przystajnik

openSUSE 15.1 Leap jak zawsze zachwyca

SUSE Linux Enterprise 15 SP1 stał się bazą dla kolejnego wydania openSUSE 15.1. Już ten fakt powinien wywołać żwawsze tętno u miłośników tej marki. Ale co to tak naprawdę oznacza?

Jedno z oblicz openSUSE 15.1

Trudno się oprzeć wrażeniu, że openSUSE emanuje miłością. Tak wiele serca jak w tę dystrybucję nie włożono chyba w żaden inny produkt. Owszem złośliwi powiedzą, że to sama Plasma 5.12 LTS gwarantuje 95% efektu „wow”. Ale to nie użytkownicy, to komentujący. Użytkownicy momentalnie zauważa kapitalną zmianę w jakości YaST, który od tej wersji jeszcze lepiej zarządza usługami, lepiej dogaduje się z systemd, doczekał się nowego interfejsu dla Firewalld, pozwala na obsługę kluczy SSH, prezentuje poprawiony tryb partycjonowania dysku i zupełnie dobrze radzi sobie z wyświetlaczami HiDPI.

Ale o wiele ciekawszy jest fakt przeportowania do bazowego kernela 4.12 stosu i sterowników graficznych z wersji 4.19. Jak również to, że od tej poprawki domyślnym menedżerem sieci staje się Network Manager (poprzednio tylko w wersji na laptopach). Odmiany serwerowe pozostaną wierne Wicked. Oczywiście aktualizacja tych rozwiązań pociąga za sobą niebagatelne poprawki w ilości i jakości sterowników do sprzętu WiFi i nie tylko.

To oczywiście nie koniec ulepszeń. Niektóre z nich docenią osoby korzystające z kontenerów (Singularity), innych uraduje fakt możliwości niemal dowolnego wyboru środowiska graficznego podczas instalacji. Jeszcze inni zadowolą się poprawioną i ustandaryzowaną obsługą usług.

Na tle wszystkich poprawek, 15.1 jawi się jako dot release. I tak można traktować to wydanie. Wydanie poprawkowe, ale jednak na tyle solidne i rzetelne, że można mówić o nowej jakości. O ile oczywiście ktoś docenia stabilność. Dla marzycieli w wiecznej pogodni za najnowszym oprogramowaniem lepszym wyborem pozostaje openSUSE Tumbleweed.

openSUSE Leap 15.1 będzie wspierany przez kolejne 2 lata (do maja 2021 roku). To również pierwsze z serii wydań poprawkowych, zatem możemy spodziewać się kolejnych w niedalekiej przyszłości.

Odpowiednie obrazy instalacyjne znajdziemy pod tym adresem. Osoby użytkujące Leap 15 powinny zobaczyć już stosowny komunikat o możliwości aktualizacji.
 

Post navigation

9 comments for “openSUSE 15.1 Leap jak zawsze zachwyca

 1. Adam Grabowski
  23 Maj, 2019 at 7:28

  Jak zawsze świetny artykuł. Jedno mnie tylko zastanawia… „Osoby użytkujące Leap 15 powinny zobaczyć już stosowny komunikat o możliwości aktualizacji.” Nigdy mi takowe nie wyskakuje 🙁 Chyba, że o czymś nie wiem albo tego nie ma na wersji Gnome. Proszę o oświecenie 🙂

 2. 24 Maj, 2019 at 10:06

  Info o aktualizacjach dostaje codziennie ale o upgrade żadnej.

 3. Grzegorz Woś
  25 Maj, 2019 at 6:33

  Jeśli tego jeszcze nie zmienili (siedzę na Tumbleweed) to aktualizacja do wyższej wersji, nawet poprawkowej przeprowadzana jest ręcznie poprzez podmianę repozytoriów.

 4. 29 Maj, 2019 at 8:03

  Jakiego desktopu domyślnie używa najbardziej oficjalna „difultowa” odmiana tej dystrybucji?

  Dystrybucja ma wersję live? Ostatnio pobrałem ISO z głównej strony i nie dość, że waży wielokrotnie więcej niż ISO Ubuntu czy Fedory to jeszcze tylko instalator.

 5. pavbaranov
  30 Maj, 2019 at 7:20

  Dwa głównie wspierane, to GNOME (dla niego jest obecny podręcznik) i KDE. Wersje live: GNOME i KDE. Wersja „pełna” (4.7GB) o ile pamiętam pozwala na instalację bez dostępu do sieci zarówno GNOME, jak i KDE (i jeszcze coś więcej, ale już nie pamiętam co dokładnie), netinstall to wyłącznie iso, które umożliwia uruchomienie komputera a cała reszta instalacji następuje już bezpośrednio z sieci.

 6. pavbaranov
  30 Maj, 2019 at 9:15

  Chodzi Ci o SLEDa? Tu jest – o ile się nie mylę – od jakiegoś czasu GNOME. Nie potrafię Ci odpowiedzieć, czy istnieje możliwość wyboru innego środowiska.
  W OpenSUSE jest tak, że teoretycznie oni dają po prostu możliwość instalacji prawie dowolnego środowiska, jednakże ich obecny podręcznik jest dla GNOME. Poniekąd – w zakresie GNOME – praktycznie taki sam, jak każdy inny dotyczący tego DE z tą jedynie zmianą, że zawiera również informacje dotyczące YaSTa. W ten sposób można rzec, że głównym obecnie DE OpenSUSE (i całego SUSE w ogóle) jest GNOME.

 7. 30 Maj, 2019 at 9:15

  Dzięki!

 8. 30 Maj, 2019 at 8:41

  Dzięki za informację. A orientujesz się, jaki desktop jest oficjalnie wspierany przez SUSE komercyjne? GNOME? KDE? Oba? W RHEL-u na przykład jest oficjalnie tylko GNOME, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »