przystajnik

22 lata z KDE

Chociaż nie jest to okrągła rocznica, to jednak warto pamiętać o tym, że projekt Kool Desktop Environment narodził się 14 października 1996. Czyli równiutkie 22 lata temu.

KDE 1.1

Powód do świętowania jest zatem niebagatelny. Gdy 22 lata temu Matthias Ettrich ogłosił powołanie do życia projektu KDE, nie przypuszczał zapewne, że wywoła taką lawinę. Założenia były proste, bo chodziło tylko o to, aby stworzyć coś milszego oku od komercyjnego (wtedy) CDE i uczynić z *unixowych systemów rzecz atrakcyjną dla przeciętnego użytkownika.

Przez te lata widzieliśmy kilka momentów przełomowych a kilka przełomów zabrakło do pełni szczęścia. Z pewnością pierwszym przełomem było spotkanie grupy 15 deweloperów w 1997 i naszkicowanie schematu rozwoju środowiska. Wyłoniły się z tego kolejne etapy w postaci KDE One, KDE Two i tak dalej. Kolejnym sukcesem było porozumienie pomiędzy ekipą KDE a Trolltech w kwestii użytkowania rozwijanych bibliotek Qt – które to zdefiniowały charakter i styl KDE (a jednocześnie zaniechały estetykę CDE).

Plasma 5.14.0

Rok 1998 to pierwsza stabilna wersja KDE 1.0. KDE 2.0 to rok 2000. KDE 3.0 pojawiło się w roku 2002. Jeden milion poprawek później w 2008 wydano KDE 4.0. Potem zaczęła się już historia niemal współczesna. W 2014 KDE Plasma 5 wyznaczyła nowe standardy jakościowe i wydajnościowe. Ze szczególnym naciskiem na Plasmę.

Przez ten cały okres przytrafiło się też kilka ciekawostek. Jak choćby rozpoczęta w 2016 roku sprzedaż urządzeń KDE Slimbooks z preinstalowanym środowiskiem. Nie obyło się bez euforycznej próby podkreślenia odmienności w ramach walki o równość. W 2001 sformowano grupę KDE Women która ma na celu uwypuklenia wkładu kobiet w rozwój KDE. Samo KDE w 2009 przeszło lekki rebranding i skrót stał się znakiem firmowych społeczności i projektu. Natomiast środowisko zostało ochrzczone wspomnianym terminem Plasma.

Oprócz świętowania 22 lat projektu kilka dni temu mogliśmy cieszyć się z nowego wydania Plasma 5.14.0. Niemniej, obecnie to Plasma 5.12 jest najświeższą wersją długoterminową (LTS).

Sława!

Post navigation

Translate »