Ubuntu w Sputniku

O projekcie Sputnik zrobiło się ostatnio głośno z dwóch powodów – stoi za nim Dell, jak też jest to już kolejne podejście tego producenta do wmontowania w swoje produkty systemu Ubuntu. Tym razem całość przyjęła nazwę Project Sputnik i celuje w dostarczenie deweloperom narzędzia doskonałego. Bo to właśnie w twórców oprogramowania, głównie ‚chmurnego’, celuje nowa oferta Della. Założenie opiera się o model Dell XPS 13 z preinstalowanym Ubuntu 12.04 LTS, jak też pełnym wsparciem dla zamontowanych w XPS 13 urządzeń.

Czym ta oferta odróżnia się od zwykłej, konsumenckiej? Otóż w tej konfiguracji zostaną dołączone narzędzia mające wspomóc tworzenie rozwiązań dla chmur. Deweloperzy otrzymają lokalne środowisko ‚mikro-chmury’, z pomocą którego będą mogli testować na bieżąco swoją twórczość. W skład tych pomocniczych narzędzi wchodzą ‚Profile’ oraz ‚Cloud’. ‚Profile’ ma zapewnić integrację z GitHub oraz profilami, podczas gdy ‚Cloud’ ułatwi tworzenie i kontrolowanie lokalnej ‚mikro-chmury’.

Ubuntu, Dell i Sputnik

Sprzedaż ma rozpocząć się jesienią bieżącego roku. Ale już teraz, każdy posiadacz XPS 13 może wypróbować specjalnie preparowanej wersji Ubuntu 12.04 (UWAGA – póki co, rzecz niestabilna). Warto napomknąć, że Dell wespół z Canonical podjęli starania, aby zestaw posiadał komplet dedykowanych sterowników dla sprzętu zainstalowanego wewnątrz XPS 13 – na obecnym etapie pozostały do rozwiązania kwestie regulacji jasności oraz klawisza aktywującego WiFi.

Oczywiście to wszystko nie oznacza, że ta oferta będzie bezużyteczna dla zwykłego użytkownika – wręcz przeciwnie, przy nacisku położonym na kompatybilność i funkcjonowanie sprzętu szykuje się bardzo kompleksowe rozwiązanie. 

0