Linus Torvalds dyplomatycznie o kernelu 5.0

Wydanie kernela 4.20-rc1 przejdzie do historii z kilku powodów. Po pierwsze, wszyscy liczyli, że 4.20 stanie zostanie upublicznione jako 5.0. Po drugie, to pierwszy anons Linusa Torvaldsa po krótkiej przerwie spowodowanej czynnikami… Przyjmijmy, że losowymi.

Tak więc Linus Torvalds wrócił, przejął z powrotem pieczę nad wydaniami kernela (przypomnijmy – 4.19 ogłosił Greg Kroah-Hartman) i zapowiedział nową wersję. Z pewnością była to nieco stresująca rola, gdyż oczy całego świata (również tego niezwiązanego z Open Source) były zwrócone na jego osobę. A raczej na formę i styl w jaki zostanie podjęta przez Linusa współpraca z deweloperami. Poza tym, chyba wszyscy liczyli już na przełom i nowe rozdanie w postaci kernela 5.0. Wiele rzeczy jednak nie poszło po myśli publiki.

Po pierwsze, Linus wystosował zwyczajny komunikat. Jak na legendy związane z jego grubiańskimi manierami – to aż nazbyt zwyczajny. Co więcej, w sposób bardzo dyplomatyczny i opisowy wyjaśnił powody swojej decyzji, jak też procedurę jakiej są poddawane łatki dla kernela. Poinformował, że po przemyśleniach i debacie na temat 5.0 postanowił zakończyć ten rok kolejnym wydaniem z serii 4.xx. Po drugie – wyraził przekonanie, że kernel 5.0 pojawi się już w 2019 roku, zapewne niedługo po finalnej wersji 4.20.

Kernel 4.20-rc1 to całkiem spora liczba zmian i usprawnień. Głównie w obrębie sterowników (GPU), zaktualizowanej obsłudze różnych architektur (x86, ARM, AArch64, PowerPC). Ulepszono także obsługę sieci i wiele innych aspektów które mają uczynić z kernela jeszcze lepiej naoliwioną maszynę.

Wydania Release Candidate 4.20 będą wydawane każdego tygodnia, aż do wersji finalnej która jest zaplanowana na 23 lub 30 grudnia 2018 roku.

I jak się wam podoba stonowany Linus? 

29 komentarzy

 1. Takie te kernele dobre, że muszę czekać do 3 minut, aby system się łaskawie wyłączył, a może to wina systemd?

 2. Domyślna konfiguracja systemd daje około 1 minutę 30 sekund każdemu unitowi na zamknięcie się. Jeśli chcesz zmienić tę wartość na niższą, na próbę zedytuj plik `/etc/systemd/system.conf` i wartość `DefaultTimeoutStopSec`.

  Możesz też wyświetlić komunikaty rozruchu systemd przy zamykaniu systemu. Wtedy zobaczysz dokładnie, przy zamykaniu którego unita następuje dłuższa pauza. Z tego co pamiętam systemd zaznacza to też jakąś graficzną animacją „latającej kroki”. Upewnij się, że nie masz opcji `quiet` ani `splash` w command line rozruchu kernela.

 3. Masz coś “skopane” w systemie albo jakiś uszkodzony element ?

  Linux Mint 19

  sudo systemd-analyze

  Startup finished in 6.152s (kernel) + 10.906s (userspace) = 17.058s
  graphical.target reached after 9.779s in userspace

  Tyle trwa u mnie start systemu.

  Wyłączanie jest jeszcze szybsze ok. 5 sek. od kliknięcia wyłącz !!!

  AMD Phenom 9650 Quad core , 8 GB RAM DDR2, kernel 4.15.0.38 , dysk SSD Crucial CT250MX500SSD1 (M3CR022)

 4. Raczej nie mam nic skopane sprawdzane na dystrybycjach Mint, Xubuntu, Ubuntu, Kubuntu, Antergos, Manjaro to raczej ten syf systemd skopany. Jak się wkurzę to wrócę do Slackware i udowodnię sobie, że to systemd tak mi mieszał.

 5. @Marek – systemd-analyze pokaże wyłącznie czas startu systemu. Nie ma to nic wspólnego z jego zamykaniem.
  @job – Tak, za długie zamykanie systemu odpowiadają m.in. systemd i jego ustawienia. W Antergos, Manjaro chcesz, by było szybciej? Dokonaj edycji pliku /etc/mkinitcpio.conf, odszukaj używane w Twoim systemie HOOKS i dopisz do nich “shutdown”, a następnie przebuduj obraz kernela. Od tej pory system będzie zamykał się szybko (chyba, że coś w nim uszkodzone, bądź dana sesja tego będzie wymagać).

 6. Raczej nie ma się czym chwalić ale na moim ubu 18-tym mate wygląda to tak :Startup finished in 3.562s (kernel) + 8.243s (userspace) = 11.805s
  graphical.target reached after 8.197s in userspace

 7. Ostatnia wersja Bios w moim blaszaku jest z 2010 😉 , płyta główna jest pewnie jeszcze rok lub 2 starsza.., stare SATA i jest to co jest.

 8. Niech oni kurrr..de w końcu poprawią porządnie tą 4.19-tkę, bo wypieprza sieć kompletnie i wręcz po prostu koncertowo.

 9. Oj, tam – bardzo ładnie chodzi od samego powstania.
  Niemniej jednak – w istocie znajomemu wypiernicza się sieć, ale spełniając łącznie następujące warunki:
  – połączenie realizuje networkmanager,
  – VPN,
  – o ile pamiętam karta Realtek.
  Rezygnacja z pierwszego przynosi spodziewane efekty.

 10. U mnie tak samo.. a przynajmniej bardzo podobnie. Wsio poza vpn’em. Dodatkowo wsiorbuje również sieć przy atherosie oraz intelu.
  Czyli co? Networkmanager się coś biesi?
  Noo.. W sumie można by go czymś zastąpić.. pomysł dobry. Pytanie czym?
  Aaa.. właśnie.. miałam Cię pytać o jedną sprawę. Czy u Ciebie Chromium v.70.x też koszmarnie się wywala przy zapisie ściąganych plików? Zwłaszcza w momencie, gdy plik ów nie ma rozszerzenia.
  Do szału mnie to doprowadza już pomału, tak szczerze mówiąc.
  https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=241389

 11. zgodze sie , mint 18.1/18.3 xfce smiga lepiej niz 19 xfce ,jest bardziej responsywny a
  i to odpalanie systemu jak i zamykanie tez

  ps.czekam na 19.1 moze to poprawia , jak nie to wracam do 18.3xfce 🙂

 12. Dzięki, popaczam sobie i coś popróbuję.
  A ten błąd z jajkiem u twojego znajomka może być od tego:
  https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=241962
  Właśnie chwilę temu znalazłam. Tyle, że mój system korzysta z r8169, a nie rtl8xxx. U mnie bardziej wygląda na jakiś konflikt aspm’a tego ze sterownika z tym włączonym domyślnie w jądrze 4.19. Tak jak napisano tutaj:
  https://github.com/KastB/r8169/issues/6
  Nie sprawdzałam zbyt dogłębnie, bo nie miałam czasu. Dopiero co wróciłam po urlopie do domu dziś rano 😉

 13. Okazało się, że w jego przypadku szwankowało coś na styku NM/kernel. Obecnie, po aktualizacji NM do 1.14.5dev+17+gba83251bb sprawa się uspokoiła.

 14. A widzisz.. to muszę sobie też sprawdzić tą wersję NM, bo kernel 4.19.2 ma to samo.. updejt i zero sieci.

 15. a co sadzisz kolego o instalowaniu kernela xanmod albo liquoer czy jakos tak , na np. minta xfce , ma to ses ?

 16. Wejdź na IRC archlinux.org.pl na freenode – coś poradzimy.
  Postarałem się odpowiedzieć Ci odnośnie Twojego wpisu na moim blogu, ale nie wiem, czy doszedł. TIP z nim związany – https://archive.archlinux.org – ściągnij co potrzebujesz np. na tym liveusb z Mintem, odpal tam pacmana i zrobi downgrade bez sieci.

 17. Cóż – od kilku lat używam swojego kernela, do którego upodobnił się linux/kernel-pf. Liquorix (bo o nim piszesz) ponoć jest fajnym kernelem (ja mam alternatywny zen, który korzysta w zasadzie z tego samego patcha). Jeśli chodzi o xanmod – cóż, nie lubię kerneli, które z wydania na wydanie zmieniają swój patchset, a tak jest w tym przypadku. Po prostu nie mam zaufania do tego typu wynalazków, które raz oferują mi planistę X, innym razem Y.
  Generalnie musisz spróbować, przy czym samo wgranie kernela niekiedy nie wystarczy i jeszcze potrzebujesz coś pozmieniać w opcjach startowych.
  Jeśli chcesz wiedzieć jakiego obecnie używam, to jest to – zawsze – kernel z linii stable (obecnie 4.19.2) z nałożonymi patchami: PDS, UKSM, BFQ-MQ oraz tzw. patchem graysky’ego rozszerzającym możliwości skompilowania kernela pod określony procesor. Dodatkowo wycięte, co mi nie jest potrzebne. Tickrate 1000Hz. Planiści I/O oraz CPU to BFQ-MQ oraz PDS. Co na tym zyskuję? Głównie większą responsywność w normalnym użytkowaniu.
  Niestety (i całe szczęście) nie odpowiem Ci, czy kernele, które wymieniłeś są odpowiednie także dla Twojego komputera. Po prostu musisz sprawdzić (broń boże nie usuwaj tego, który masz od Ubuntu). Oprócz tych dwu, które wymieniłeś masz jeszcze np. linux-ck i linux/kernel-pf – znajdziesz w jakimś PPA binarki.

 18. wielkie dzieki za odp:)
  jeszcze nie zainstalowalem na na powrót xfce 18.3 , i mam pytanko laickie moze ale czy mozna np. twoj kernel u siebie zainstalowac na probe ?

 19. Nope.. nic nie widziałam 😉 Okay.. wlazłam przez webchata.. jak coś to tam sobie siedzę.

 20. Moja binarka? Obawiam się, że na Twoim komputerze zaliczyłaby spektakularny “kernel panic”. On jest dostosowany praktycznie wyłącznie do mojego komputera lub też innego, ale takiego, który ma te same podzespoły (sam config). Ze stockowym configiem nie buduję (ale nie ma problemu, bym taki Ci dostarczył; ze stockowym configiem, bardzo podobny do mojego kernel robi sir_lucjan). Źródła oczywiście mogę Ci udostępnić, mogę też podać Ci link do źródeł kernela Lucka. Musiałbyś jednak ten kernel u siebie zbudować.
  Możesz także wykorzystać jako bazę źródła kernela, który masz w Mint i nałożyć na niego patche (musiałbym jednak znać wersję tego kernela, by podać Ci do niego prawidłowe wersje łatek).

 21. dopiero bede instalowal linux zas , bo przez przypadek usunelem caly dysk wiec i w10 i mint poszedl 🙂
  teraz siedze na w 8.1JG x64 , ale sklaniam sie zas ku mint xfce ale nie 19 tylko 18.3 bo jest zwinniejszy , a nie wiem czy czekac na 19.1 czy cos tam poprawia hmm ?

 22. Cóż – mój, czy Lucka – oba są dla Archa i tu buduje się to bardzo prosto. Kernel-pf – jak widzę – też ma binarki dla Archa i obecnie już nie widzę dla *buntu. Podobnie z linux-ck.
  W sumie – skoro i tak będziesz się bawić – możesz sobie np. postawić Antergosa z XFCE, potem wgrać linux-pf czy linux-ck i będziesz wiedzieć czy Ci to pasuje, czy nie, co się zyskuje (oczywiście po dodatkowych, ewentualnych ustawieniach jeszcze) itp. I wcale nie mówię, abyś tego Antergosa zamiast Minta, ale łatwiej to tam wypróbować, skoro są prosto do pobrania binarki, a nie szukać po necie, czy ktś w ogóle dla Ubuntu zrobił. Potem sobie możesz zmienić na Minta. Przynajmniej będziesz wiedzieć, czy cokolwiek, ewentualnie, tracisz i czy gra warta świeczki.

 23. Tak, można, ale… musiałbyś sobie własne ISO zrobić.
  W części podobny kernel jest w OpenMandriva i w istocie tu jako livecd można to użyć. Pamiętaj jednak, że to co ewentualnie zyskasz na takim kernelu w większym stopniu stracisz na łączu np. USB.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.