Poprawianie wizerunku paneli w Xfce4

dockbarxA wszystko za sprawą i przy pomocy znanego i lubianego DockBarX. Ten obdarzony ciekawymi funkcjami i efektowy wizualnie dok dla programów, doczekał się wydania w postaci wtyczki dla panelu Xfce4. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że począwszy od Xfce 4.10 możemy oklepaną listę okien zastąpić nieco nowocześniejszą formą poruszania sie wśród otworzonych programów, zyskując przy okazji nieskrępowaną kontrolę nad wyglądem dodatku.

DockBarX w panelu Xfce
DockBarX w panelu Xfce
DockBarX w postaci pluginu dla paneli Xfce, udostępnia niemal wszystkie (jak nie wszystkie) funkcje z wersji samodzielnej. Oprócz standardowego przełączania pomiędzy programami, grupowania okien, przypinania ich na stałe, obsługiwane są quicklist’y z Unity, liczniki i paski postępu, przyciski szybkiej obsługi (odtwarzacze audio, itp.). Została też zachowana zgodność z wszelkimi dodatkami dla DockBarX. Jednak jest to nadal wczesna wersja 0.2, zatem należy mieć wzgląd na ew. stabilność.

Aby dodać plugin, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na naszym panelu, wybrać Panel -> Preferencje -> Aplety -> Dodaj nowy aplet -> DockBarX i wskazać mu pozycję wedle uznania. Jeżeli nie nastąpi żadna awaria, starą listę okien możemy usunąć. Dodany plugin posiada swoje, specyficzne dla Xfce ustawienia (wywoływane w oknie z listą pluginów). Ale najciekawszy będzie cały panel obsługujący DockBarX, do znalezienia w głównym menu systemu -> Akcesoria -> DockBarX Preferences. Za jego pomocą możemy już o wiele więcej, a już na pewno zmienić diametralnie wygląd, kolory, zachowanie dodatku.

DockBarX
DockBarX

Pomimo dość wczesnej wersji, na moim testowym Xubuntu 13.04 nie natknąłem się na jakieś wybitne problemy, ale czy to wszystko działa – najlepiej sprawdzić samemu. Dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04 (analogicznie Mint) musimy tylko dodać repozytorium i zainstalować bez nadprogramowych wtyczek (–no-install-recomends). Uwaga, ponieważ Ubuntu 12.04 posiada wersję Xfce 4.8, instalowane z PPA 4.10 może sprawiać problemy z tym pluginem.

sudo add-apt-repository ppa:dockbar-main/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install --no-install-recommends xfce4-dockbarx-plugin
 

0