XnView 0.91 z trudnościami

Gdyby każdy z nas miał wybór, to czy wybrałby program o większych możliwościach czy o mniejszych? Tak, programy godnie wyposażone w opcje mają tę przewagę nad swoimi konkurentami, że mogą sprostać szerszemu spektrum gustów. Dlatego wiele osób wiesza psy na zamkniętych źródłach przeglądarki grafiki XnView MP, ale jeszcze więcej osób używa tego programu jako podstawowego narzędzia podczas codziennych prac.

XnView 0.91 typowy widok typowego katalogu

Najnowsze wcielenie tego projektu w postaci XnView MP 0.91 ma duże szanse na to, aby zyskać jeszcze większe uznanie użytkowników. Co prawda autor odpuścił tworzenie binarnej 32bitowej paczki dla Linuksa (mizerne zainteresowanie), ale zestaw zmian rekompensuje tę niedogodność a wręcz dopinguje do przejścia na system 64bitowy.

W programie pojawiły się takie atrakcje jak wsparcie dla PDF 1.4 (zapis), Sqlite 2.24, dodawanie plików audio do tworzonych pokazów zdjęć, wykorzystanie bibliotek QtAV do odtwarzania plików multimedialnych, możliwość wyostrzania podczas skalowania, edycja mapy kolorów, określanie ratio, obsługa formatów PackJPG, Lepton oraz natywnego Krity, więcej opcji dla plików RAW. Do tego kilka nowych opcji i możliwości podczas obróbki wsadowej, więcej informacji o plikach, usprawnionego wyszukiwania, itp. Ciężko wskazać drugi taki program, który w swoich opcjach posiada podobne możliwości dostosowania okna programu pod nasze wymagania.

Edycja krzywych w XnView MP 0.91
Oczywiście oprócz zmian funkcjonalnych poprawiono mnóstwo zgłoszonych błędów. Program również łatwiej będzie użytkować we wszelakich dystrybucjach z racji udostępnionej uniwersalnej paczki AppImage.

Niestety, wraz z postępem program dotknęło kilku niuansów które pod Linuksem musimy poprawić ręcznie. Problem z pewnością zostanie rozwiązany w przeciągu kilku dni i za pomocą stosownych plików w paczce XnView, niemniej na dzień dzisiejszy w nowszych wersjach dystrybucji może wystąpić kłopot z programem. Wszystko z powodu bibliotek libva, które XnView MP najchętniej widziałby w systemie w starszej wersji. Jeżeli podczas uruchamiania (w terminalu) otrzymamy komunikat narzekający na brak pliku libva.so.1 w systemie, musimy poradzić sobie następująco (zakładając, że mamy zainstalowane libva2):

sudo ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libva.so.2 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libva.so.1
sudo ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libva-drm.so.2 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libva-drm.so.1
sudo ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libva-x11.so.2 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libva-x11.so.1

XnView MP 0.91 w wersji dla Ubuntu 16.04/18.04, Mint 18.xx/19.xx zainstalujemy wprost z repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install xnview

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro (oraz pochodnych) muszą zajrzeć do repozytorium AUR:

yaourt -S xnviewmp

Możemy oczywiście skorzystać także z paczek przygotowanych przez autora programu.
 

0

9 komentarzy

 1. Tak a’propo żaby. Czym się różnią dokładnie wersje AUR’owe „xnviewmp” od „xnviewmp-system-libs”? O uniezależnieniu od Qt/icu wiem, ale czy coś poza tym?

 2. Druga paczka na pewno wykorzystuje Qt5 w wersji systemowej, czyli 5.11.2 (obecnie), bowiem usuwa z paczki dostarczane z nią wersje bibliotek Qt5 w wersji 5.9.5. Pierwsza jest dokładnie taka, jaką stworzyli jej twórcy i korzysta z Qt5 dostarczanego wraz z tą paczką.

 3. Ahas.. no właśnie ja mam tą drugą. Z pierwszą miałam problemy z dziwnymi jakby artefaktami w interfejsie XnView. Po prostu rozwalało mu niektóre panele przy ustawieniu ciemnego motywu. Wychodziły koszmarki ciężkie do opanowania.

 4. U mnie to wygląda tak (Plasma 5.13.90, KF5.50, Breeze Light, Qt5.11.2):
  1. xnviewmp – nie przyjmuje w pełni motywu systemowego (np. menu rozwijane jest „białe”, a nie takie jak kolor aplikacji czyli popielato-szare); xnviewmp-system-libs nie ma tego efektu, wszystko jest prawidłowo,
  2. druga paczka ma też prawidłowo (czyli zgodnie z Breeze – płaski) wyświetlający się pasek ikon, pierwsza paczka ów pasek ma „wypukły”.
  W obu przypadkach nie zauważyłem jakichś problemów ze stabilnością (albo nie potrafię tych filtrów zastosować prawidłowo).
  Paczka xnviewmp ma wadliwy PKGBUILD (brakuje jej kilku zależności); druga też, ale nie są one tak istotne jak w pierwszej. Qtav, którego brakuje pierwszej w istocie może wpływać na błąd naruszenia ochrony pamięci.
  Oczywiście pierwsza paczka jest też w systemie, w którym jest już Qt5 o wiele większa (ponad 110MB), co np. na stosunkowo niewielkich dyskach SSD może mieć znaczenie.
  Również oczywiste – xnviewmp – w DE wykorzystującym Qt5 (albo nawet gdy używa się jakichś innych aplikacji na Qt5) – zajmuje więcej RAM.
  IMO – lepiej używać xnviewmp-system-libs niż xnviewmp.

 5. Właśnie owa wersja z system-libs mi segfaultuje :/ Ale tylko w tym jednym przypadku. Reszta rzeczy działa mi ładnie.

 6. O Też o tym myślałam. Dziś akurat odezwali się do mnie ludzie od Xn na fejsie, więc napiszę im dokładnie co i jak. Nie mam niestety konta tam na ich forum, gdzie normalnie powinno się zgłaszać błędy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.