Krok do przodu z App Grid i jeden w tył

appgridOgromna cześć nowych użytkowników Linuksa boryka się z tym problemem od dawien dawna. Skąd brać programy dla tego systemu oraz który program do czego służy? Nawet po odkryciu uroków repozytoriów nowy użytkownik ginie w natłoku znajdujących się tam pakietów, a nic nie pomaga mu wyselekcjonować tego, czego akurat potrzebuje. Bez znajomości nazwy programu ani rusz – a jak poznawać te nazwy, skoro graficzny menadżer oprogramowania karmi nas suchymi faktami. Bez żmudnego przetrząsania internetu ani rusz. Światełkiem w tunelu wydaje się być App Grid, będący alternatywą dla Centrum Oprogramowania w Ubuntu. App Grid wyglądem kojarzy się z oczywistymi rozwiązaniami z oczywistych platform, lecz w celu poznania nowych programów nikt chyba czegoś czytelniejszego nie wymyślił. I tylko nieciekawa licencja psuje nieco wizerunek tego rozwiązania.

App Grid jest szybszy, jest ładniejszy oraz czytelniejszy – tak reklamują go twórcy. Czy faktycznie? Już na pierwszy rzut oka można wychwycić różnice w cechach które powodują, że USC jest dla wielu nieużywalne. App Grid startuje o wiele szybciej niż USC (2.7 sekundy vs 20 sekund), zużycie pamięci zredukowano do 20MB (vs 53.6MB), przebudowa bazy danych z programami zajmuje 58 s. (vs 6min24s), baza programów zajmuje 36.7MB (vs 96.5MB). I na koniec – cały program to 5900 linii kodu (Python3) (vs 56960 linii kodu (Python2) w USC).

App Grid - obrazki i oceny
App Grid – obrazki i oceny

Przyznacie, że taka forma prezentacji o bardziej podkreśla przeznaczenie programu oraz zrzutem ekranu przyciąga uwagę potencjalnego użytkownika. Osoba bez znajomości nazw programów do np. edycji grafiki, samodzielnie może ocenić który program jest tym, o który chodzi. A często są to poszukiwania narzędzia do codziennej pracy. Owszem, namiastką tego była prezentacja w USC, lecz z powodu wspomnianej ociężałości, przy jego użytkowaniu należy wykazać się sporymi pokładami samozaparcia.

Cieniem na to wszystko kładzie się licencja programu, który według stanu na dzień dzisiejszy jest zamknięty i własnościowy.

App Grid jest dostępny dla Ubuntu 13.04, wymagane jest aktywowanie odpowiedniego PPA:

sudo add-apt-repository ppa:appgrid/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install appgrid
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.