Mieć 64bity, albo nie mieć

Ogromna część użytkowników ma już ugruntowane zdanie na temat różnic pomiędzy platformami 32 a 64 bitowymi. Lecz gdy ten temat wypływa w towarzystwie, okazuje się, że sporo osób niewiele więcej ma do powiedzenia poza tym, że 32 to mniej od 64. Podobne dylematy pojawiają się podczas wyboru odpowiedniego Linuksa dla naszego komputera – 32 czy 64 bitowy? Odpowiedź w części zasadniczej składa się ze świadomości własnego stanu posiadania – jeżeli posiadam od 2GB pamięci wzwyż, warto rozważyć 64bity. Ale dlaczego i co my z tego będziemy mieli?

Nadchodzące nowe wydanie Ubuntu 12.10 to doskonała okazja do takich rozważań. Wiele osób będzie musiało podjąć decyzję, a w tym nie pomaga potoczna wiedza, że system 64bitowy jest mniej oszczędny w szafowaniu pamięcią. Drugim istotnym niuansem jest wydajność. System 64bitowy powinien być wydajniejszy, niż 32bitowy. Prawda czy fałsz? Tym tematem zajął się nieoceniony serwis Phoronix, który zaprezentował wyniku testu wydajności Ubuntu 12.10 w wersji 32 i 64 bitowej, wykonane na komputerze o tych samych parametrach. Nie były to tylko suche, syntetyczne benchmarki obliczeniowe, ale konkretne zadania które na co dzień wykonujemy na naszych maszynach. Co z tego wynikło?

Co z powyższych słupków wynika? Ano to, że system 64 bitowy niemal w każdym zastosowaniu jest szybszy niż 32 bitowy odpowiednik. Czy to gry (Nexuiz, Xonotic), czy kodowanie mediów (Lame, Ogg, x264), kompresja (pZip), obróbka grafiki (GraphicsMagick), itp. To oczywiście nic odkrywczego, ale może część niedowiarków się przekona co do nowszych technologii (jak i samego Ubuntu 12.10). Więcej można znaleźć na samej stronie i w teście przeprowadzonym przez Phoronix.  

0