Dziesięć lat jak z bata strzelił – G’MIC 2.3.6

Kto pamięta początki wtyczki G’MIC? Tak, dokładnie, program nie zaczynał jako wtyczka i tak naprawdę nigdy nie planował nią zostać. Dokładnie 10 lat temu projekt G’MIC został powołany do życia w wyniku zbyt małego zainteresowania bibliotekami CImg. Biblioteki są dobre dla programistów, grafik lub fotograf potrzebuje… Mięcha?

Poprawiony mikser kanałów w G’MIC 2.3.6 (PCA)
Czyli oprogramowania. To oprogramowanie sprawia, że jesteśmy w stanie na komputerze wykonywać czynności które sprawiają nam frajdę, lub są częścią naszej pracy. A programy powinny wykorzystywać sprytnie zaprojektowane biblioteki. Do takiego też wniosku doszedł David Tschumperlé, deweloper odpowiedzialny za obydwa projekty. I powołał do życia tytułowy twór. Finalnie wszystko sprowadziło się do wtyczki dla programów GIMP i Krita. Bo to najefektowniejszy sposób zaprezentowania bibliotek w akcji.

G’MIC to tak naprawdę wydajny silnik obróbki graficznej. Jest na tyle uniwersalny, że bez problemów „obudowano” go wspomnianą wtyczkę, ale i zaimplementowano to rozwiązanie w wielu programach (np. Flowblade). A teraz G’MIC doczekał się wydanie 2.3.6 na dziesięciolecie swojego istnienia. To robi wrażenia, prawda? Szczególnie, że wydanie jest mało wybuchowe jak na rocznicowe ukoronowanie wysiłków deweloperów. Ot, solidna wersja, jednak rewolucji można spodziewać się dopiero od 3.4.

Niemniej wersja 2.3.6 przysparza nam wiele radości. Przynajmniej tym, którzy docenią nowe filtry i ogólną optymalizację.

  Filtry

 • mikser kolorów PCA, który zamiast standardowego działania w zdefiniowanej przestrzeni sRGB, HSV, Lab oferuje analizę obrazu (PCA) i modyfikację na „naturalnych” kolorach,
 • Illuminate 2D shape, czyli filtr który rzuci nieco światła na płaskie obiekty 2D. W zależności od parametrów spróbuje wprowadzić nieco 3D – sami możemy określić regiony o zmiennej wysokości wpływające na oświetlenie całości. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość określenia źródła i kierunku światła. Filtr z pewnością docenią najbardziej rysownicy,
 • projekcja stereograficzna umożliwi tworzenie efektownych „mini-planet”,
 • CLUT from after-before layers, czyli kolejne wariacje na temat manipulowania tablicą kolorów obrazu. Filtr dokonuje transformacji kolorystyki pomiędzy warstwami lub mówiąc prościej „mapuje” kolory z jednego obrazu na drugi,
 • Blend [standard] pozwoli na zdefiniowanie własnej formuły mieszania warstw lub ich łączenia,
 • poprawki lub wręcz przepisanie od podstaw filtrów Local processing, Sketch, Mandelbrot – Julia sets, Polygonize,
 • optymalizacje i poprawki całego silnika graficznego,

Zmiany nie są może „rocznicowe”, ale jak wspomniałem – więcej atrakcji czeka nas w wersji 2.4.0.

Aby przetestować program, w przypadku Ubuntu 18.04 oraz Minta 19.xx wystarczy dodać PPA:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp gimp-gmic

Jeżeli ktoś chce pozostać przy GIMPie 2.8.14, powinien użyć repozytorium ppa:otto-kesselgulasch/gimp (w miejsce ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge) – niestety, tam G’MIC jest póki co w starszej wersji.

Arch Linux, Manjaro i pochodne posiadają wtyczkę w głównym repozytorium:

sudo pacman -S gimp-plugin-gmic 

10 komentarzy

 1. Witajcie, dlaczego jak chcę zainstalować 32 bitowy system Linux na moim mini urządzeniu PC od intela, to nie wykrywa go bios? Wyczytałem, że potrzebny jest 32 bitowy bootloader w 64 bitowym systemie, jednak ja przecież pobieram w całości 32 bitowy system Linux? Czy ten skrypt isorespin.sh jest bezpieczny?
  http://www.linuxium.com.au/how-tos

 2. Moja szklana kula podpowiada mi, że:
  1. nie wiemy nic co to za tajemnicze mini urządzenie od intela,
  2. nie wiemy nic jakiż to 32 bitowy system Linux (btw, takie coś praktycznie nie istnieje),
  3. 32 bitowy bootloader dla 64 bitowego systemu – tu chodzi prawdopodobnie o wymogi dotyczące tzw. UEFI,
  Rozumiesz zatem, że przy braku takiej wiedzy oraz kompletnym braku wiedzy, czy w ogóle jest Ci do czegokolwiek potrzebny skrypt isorespin nie chce mi się robić jego audytu.

 3. Mam problem z długim wyłączaniem systemu Arch Linux. Jest taki komunikat:

  [drm:drm_atomic_helper_wait_for_flip_done [drm_kms_helper]] +ERROR* [CRTC:37}]
  [37.27.359] [drm:drm_atomic_helper_wait_for_flip_dependencies [drm_kms_helper]] +ERROR* [PLANE:39}]
  A stop job is running for Light Display Manager (1min 43s / 3min 2s)

 4. Zapraszamy na forum.archlinux.org.pl Tutaj – sugerowałbym tylko sprawdzenie z innym DM.

 5. No ładnie mi podowiedziałeś, zainstalowałem slim według wiki archa i teraz Xy nie chcą się uruchomić. Chciałem wejść do konsoli poprzez skrót Ctrl + Alt + F1 i w ten sposób wyłączyć serwer X, jednak ten skrót nie działa nawet z F2, F3, F4 itp. Czy da się jakoś poprzez dopisanie do gruba uruchomić system bez serwera X, abym mógł odinstalować slim i przywrócić poprzedni DM? W Ubuntu jest takie coś jak quiet splash text, a tu nie widze w opcja Grub po włączeniu Tab..

 6. Możesz mi napisać, gdzie Ci napisałem, abyś SLiMa instalował??? Jeśli instalowałeś posiłkując się wiki Archa, to jak byk masz tam napisane: “Warning: The SliM project has been abandoned (last release was 2013, the project homepage is down), and is not fully compatible with systemd, including logind sessions. Consider using a different Display manager or Xinitrc.”
  W zależności od środowiska, najlepszymi wyborami wydają się:
  – dla środowisk na Qt5 (m.in. Plasma, LXQt) – SDDM,
  – dla GNOME 3 – GDM (i tu innej, sensownej opcji prawie nie ma),
  – dla pozostałych środowisk na Gtk – LXDM.
  Ctrl+Alt+F1 nic Ci nigdy nie da, albowiem Arch (a w zasadzie, to systemd) uruchamia się właśnie na “F1”, a zatem masz do wyboru F2…8.
  Oczywiście, że można przekazać kernelowi parametry do innego uruchomienia. Jak w każdym linuksie na systemd – przy starcie edytujesz linię GRUBego i dopisujesz jedną z tych dwu linii:
  systemd.unit=multi-user.target (to uruchomi “tryb tekstowy” użytkownika),
  systemd.unit=rescue.target (to uruchomi “bazowy system ratunkowy” na prawach roota; wszystkie niezbędne usługi musisz podnieść sam).
  (zob.: https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd#Change_default_target_to_boot_into).
  PS: Skoro masz ligthdm, to przez przypadek nie masz Antergosa, a nie Archa?
  PS2: Raz jeszcze zapraszam na forum – będzie wygodniej.

 7. Dziękuję panu, udało się! A Slim nie działał dlatego, że zapomniałem dopisać w pliku ~.xinitrc wpisu
  exec cinnamon-session
  systemctl status slim pokazuje active i wszystko jest ok. Teraz powinien się szybko zamykać, nie czekając 180 sekund.

 8. Sprawdź. Jeśli dalej będziesz miał problemy:
  1. Czy masz aktualny system (i czy to jest Arch, czy Antergos – bo to miewa znaczenie)?
  2. Jeśli nie jest aktualny – aktualizacja (oczywiście pełna, innej pacman nie wspiera).
  3. Jeśli masz niestockowy kernel lub korzystasz z linux-lts – zainstaluj najnowszą wersję kernela z linii podstawowej lub zen. Problem, który sypał tymi błędami drm występował na niektórych konfiguracjach w linii 4.16, której już nie powinieneś mieć. Wraz z 4.17 winien już zniknąć.
  4. Jeśli dalej będzie się długo zamykać – dopisz shutdown do mkinitcpio.conf i zrób nowe obrazy kernela. Nie jest to być może rozwiązanie eleganckie, ale działa 🙂

 9. Czytałem o tym problemie trochę i ludzie zganiali na systemd który w wersji 230 miał rozwiązać z tym problem, jednak to nie jest prawdą. Te problemy są losowe spowodowane błędami w kodzie i powracają u ludzi dość często. Tak mam zawsze aktualny system, nie poszedłem na forum, ponieważ to jest klon Archa. Jedni doradzają edytować /etc/systemd/system.conf
  DefaultTimeoutStartSec=10s
  DefaultTimeoutStopSec=10s
  Inni radzą zainstalować watchdog, a i tak to nie wszystkim pomaga. jeszcze inni doradzaja aby cofnać systemd do starszej wersji.
  Na razie będę testował jego zamykanie, oby nie powrócił ten irytujący bug.

 10. U nas na forum wspieramy również pochodne Archa. W zasadzie jedynie chyba przestaniemy Manjaro. Ma swoje forum, a i kilka innych jest rzeczy, które przemawiają za takim rozwiązaniem.

  Problem, jaki był w istocie w wersji systemd bodaj 229 w 230 został poprawiony i obecnie nie mam tej przypadłości z długim zamykaniem. Watchdog – temu nie służy (to jest narzędzie do monitorowania systemu). Opcje są w zasadzie dwie – jedna – ta, którą podałeś. Druga, to co podałem wcześniej: edycja /etc/mkinitcpio.conf, dopisanie w HOOKS (tym, którego używasz) shutdown i przebudowanie z pomocą mkinitcpio obrazu kernela. Działa na 100%.

  U Ciebie jednak występują 2 błędy. Jeden – ów sypiący drm_blabla: ERROR i drugi z tym długim zamykaniem. Nie są one ze sobą związane (tak na 99%).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.