XnView MP 0.93 – i co z z tego, że zamknięty

No właśnie. Czy komukolwiek przeszkadza, że ta znakomita przeglądarka grafiki pozostaje zamkniętym projektem? XnView MP to klasa sama w sobie i pal licho licencję, gdy terminy gonią. Wersja 0.93 tylko umacnia w nas chęć bezkompromisowego wykonania prac przy swoich zdjęciach.

XnView MP 0.93
Po poprzednich zawirowaniach z poprawkami, numeracją i innymi, nowe wydanie wydaje się przywracać projekt na tory ustabilizowanego rozwoju. Oprócz mnóstwa poprawionych błędów na liście zmian zobaczymy też niebagatelną liczbę nowości. A wśród nich prawdziwym gwoździem wydania będzie zoptymalizowana obróbka wsadowa – w końcu wykorzystuje ona wszystkie rdzenie naszego CPU. Czy jest jeszcze coś, czego moglibyśmy sobie życzyć od programu obsługującego ponad 500 formatów graficznych, filtry graficzne, profile kolorystyczne i inne niuanse przydatne dla każdego fotografa?

Cóż można więcej dodać. Można jedynie za klasykiem przytoczyć nieśmiertelne „XnView MP i bomba, kto nie zainstalował ten trąba”.

Użytkownicy Ubuntu 16.04/18.04/18.10, Minta 18.xx/19.xx znajdą program w repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install xnview

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro (oraz pochodnych) muszą zajrzeć do repozytorium AUR:

yaourt -S xnviewmp

Możemy oczywiście skorzystać także z paczek przygotowanych przez autora programu. W tym – a jakże – z paczki AppImage. 

7 komentarzy

  1. “Czy komukolwiek przeszkadza, że ta znakomita przeglądarka grafiki pozostaje zamkniętym projektem?”

    Na jednym ze swoich komputerów staram się trzymać wyłącznie wolne oprogramowanie, nawet UEFI jest otwarte, więc nie mogę tam zainstalować XnView, bo doszłoby do poważnego zakłócenia feng shui.

    A poważnie, program znam i cenię (w szczególności za funkcje obróbki obrazów i możliwości przetwarzania wsadowego). Już dosyć długo go nie używałem, bo całość moich skromnych potrzeb mogę obsłużyć innymi programami (przede wszystkim ImageMagick). Niemniej program wyjątkowo kompleksowy i łatwy w obsłudze.

  2. Jedna z moich ulubionych przeglądarek to grafiki. Możliwość przeglądania RAWów i plików z Amigi IFF/ILBM, przypomina mi trochę Irfanview swoimi możliwościami. Szkoda tylko że przy starcie jest nieco ociężały, bo byłby moją domyślną przeglądarką.

  3. Najlepszy. Używam od lat na wszystkich wspieranych systemach.

    Dzięki za info o instalacji via apt. Nie wiedziałem że jest taka opcja.

  4. Kiedy w PPA będzie wersja dla (X)ubuntu 19.xx? Od paru dni korzystam z Xubuntu + XFCE 4.14 z ppa:xubuntu-dev/staging – do pełni szczęścia brakuje tylko XnView ; )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.