Plasma 5.14.0 nie stygnie

Chociaż najnowsze wydanie środowiska Plasma 5.14.0 nie zostało namaszczone na wydanie z długim terminem wsparcia (LTS), to i tak zachwyca. Jak zawsze deweloperzy nie zawiedli użytkowników i nowa wersja może poszczycić się licznymi poprawkami i zmianami funkcjonalnymi.

Plasma 5.14.0
Przez cztery miesiące zespół odpowiedzialny za to środowisko był w stanie usprawnić Plasmę 5.13 na tyle, że na bazie zgłoszonych rozwinięć naturalnym krokiem było wydanie 5.14.0. Na celowniku znalazły się rozwinięcia ulepszenia miksera audio (wbudowana funkcja testowania), wsparcie dla SSH VPN dla wtyczki odpowiedzialnej za sieć oraz rozwinięcia Plasma Discover. Ten ostatni element nauczył się obsługiwać firmware dla naszego komputera, lepiej obsługuje paczki Snap, itp. Menu Kickoff bardziej zdecydowanie reaguje na ruch myszki i przełącza karty, a temat graficzny Breeze wygląda jeszcze lepiej a Global Menu jeszcze dokładniej dogaduje się z tematami GTK+. Menedżer okien Kwin został rozbudowany o dodatkowy efekt skalowania i naprawiono nieścisłości w rozmywaniu tła pod elementami kontekstowymi. A całość jeszcze sprawniej komunikuje się z Waylandem.

Jeszcze więcej monitorów? Nie ma problemu
Gwiazdą wydania z pewnością zostanie też styl pracy panelu konfiguracji stanowisk wielomonitorowych. Przełączanie do podstawowego monitora podczas wyłączania lub odłączania pozostałych ekranów jest płynniejsze niż do tego pory. To obecnie chyba najbardziej podstawowa funkcjonalność która od jakiegoś czasu otrzymuje coraz liczniejsze poprawki.

Lista zmian jest oczywiście o wiele dłuższa i obfituje w przeróżne zagadanie. Co należy zrobić, aby samodzielne przetestować najnowsze wydanie bez oczekiwania na stosowne paczki w repozytoriach? Najprostszym rozwiązaniem będzie pobranie obrazu Live CD dystrybucji KDE Neon. Z pozostałych dystrybucji najszybciej nowej Plasmy doczekają się użytkownicy openSUSE i Arch Linuksa.  

0

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.