przystajnik

Windowscentral: grajcie na Linuksie, czyli co tu się wyprawia?

Osoby odwiedzające windowscentral.com (przyznaj się, byłeś/byłaś tam dzisiaj?), mogły ostatnio poczuć się nieco zdezorientowane. Co bowiem promuje się na portalu skupiającym społeczność wiodącego systemu? Ano Linuksa się promuje i jego przyjazność dla graczy. Że jak? Dokładnie takie samo pytanie zwieńczyło wyraz twarzy milionów użytkowników Linuksa na całym świecie.

Artykuł jaki się pojawił na wspomnianym portalu to nie jakieś prześmiewcze „patrzcie, Linux”. Zawiera on wiele rzeczowych informacji i faktów dotyczących, no cóż, Ubuntu. Autor wspomnianego tekstu rozpływa się w superlatywach, docenia jego uniwersalność, łatwość instalacji, obecność natywnych (i zamkniętych sterowników), obsługę nowego sprzętu i ogóle. Wydaje się być zaskoczony tym, że Linux wyszedł z epoki terminala łupanego. Nie mniejszym zaskoczeniem jest dla autora obecność natywnych rozwiązań typu Steam i możliwość zainstalowania kilku tysięcy gier z katalogu. Co więcej, doceniony zostaje również Proton i możliwość odpalenia gier windowsowych które nie są dostępne dla Linuksa (chociaż mylnie użyto terminu emulacja, a wszyscy wiemy, że WINE to…). Przez tekst przewija się myśl, że „nie tylko Windows powinien być dłużej utożsamiany z grami”. Same plusy.

Minusy? Cóż, odbiorcy. W komentarzach próżno szukać zachwytu odkryciem, jakie przedstawił im autor omawianego artykułu. Komentujący bezlitośnie punktują ilość natywnych gier AAA, planów wydawniczych, wydawania nowy gier, itp. Niektórzy próbują bronić… I wszyscy wiemy jak to wygląda.

Jak to się ma do rzeczywistości? Każdy użytkownik Linuksa wie. I każdy ma inne oczekiwania. Gry wydają się być na ostatnim miejscu. 

Post navigation

4 comments for “Windowscentral: grajcie na Linuksie, czyli co tu się wyprawia?

 1. 22 grudnia, 2019 at 17:08

  Jestem w szoku

 2. 22 grudnia, 2019 at 17:08

  Jestem w szoku

 3. Przemek Dudek
  22 grudnia, 2019 at 17:15

  Gry wydają się być na ostatnim miejscu.

  Pełna zgoda Panie Kierowniku! 🙂
  Gdyby się komuś gierczyć jednak zachciało to zdecydowanie łatwiej o to spod okienek. Można skorzystać z dual boota albo zapakować dodatkową grafę do budy i zwirtualizować sobie w tym celu Windowsa. Filozoficznie zaś rzecz ujmując to idealnej platformy (jednej i jedynej) do gierców nie ma, bo każda gdzieś w końcu zazgrzyta i zaskrzypi…

 4. Adam_eM
  23 grudnia, 2019 at 9:21

  Ten windowscentral to musi być serwis pokroju pudla, skoro już nie mają o czym pisać…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »