przystajnik

Cindy jak się patrzy, czyli Linux Mint Debian Edition 3

Ile to już razy słyszeliśmy, że Debian nie nadaje się na pulpit. Wiekowe rozwiązania w jego wersji stabilnej (obecnie Debian 9 Stretch) są po prostu daleko w tyle za oczekiwaniami użytkowników desktopu. Wersja niestabilna (Debian Sid) wymaga wzmożonej uwagi podczas przełomowych aktualizacji i zmian w koncepcji współistnienia usług i pakietów. A jednak to właśnie Debian jest obierany jaka baza dla wielu dystrybucji. Niektórzy przewracają go do góry nogami po swojemu (Ubuntu) a niektórzy próbują po prostu okiełznać do formy strawnej przez zwykłego użytkownika. Tak jak Linux Mint Debian Edition 3.

LMDE 3

Gdy kilka lat temu Clem Lefebvre obwieścił światu powrót do źródeł i stworzenie obok mainstreamowego Minta równoległej wersji ale z pominięciem zależności od Ubuntu, wiwatom nie było końca. Oczywiście jako fundament tej koszernej dystrybucji wybrano Debiana w wersji stabilnej. Ambitny plan jego (Debiana) uwspółcześnienia i zintegrowania z dodatkami od twórców Minta rozbudził wyobraźnię wielu osób. I tak oto wraz z upublicznieniem LMDE 3 Cindy doczekaliśmy się zmaterializowania się części tych marzeń.

Tak jak można wywnioskować z powyższego, LMDE stara się powielić udane rozwiązanie ze standardowego Minta. Czyli zbudowanie na wersji LTS (w tym przypadku Stable) systemu który otrzymuje poprawki bezpieczeństwa (ale nie bazowych pakietów) i utrzymanie we współczesnej wersji środowiska Cinnamon i innych komponentów stworzonych przez deweloperów tej dystrybucji. Taki pomysł na dystrybucję niemal ciągłą stara się zadowolić obydwa obozy użytkowników Linuksa. Poszukujący nowości otrzymują co jakiś czas nową wersję środowiska i narzędzi. Zwolennicy stabilności mają pod ręką zawsze niezawodnego Debiana. Co odróżnia LMDE od Minta to brak wydań point release. Nową wersję systemu determinuje harmonogram wydań stabilnego Debiana.

Pojawiły się już poradniki jak zaktualizować nasze LMDE 2 do wydania 3. Oczywiście w dziale Download na stronie projektu znajdziemy najnowszą wersję obrazu instalacyjnego ISO. Zawierają one wersję oczywiście ze środowiskiem Cinnamon. Jest to flagowe środowisko tej dystrybucji i nie są planowane wersje z innymi rozwiązaniami – wszystko w imię uproszczeń i skupienia się na konkretnych rozwiązaniach.  

Translate »