przystajnik

Jak MKV to tylko z MKVToolNix 26.0.0

Nowe, poprawione wydanie narzędzia MKVToolNix 26.0.0 dostarcza jeszcze więcej radości wszystkim fanom konwersji do podanego formatu. Nie dość, że usunięto niektóre uporczywe błędy, to program nabrał błysku po usprawnieniu kilku funkcji.

MKVToolNix 26.0.0 z AppImage

Trudno w to uwierzyć, ale początki tego projektu sięgają 2003 roku. Nie jest zbiegiem okoliczności zbieżność tej daty z ukształtowaniem się fundamentów formatu MKV. Sam format bez odpowiedniego oprogramowania nie dotrwałby do dzisiejszych czasów.

Tak zatem mamy MKVToolNix który stara się obsługiwać zalety MKV jak bardzo to tylko możliwe. Znajdziemy zatem tutaj wsparcie dla wielu kodeków, obsługę rozdziałów, możliwość osadzenia kilku ścieżek audio i wideo, napisów, itp. Chyba nikogo zaznajomionego z elastycznością MKV nie trzeba karmić marketingową wyliczanką – format jest uniwersalny i bez cienia wielkiej korporacji nad sobą.

W wersji 26.0.0 ulepszono:

 • mkvmerge: generowanie rozdziałów – bez podania nazwy szablonu dla –generate-chapters-name-template nie zostaną wygenerowane elementy ChapterDisplay, ChapterString / ChapterLanguage,
 • mkvmerge: rozdziały: nazwy rozdziałów dla plików MPLS będą używały nazwy szablonu ustawionej przez –generate-chapters-name-template,
 • mkvmerge: mkvmerge nie będzie przerywał zadania błędem, jeżeli jakieś ścieżki audio, wideo lub napisy powinny zostać zmultipleksowane. To pozwoli kopiować rozdziały z klipów bez rozdziałów (Matroska / MP4),
 • MKVToolNix GUI: rozmiar fontów w po lewej stronie okna będzie skalowany według ustawień w Preferencjach programu,
 • MKVToolNix GUI: usunięto automatyczną zmianę wymiarów kolumn by zmieścić wszystkie elementy. W miejsce tego zapamiętywane są ustawienia szerokości,
 • MKVToolNix GUI: multiplexer: szablon rozdziału będzie ustawiany automatycznie do wartości z Preferencji,
 • MKVToolNix GUI: edytor rozdziałów: jeżeli nazwa rozdziału w szablonie rozdziału jest pusta, rozdziały zostaną wygenerowane bez nazw,
 • MKVToolNix GUI: edytor rozdziałów: dodano opcję usuwającą wszystkie nazwy rozdziałów.

Program od jakiegoś czasu dostępny jest w uniwersalnej paczce AppImage. W tej formie uruchomimy go na niemal dowolnej dystrybucji. Tradycjonaliści znajdą w dziale Download powyższego projektu gotowe paczki dla niemal dowolnej dystrybucji. Na przykład, aby zainstalować konwerter pod Ubuntu lub Mintem należy:

wget -q -O - https://www.bunkus.org/gpg-pub-moritzbunkus.txt | sudo apt-key add -
sudo sh -c "echo 'deb http://www.bunkus.org/ubuntu/ $(lsb_release -cs) main ' >> /etc/apt/sources.list"
sudo apt-get update
sudo apt-get install mkvtoolnix-gui

Choć wygląda to dramatycznie, jest to zwykłe dodanie repozytoriów do systemu. Niestety, autor nie prowadzi PPA, stąd konieczność dodania ich w taki sposób. UWAGA – użytkownicy Minta robią to co powyżej, jednak zamiast $(lsb_release -cs) wpisują bionic (dla Minta 19.xx) lub xenial (dla Minta 18.xx).

W przypadku Arch Linux i Manjaro jak zwykle idziemy na skróty:

sudo pacman -Suy mkvtoolnix-gui 

Post navigation

4 comments for “Jak MKV to tylko z MKVToolNix 26.0.0

 1. hins
  27 Sierpień, 2018 at 18:14

  Kolejna proba uaktualnie wersji 19 do nowej wersji 26 zakonczona niepowidzeniem! Niech czlowiek ktory robi ten program nauczy sie na Ubuntu uaktualniac ten program przez zwykle Aktualizacja Oprogramowania!

  Jak nie umie to niech nauczy sie jak to robi vidcutter! Normalnie nic nie robilem az pewnego dnia wyskoczyla informacja ze jest dostepna aktualizacja oprogramowania i byl tam miedzy innymi Vidcutter 6!!!
  Znow trzeba czekac az pojawi sie Lubuntu 18.10 i wtedy zrobie formata i zainstaluje z dysku DVD-R i wtedy bede sie mog cieszyc nowa wersja mkv merge! A to to co najwyzej na windows moge sie cieszyc nowa wersja!

 2. pavbaranov
  27 Sierpień, 2018 at 19:43

  Niech człowiek, który się wcześniej wypowiada opowie nam co to oznacza, że próba uaktualnienia zakończona niepowodzeniem, jak to uaktualnienie robił itp. Może wówczas uda się mu pomóc.
  Jeśli natomiast nie umie zainstalować nowej wersji, bądź w istocie coś z nią nie tak, to ma jeszcze do dyspozycji AppImage.
  Może zamiast czczego narzekania i instruowania (oczywiście autor oprogramowania czyta komentarze na tym blogu) coś więcej od siebie?

 3. MKVToolNix Fan
  27 Sierpień, 2018 at 21:56

  Oczywiście autor oprogramowania, który jest Niemcem, zna doskonale język polski (:D) i czytuje sobie komentarze na polskich stronach. Nie martw się, na pewno weźmie Twoje uwagi gorąco do serca i należycie zadba o uaktualnianie swego programu na Ubuntu :). W końcu Ubuntu to nie byle jaki system i trzeba mu poświęcić maksymalną atencję — w przeciwieństwe do takiego Archa na przykład, z którego na co dzień autor korzysta jako swej głównej platformy. Jak wiadomo Arch to bułka z masłem i system dla gawiedzi, więc rzeczywiście autor winien porzucić tak prostacki system i zacząć wspierać Ubuntu na wszystkich możliwych azymutach. Napiszę do niego wiadomość w Twoim imieniu — sądzę, że posłucha Twego głosu i porzuci złą stronę mocy na rzecz „człowieczeństwa dla wszystkich” :).

 4. MKVToolNix Fan
  27 Sierpień, 2018 at 22:18

  Dobra, a teraz przejdźmy do rzeczy poważnych, czyli tego, czego nie ma w powyższym tekście, a o czym autor powinien napomknąć. Otóż od niedawna MKVToolNix jest dostępny do pobrania jako obraz Flatpak (pisałem o tym tutaj: https://404.g-net.pl/2018/07/mkvtoolnix-25-0-0-owiniety-w-appimage/), więc nie tylko AppImage przychodzi nam z pomocą jako uniwersalny format. Teraz naprawdę mamy w czym wybierać — dla jednych AppImage, dla innych Flatpak; co kto lubi :). Myślę, że warto uzupełnić powyższy tekst o informację nt. Flatpaka. Z góry dzięki.

  Dla porządku podaję linki:
  ► Flathub: https://flathub.org/apps/details/org.bunkus.mkvtoolnix-gui

  ► Oficjalna strona programu: https://mkvtoolnix.download/downloads.html#flatpak, na której możemy przeczytać więcej szczegółów odnośnie uruchamiania (np. narzędzi linii komend).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »