Nieskomplikowany Great Little Radio Player

glrp256 Kiedy znudzą się już nam nasze przebogate kolekcje audiofilskie, czas na poszukiwanie i odkrywanie. I nie można zaprzeczyć, że najprościej trafić na ciekawą muzyką podczas słuchania radia. Łatwo powiedzieć, ale jak odnaleźć się w gąszczu stacji których z nazwy nie znamy, albo dla ich odpalenia musimy odnaleźć odpowiedni przycisk na stronie. I tym sposobem trafiamy na program Great Little Radio Player, który przede wszystkim stanowi świetny zbiór prawie 300 stacji radiowych, zebranych w jedną aplikację i gotowych do odsłuchania po dwóch kliknięciach.

Pod przydługą nazwą z pierwiastkiem słowiańskiej nieskromności, kryje się przejrzysty interfejs z możliwością tworzenia listy swoich ulubionych stacji, dodawania nowych (jeżeli posiadamy bezpośredni link do streamingu) oraz zupełnie nieźle integrujący się ze środowiskiem Unity w Ubuntu (powiadomienia, launcher, górny panel). I gromadzący w jednym miejscu większość stacji radiowych, które bez skrępowania możemy posłuchać w dowolnym momencie, bez przekopywania internetu w poszukiwaniu linka ‚Listen live!’. Wobec coraz bardziej obecnych w naszej codzienności serwisów oferujących dostęp do przeróżnych treści muzycznych (Soundcloud, Spotify), radia internetowe wydają się passe, lecz niekiedy to nadal najprostszy sposób, by zagłuszyć ciszę.

Great Little Radio Player
Great Little Radio Player

Jak się ma Great Little Radio Player w stosunku do podobnego w działaniu RadioTray? Kwestia gustu, RadioTray jest bardziej wycofany w tło i mniej widoczny, a GLRP cieszy oko przejrzystym interfejsem który ułatwia manipulacje stacjami.

Aby zainstalować program należy niestety pobrać paczkę że strony autora, lub liczyć, że niedługo powstanie PPA (obecnie puste) dla tego programu. Paczki deb (dla Ubuntu/Mint i pochodnych) oraz rpm (Fedora) znajdziemy pod tym adresem. Po pobraniu, najlepiej zainstalować je (w przypadku Ubuntu) dwuklikiem, aby dociągnęły się potrzebne zależności. 

0