczej nigdy nie dowiemy się, jaką rozrywką może być składanie panoram.

Ciężko jest barwnie opisać program, którego użytkowanie sprowadza się do wybrania zdjęć i kliknięcia opcji ‘Wyrównaj’ a następnie ‘Złóż panoramę’. Bo w wariancie minimalistycznym są to podstawowe kroki jakie musimy wykonać dla uzyskania efektu. Niemniej, Hugin posiada trzy tryby interfejsu graficznego, każdy różniący się od poprzedniego natężeniem opcji i skomplikowaniem terminów technicznych – prosty, zaawansowany i ekspercki. Jeżeli tryb prosty jest dla nas za prosty, zawsze mamy w odwodzie większą ilość opcji i niebagatelne możliwości kreowania panoram. Pion, poziom, 360 stopni – nie stanowi to dla programu żadnej przeszkody. Dodatkowo, pomocnicze narzędzia wyrównujące zdjęcia oraz poziom ekspozycji mogą posłużyć do tworzenia HDR’ów czy stackowania fotografii macro.

Hugin 2013.0 - po prostu widok na panoramę
Hugin 2013.0 – po prostu widok na panoramę

Jeżeli z jakichś pobudek postanowimy wyruszyć dalej poza Asystenta (wczytaj->wyrównaj->złóż), to nadal jesteśmy prowadzeni niemal za rękę, gdyż wystarczy klikać po kolei w karty na prawo od Asystenta, aby przejść do wyrównywania ekspozycji kadrów i ich balansu bieli. Następnie pozostaje wybrać rzutowanie w przestrzeni, ustalić lub poprawić punkty wspólne naszych kadrów, wyrównać i wykadrować całość panoramy, jak też określić jej wymiary.

Pod maska tych wszystkich wspaniałości ukrywają się jeszcze ustawienia, gdzie możemy pląsać w gąszczu przeróżnych algorytmów do wyszukiwania punktów, interpolacji, ręcznie podawanych parametrów dla enfuse i enblend, składaczy zdjęć, formatów wyjściowych i wielu innych opcji. Hugin poradzi sobie z niemal każdym formatem naszego zdjęcia (niestety z RAWami wychodzi mu różnie), ale najpewniej jest mieć przygotowane pliki jpg lub tiff lub png.

Repozytorium PPA zawierające najnowsze wydanie w wersji dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04/13.10 (oraz dla Minta i pochodnych):

sudo add-apt-repository ppa:hugin/hugin-builds
sudo apt-get update
sudo apt-get install hugin
 

2 komentarze

  1. Kurcze, zawsze cholernie mi się ten program podobał! Ostanio trzeba było postawić windę na nowym kompie i czegoś mi brakowało, a tu bum! nowa wersja hugina. Jeszcze tylko znaleźć czas na obróbkę fotek i będzie pełnia szczęścia 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.