MKVToolNix 25.0.0 owinięty w AppImage

Historia rozwoju rządzi się nieubłaganymi prawami i nie lubi zastoju. Popularne narzędzie do konwersji i manipulowaniem plikami w formacie Matroska jest przykładem na to, jak można ująć użytkownika za serce częstymi wydaniami. MKVToolNix 25.0.0 to tym razem zbiór paru poprawek i oficjalne stanowisko w sprawie paczek AppImage dla Linuksa.

MKVToolNix 25.0.0
Ten niezwykle popularny program pozwala cieszyć się potencjałem mkvmerge, mkvextract, mkvpropedit i mkvinfo – autorskimi narzędziami umożliwiającymi edycję plików we wspomnianym formacie. Na przestrzeni lat dodanych zostało wiele ułatwiających życie funkcji, jak choćby np. zakładka Info (od wersji 21.0.0) która szybko pozwoli się nam zorientować w zawartości naszego pliku .mkv.

W wersji 25.0.0 poprawiono mnóstwo ujawnionych błędów, a za nowości możemy poczytać sobie następujące usprawnienia:

 • mkvmerge: SRT/ASS/SSA napisy tekstowe: dla plików bez określonego kodowania, mkvmerge będzie próbował użyć UTF-8 przed ustawieniami systemowymi (ustawienia lokalizacji),
 • mkvmerge: SRT/ASS/SSA/WebVTT napisy tekstowe: wyświetlane jest ostrzeżenie w przypadku napotkania znaku lub kodu niepasujących do UTF-8,
 • mkvmerge: Matroska & MPEG odczytywanie ścieżek: kodowanie napisów można teraz zmienić za pomocą parametru –sub-charset,
 • paczka AppImage dla Linuksa.

Tak zatem od tego wydania w dziale Download znajdziemy uniwersalną paczkę AppImage, która uruchomimy na dowolnej dystrybucji. Gdyby ktoś jednak wolał automatykę, to…

W przypadku Ubuntu 16.04/18.04 i pochodnych należy wykonać kilka terminalowych łamańców:

wget -q -O - https://www.bunkus.org/gpg-pub-moritzbunkus.txt | sudo apt-key add -
sudo sh -c "echo 'deb http://www.bunkus.org/ubuntu/ $(lsb_release -cs) main ' >> /etc/apt/sources.list"
sudo apt-get update
sudo apt-get install mkvtoolnix-gui

Choć wygląda to dramatycznie, jest to zwykłe dodanie repozytoriów do systemu. Niestety, autor nie prowadzi PPA, stąd konieczność dodania ich w taki sposób. UWAGA – użytkownicy Minta robią to co powyżej, jednak zamiast $(lsb_release -cs) wpisują bionic (dla Minta 19.xx) lub xenial (dla Minta 18.xx).

W przypadku Arch Linux i Manjaro jak zwykle idziemy na skróty:

sudo pacman -Suy mkvtoolnix-gui 

0

5 komentarzy

 1. Jak uaktualnic ten program z wersji 19 w Ubuntu? Po wpisaniu tej komendy otrzymałem taki rezultat.

  mkvtoolnix-gui is already the newest version (19.0.0-1).

 2. Niestety nie działa. Jak wybiorę sprawdź aktualizacje to włącza się przeglądarka ze stroną MKVToolnix i tam są te same komendy do wklepania w terminalu a i tak nie chce uaktualniać tylko wyświetla że najnowsza wersja to 19.
  Twórcy tego programu może powinni wypuszczać z nową wersją zwykłą paczkę deb dla debianowych systemów i może takich cyrków by nie było z aktualizacją.

 3. A oto kolejna dobra wiadomość dla wszystkich fanów (w tym także mnie) programu MKVToolNix — od niedawna jest on dostępny jako obraz Flatpak. Podaję link bezpośredni do programu w serwisie Flathub:
  https://flathub.org/apps/details/org.bunkus.mkvtoolnix-gui

  A na stronie głównej programu można znaleźć więcej szczegółów:
  https://mkvtoolnix.download/downloads.html#flatpak

  Tak więc mamy w czym wybierać: dla jednych idealnym rozwiązaniem będzie AppImage, a dla innych Flatpak — co kto lubi :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.