przystajnik

SlowmoVideo – kadry ożywione

O projekcie SlowmoVideo wśród zainteresowanych kręgów zrobiło się głośno już jakiś czas temu, jednak do tej pory był on ‚zastrzeżony’ dla użytkowników kart graficznych NVIDIA. Przyczyna była prosta – ten świetny program do tworzenia filmów poklatkowych (timelapse) wydatnie korzystał z NVIDIA Cg Toolkit. Lecz parę dni temu pojawiły się łatki umożliwiające wykorzystanie OpenCV w miejsce Cg i od tej chwili programem mogą cieszyć się szersze rzesze odbiorców pragnących przekuć swe pozornie nieruchome zdjęcia w video.

Całe to zamieszanie wynikło z faktu, że SlowmoVideo nie jest programem do generowania najoczywistszej formy poklatkowej. Zamiast wyświetlać po sobie zdjęcia wg. założonego interwału, SlowmoVideo oblicza które piksele pomiędzy kolejnymi kadrami uległy przemieszczeniu i generuje klatki pośrednie. To pozwala uzyskać niesamowicie wyglądającą płynność w zwolnionym tempie. Kolejną cechą jest możliwość przyśpieszania i zwalniania transformacji pomiędzy kolejnymi klatkami – SlowmoVideo wykorzystuje do tego układ współrzędnych, gdzie oś Y to kolejna klatka/kadr naszego materiału, a oś X to jej miejsce w czasie. Oczywiście zdjęcia to nie jedna forma materiału jaką przyjmuje program, bo z powodzeniem operację zwalniania i przyśpieszania możemy przeprowadzać na wczytanym pliku wideo (obsługiwanym przez FFmpeg).

SlowmoVideo 2.6GIT

Wszystkie niedoskonałości w przejściach możemy spróbować ukryć z wykorzystaniem efektu Motion Blur, jak też użyć zewnętrznego edytora SlowmoFlowEdit do precyzyjnego usuwa skaz i artefaktów. I tak jak to wszystko brzmi w miarę logicznie, tak z samym programem trzeba odbyć parę sesji, nim zaznajomimy się z jego specyfiką.

Jak to wszystko wygląda w praktyce i czym się różni od standardowego ‚sklejania’ poszczególnych? A właśnie tak:

httpv://vimeo.com/27681404

Najkrótsza droga do osiągnięcia jakiegoś wyniku:

 • po uruchomieniu slowmoUI, wybieramy File->Preferences i upewniamy się, że wybrana jest opcja OpenCV – klikamy OK,
 • wybieramy File->New i wypełniamy kwestionariusz nowego projektu – folder i nazwa projektu, czy obrabiać będziemy wideo czy zdjęcia, oraz samo wskazanie naszych danych,
 • najprostsza transformacja bez zwracania uwagi na okoliczne opcje i przełączniki – na osi osadzamy jeden węzeł w punkcie 0, drugi węzeł przeciągamy do samej góry (pozioma linia) i w prawo zwiększając czas trwania filmiku,
 • wybieramy File->Render i określamy: liczbę klatek na sekundę, rozmiar filmu wynikowego, parametr lambda (można go zmniejszyć przy wystąpieniu skaz i artefaktów w efekcie końcowym), typ rozmycia maskującego, miejsce zapisu oraz ew. opcje FFmpeg.

Przykładowy filmik sklejony z 16 kadrów chałupniczej jakości:

httpv://youtube.com/watch?v=pItqVbKLA4I

Po krótkim treningu będziemy mogli zanurzyć się w bardziej skomplikowane opcje SlowmoVideo, takie jak bardziej wymyślny układ węzłów na osi, krzywe Beizera między węzłami oraz funkcje generujące rozmycie. Program w wersji z GIT może niekiedy mieć humory, dlatego należy wykazać się wyrozumiałością. Choćby do tego, że póki co, program nie doczekał się odpowiedniego wpisu do menu i należy uruchamiać go ‚z palca’ poleceniem ‚slowmoUI’. Kosztem wykorzystania OpenCV zamiast Cg jest nieco gorsza precyzja i prędkość działania programu i gdyby ktoś zdecydowanie nie godził się na taki kompromis, musi wykorzystać paczki .deb oferowane przez autora.

A użytkownicy Ubuntu 12.04/Mint 13/pochodne mogą zainstalować SlowmoVideo (wersja 2.6.20120712) po dodaniu repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install slowmovideo

Post navigation

14 comments for “SlowmoVideo – kadry ożywione

 1. Jusko
  22 lipca, 2012 at 17:35

  Ja mam niestety problem – nie mogę niczego wyrenderować, gdyż przycisk OK jest zawsze zaciemniony, jakiej opcji bym nie ustawił :-/

 2. salvadhor
  22 lipca, 2012 at 17:37

  Odpal program w konsoli i coś powinno się pojawić na wyjściu. Przy ustawianiu czegokolwiek, wszystkie podświetlane kolorami pola muszą się mienić piękną zielonią – czerwony oznacza, że coś jest nie tak z ustawieniem.

 3. Jusko
  22 lipca, 2012 at 18:12

  Konsola nic nie mówi na ten temat a uzupełnione jest co trzeba, niemniej OK strajkuje. Muszę napisać do autora:

 4. Jusko
  22 lipca, 2012 at 18:13

  Konsola nic nie mówi na ten temat a uzupełnione jest co trzeba, niemniej OK strajkuje. Muszę napisać do autora:http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/eb52178dcf5c4c82.html

 5. Jusko
  22 lipca, 2012 at 18:14

  Konsola nic nie mówi na ten temat a uzupełnione jest co trzeba, niemniej OK strajkuje. Muszę napisać do autora.

 6. salvadhor
  22 lipca, 2012 at 18:25

  A próbowałeś zmienić Orginal Size na Small?

 7. Jusko
  22 lipca, 2012 at 18:41

  Tak, ale nic to nie daje. W ogóle po otworzeniu ponownie projektu nie importują się zdjęcia, inne pola Curve Monitor i Render Preview też nic nie pokazują. Muszę chyba napisać do autora, choć zainstalowałem na Fedorze to, co autor kazał.

  PS: wybacz spam w komentarzach – wypadło mi z głowy, że linki musza przejść przez moderację, więc się powieliłem :-/ Można usunąć mój zbędny, nieświadomy spam.

 8. sebar25
  24 lipca, 2012 at 7:28

  Czy ktoś może mnie wspomóc z kompilacją na debianie? Z git pobrałem źródła i w /usr/src/slowmoVideo/V3D/build „cmake ..” wywala mi:
  * sVflow library not found. Did you make –install it?
  Nigdzie nie namierzyłem libsVflow* a google jest niezbyt pomocne w tej sprawie.
  Z kolei „make -j3 w /usr/src/slowmoVideo/slowmoVideo/build# wywala:
  Linking CXX executable slowmoFlowEdit
  [ 36%] Built target slowmoFlowEdit
  [ 36%] Building CXX object project/CMakeFiles/sVproj.dir/emptyFrameSource_sV.cpp.o
  /usr/src/slowmoVideo/slowmoVideo/project/videoFrameSource_sV.cpp: In member function ‘void VideoFrameSource_sV::extractFramesFor(FrameSize, QProcess*)’:
  /usr/src/slowmoVideo/slowmoVideo/project/videoFrameSource_sV.cpp:172: error: expected ‘)’ before ‘;’ token
  /usr/src/slowmoVideo/slowmoVideo/project/videoFrameSource_sV.cpp:177: error: expected unqualified-id before ‘}’ token
  /usr/src/slowmoVideo/slowmoVideo/project/videoFrameSource_sV.cpp:177: error: expected ‘;’ before ‘}’ token
  make[2]: *** [project/CMakeFiles/sVproj.dir/videoFrameSource_sV.cpp.o] Błąd 1
  make[2]: *** Oczekiwanie na niezakończone zadania….
  make[1]: *** [project/CMakeFiles/sVproj.dir/all] Błąd 2
  make: *** [all] Błąd 2

  Gdzie mogę namierzyć Svflow?

 9. Jusko
  25 lipca, 2012 at 7:31

  Debian/Ubuntu

  apt-get install build-essential cmake git ffmpeg libavformat-dev libavcodec-dev libswscale-dev libqt4-dev freeglut3-dev libglew1.5-dev libsdl1.2-dev libjpeg-dev libopencv-video-dev

 10. glosu2
  7 kwietnia, 2013 at 12:18

  pomóżcie po wykonaniu wszystkich czynności program przestaje poprawnie działać tak jak by się zacioł brak odpowiedzi za każdym razem kiedy nacisne w oknie rendern przycisk ok

 11. 7 kwietnia, 2013 at 12:36

  Uruchom program w terminalu i zobacz, jaki błąd się pojawia.

 12. glosu2
  7 kwietnia, 2013 at 16:09

  mam windowsa i w tym niema terminala tylko cmd

 13. gość2413
  26 sierpnia, 2013 at 21:01

  sebar25, trochę późno ale chyba lepiej niż wcale 🙂
  w V3D/CMakeList.txt stoi wyraźnie:

  # On Unix just include the previously built library.
  Czyli skompiluj i zaistaluj najpierw ze ./slowmoVideo wersję cpu, później tą dla gpu/cl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »