Nvidia 313.09 dla Ubuntu 12.04/12.10

Kto nie wierzy w mobilizujący efekt Steama, oraz że Steam dla Linuksa czyni sporo dobrego, to niech prześledzi dokonujące się ostatnio zmiany w środowisku Unity jak też sterownikach graficznych choćby Nvidii. Ich niedawne wydanie 313.09 Beta to kolejny krok w stronę większej wydajności w linuksowych grach i aplikacjach, czym żywo zainteresowani są twórcy Steama – i zwykli użytkownicy.

Ponieważ są to jeszcze sterowniki w wersji Beta, instalujemy je tylko wtedy, kiedy jesteśmy przekonani, że nie możemy bez nich żyć. Listę zmian można podejrzeć sobie na stronie sterowników, ale wystarczy odnotować choćby przyśpieszenie funkcji glDrawPixels() o 450%, czy optymalizację współpracy z rozszerzeniem Xinerama, by trafnie zdefiniować kierunek rozwoju całości. Ma być szybciej, sprawniej i przyjaźniej dla wymagających aplikacji – czyli przeważnie gier.

Przed instalacją, w przypadku Ubuntu 12.10 (Mint 14?), należy upewnić się, że posiadamy zainstalowaną paczkę linux-headers-generic – w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy nie tylko z tymi sterownikami, ale generalnie wszystkimi własnościowymi. Nvidia 313.09 Beta dla Ubuntu 12.04/12.10 oraz Mint 13/14 instalujemy po dodaniu repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-current nvidia-settings
 

0