DayFolder – czyściec dla ikonek z pulpitu

Komu się nie zdarza w ferworze walki z codzienną rzeczywistością wrzucać na pulpit przeróżne pliki tymczasowe… A to do natychmiastowego wysłania, skopiowania, obrobienia, szybkiego podglądu. I choć mocno promuje się trendy wręcz odwrotne, pulpit komputera u niektórych po jakimś czasie przypomina wielkie pobojowisko z różnymi ważnymi plikami, które koniecznie i kategorycznie muszą być pod ręką. A gdy na pulpicie brakuje już miejsca rozpoczyna się żmudny proces selekcji, którego można uniknąć (poniekąd) po dogadaniu się z programem DayFolder.

DayFolder w zasobniku
Ten niewielki programik stoi na straży porządku naszego pulpitu, co określonym czasie przenosząc zalegające tam ikony do wskazanego przez nas katalogu (domyślnie ~/DayFolder). Przenoszone zbiory są grupowane chronologicznie w zgodzie z daty wykonania takiego archiwum, co pochwala zachować nam orientację. Oprócz tego, ustawienia programu umożliwiają specyficzną obsługę plików o określonym rozszerzeniu (np. jpg, mp3), dla których można wskazać konkretne miejsca docelowego spoczynku (np. ~/Obrazy, ~/Muzyka, itp).

DayFolder – ustawienia
Częstotliwość archiwizacji pulpitu możemy podać w ustawieniach programu (dziennie, tygodniowo, miesięcznie), bądź wykonywać ją ręcznie, wybierając stosowną opcję z ikonki programu – która lokuje się w zasobniku systemowym.

I w taki oto sposób i w paru kliknięciach, możemy w pełni zautomatyzować proces okresowego oczyszczania pulpitu. By radośnie bałaganić na nim przez kolejne parę dni. Oczywiście, jeżeli chcemy by DayFolder startował automatycznie po zalogowaniu, musimy go dodać do programów startowych za pomocą odpowiedniego menu.

Aby zainstalować program, wymagane jest dodanie repozytorium autora (Ubuntu 12.04/Mint 13):

sudo add-apt-repository ppa:thejambi/thejambi
sudo apt-get update
sudo apt-get install dayfolder
 

0