przystajnik

XnView 0.91 z trudnościami

Gdyby każdy z nas miał wybór, to czy wybrałby program o większych możliwościach czy o mniejszych? Tak, programy godnie wyposażone w opcje mają tę przewagę nad swoimi konkurentami, że mogą sprostać szerszemu spektrum gustów. Dlatego wiele osób wiesza psy na zamkniętych źródłach przeglądarki grafiki XnView MP, ale jeszcze więcej osób używa tego programu jako podstawowego narzędzia podczas codziennych prac.

XnView 0.91 typowy widok typowego katalogu

Najnowsze wcielenie tego projektu w postaci XnView MP 0.91 ma duże szanse na to, aby zyskać jeszcze większe uznanie użytkowników. Co prawda autor odpuścił tworzenie binarnej 32bitowej paczki dla Linuksa (mizerne zainteresowanie), ale zestaw zmian rekompensuje tę niedogodność a wręcz dopinguje do przejścia na system 64bitowy.

W programie pojawiły się takie atrakcje jak wsparcie dla PDF 1.4 (zapis), Sqlite 2.24, dodawanie plików audio do tworzonych pokazów zdjęć, wykorzystanie bibliotek QtAV do odtwarzania plików multimedialnych, możliwość wyostrzania podczas skalowania, edycja mapy kolorów, określanie ratio, obsługa formatów PackJPG, Lepton oraz natywnego Krity, więcej opcji dla plików RAW. Do tego kilka nowych opcji i możliwości podczas obróbki wsadowej, więcej informacji o plikach, usprawnionego wyszukiwania, itp. Ciężko wskazać drugi taki program, który w swoich opcjach posiada podobne możliwości dostosowania okna programu pod nasze wymagania.

Edycja krzywych w XnView MP 0.91

Oczywiście oprócz zmian funkcjonalnych poprawiono mnóstwo zgłoszonych błędów. Program również łatwiej będzie użytkować we wszelakich dystrybucjach z racji udostępnionej uniwersalnej paczki AppImage.

Niestety, wraz z postępem program dotknęło kilku niuansów które pod Linuksem musimy poprawić ręcznie. Problem z pewnością zostanie rozwiązany w przeciągu kilku dni i za pomocą stosownych plików w paczce XnView, niemniej na dzień dzisiejszy w nowszych wersjach dystrybucji może wystąpić kłopot z programem. Wszystko z powodu bibliotek libva, które XnView MP najchętniej widziałby w systemie w starszej wersji. Jeżeli podczas uruchamiania (w terminalu) otrzymamy komunikat narzekający na brak pliku libva.so.1 w systemie, musimy poradzić sobie następująco (zakładając, że mamy zainstalowane libva2):

sudo ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libva.so.2 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libva.so.1
sudo ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libva-drm.so.2 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libva-drm.so.1
sudo ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libva-x11.so.2 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libva-x11.so.1

XnView MP 0.91 w wersji dla Ubuntu 16.04/18.04, Mint 18.xx/19.xx zainstalujemy wprost z repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install xnview

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro (oraz pochodnych) muszą zajrzeć do repozytorium AUR:

yaourt -S xnviewmp

Możemy oczywiście skorzystać także z paczek przygotowanych przez autora programu.
 

Translate »