Gpick 0.2.5 we wszystkich kolorach pikseli

gpick_logoGdyby Gpick był programem potrafiącym jedynie pobrać ze wskazanego miejsca na ekranie wartość koloru, byłby tylko kolejnym narzędziem wśród innych podobnego przeznaczenia. Lecz oprócz próbkowania barw bezpośrednio z wyświetlanej przez nasz monitor zawartości, Gpick ułatwia odnalezienie się w palecie i harmonii barw. Osoby projektujące przeróżne rzeczy wiedzą doskonale, jak istotny jest dobór odpowiedniej kolorystyki np. strony WWW, aby kolory nie odstręczały widzów. I to właśnie w kreowaniu współgrających ze sobą barw, odcieni i całych palet pomoże Gpick.

Teoria harmonii kolorów to scenariusz na obszerny poradnik, dlatego pozostawię go osobom bardziej kompetentnym w tej materii. Sam Gpick realizuje się w tym obszarze niemal perfekcyjnie. Oprócz tworzenia palety z barw które zbierzemy próbnikiem z ekranu, program umożliwia generowanie własnych zakresów kolorystycznych i wypełnień między odcieniami. Wszystko to brzmi może prozaicznie, ale uwierzcie, to dopiero wierzchołek całej góry możliwości programu i zaawansowanego podejścia przez autorów do tematu.

Gpick i jego kolory
Gpick i jego kolory

Zatem sam wybór barw to byłoby nic. Generowanie palety może odbywać się przy udziale kilku narzędzi (Secondary View, Scheme Generation), za pomocą których stworzymy zakresy kolorów (dwie, trzy wybrane wartości rozwijamy w dowolną ilość barw), tonacji i ich wariacji, itp. (kolory się zwyczajnie przeciąga). Zakładka Color Picker to rzecz jasna podstawowe miejsce do wyboru kolorów, jak też wyregulowania ich z wykorzystaniem przestrzeni barw jakiej sobie tylko zapragniemy – LAB, CMYK, RGB, LCH, HSV, HSL. Dostępna jest też opcja stworzenia mapy kolorów wprost z wybranego zdjęcia/grafiki. Zakładka Layout Preview pozwoli odnieść stworzoną kolorystykę do przykładowych elementów, jak i samo zapisanie gotowego szablonu CSS.

Ferie kolorów możemy zapisać w formacie GPA (Gpick), GPL (Gimp/Inkscape), ASE (Adobe Photoshop).

Gpick, przejścia kolorystyczne i cała reszta
Gpick, przejścia kolorystyczne i cała reszta

Ponieważ powyższe brzmi nadal lakonicznie w obliczu zaawansowanych technik użytych w Gpick, polecam zapoznanie się ze szczegółowych opisem możliwości programu na LibreGraphics.

Dodam tylko, że użytkownicy Ubuntu 12.04/12.10/13.04 oraz Minta i pochodnych, mogą zainstalować program po dodaniu mojego repozytorium PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install gpick

Jeżeli ktoś preferuje inne sposoby instalacji, ze strony projektu można pobrać gotowe paczki deb jak i źródła.
 

2 komentarze

  1. Przydatny program – przy tworzeniu kolorystyki strony jak znalazł, do tej pory posługiwałem się kreatorami kolorów online a teraz będzie pod ręką 😉

  2. W repo Debiana dawno temu znalazłem bardzo podobny programik: colorname

    Nie umie aż tyle, ale wypełniał tą niszę ‘before GPick was cool’

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.