przystajnik

Rok 2012 z perspektywy pingwina

Rok 2012 finiszuje, a to doskonała okazja dla wszystkich lubiących podsumowania. Jak ten rok wyglądał z pozycji użytkowników Linuksa? Złośliwi powiedzą może, że pomimo szumnych zapowiedzi 2012 to nadal nie był wyśniony i oczekiwany rok triumfu Linuksa – cokolwiek by się nie ukrywało się pod tym stwierdzeniem. The Linux Foundation pokusiło się o spreparowanie filmu wideo z najważniejszymi wydarzeniami i wydaje się, że to nawet nie jest ułamek tego, co nam w 2012 przemknęło w nagłówkach…

Wbrew zapowiadanego od lat trzęsienia ziemi, Linuksowi sukcesywnie przytrafia się coś innego, co jednak ciężko pominąć milczeniem. Nagroda milenijna dla Linusa, okrągła sumka dochodów jaką przekroczyło Red Hat, nieprzerwany marsz Androidów w wiadomym kierunku, produkty Google i Della napędzane Linuksem, Steam, Raspberry Pi, niesamowita liczba spotkań społeczności zaangażowanej w wolne oprogramowanie, i długo długo by jeszcze wymieniać. Nie sposób opowiedzieć o większości coraz dynamicznej rozwijanych projektów, wzrostu jakości aplikacji, itp. Tak po prawdzie, to poniższy filmik mógłby być trailerem dwugodzinnego dokumentu.

httpv://www.youtube.com/watch?v=Unfx2qCj6Ao

Jeżeli to nadal nie jest rok Linuksa, to jak on będzie wyglądał?
 

Post navigation

2 comments for “Rok 2012 z perspektywy pingwina

  1. glewik
    15 grudnia, 2012 at 8:02

    Używam GNU/Linux od kilku lat (może 6-7), ostatnim systemem od M$ jaki miałem zainstalowany na swoim komputerze był Windows XP. Ostatnimi czasy przyszło mi próbować pomóc swoim znajomym z rozwiązaniem problemów z ich systemami. Były to Windowsy 7 i 8, i choć w używałem różnych środowisk graficznych w systemach GNU/Linux to zderzenie z nowymi systemami od M$ było traumatycznym przeżyciem, te systemu są kompletnie nieintuicyjne i niepraktyczne, jestem przekonany że gdyby Linux-a wprowadzono do szkół jako obowiązkowy i podstawowy system to po jednym pokoleniu uczniów Windowsy zostały by wypierane z większości zastosowań bo są po-prostu gorsze.

  2. salvadhor
    15 grudnia, 2012 at 19:45

    Nie da się zaprzeczyć – Linux w szkolnictwie to Linux pod strzechą większości domostw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »