By świat o nich nie zapomniał – NameThatLens 0.3

Każdy fotograf ma swój ulubiony obiektyw. A to z racji jego fantastycznej optyki, jakości obrazowania, a czasami – z powodów sentymentalnych. Wyciąganie z szaf starych szkieł z lat 70 – 90 ubiegłego wieku nie już tylko chęcią zamanifestowania przynależności do artystycznej bohemy. Jednak analogowe konstrukcje często pozostają bezimienni bohaterami setek zdjęć. Bezimiennymi, bo w metadanych EXIF na próżno szukać informacji o producencie i modelu obiektywu.

NameThatLens 0.3
Kiedy już się pogodzimy z powyższym nagle… Napotykamy programik NameThatLens. To niewielkie narzędzie służące do tworzenia profili dla obiektywów i doklejaniu tych informacji do naszych zdjęć (również RAW). Jeżeli dysponujemy parametrami naszego zabytkowego obiektywu takimi jak producent, model, ogniskowa, wartości przysłony to jesteśmy na dobrej drodze aby te informacje utrwalić po wieki. Program umożliwia doklejanie tych danych „na żywo” (karta Image Parameters) lub po wcześniejszym stworzeniu odpowiednich profili (karta Lens Profiles). Dostępna jest też opcja dodania danych autora (karta Author Profile). Program robi użytek ze znanego nam dobrze narzędzia ExifTool, chociaż autor deklaruje stworzenie w przyszłości bardziej samodzielnego rozwiązania. Jednak póki co należy zadbać, aby w systemie była zainstalowana paczka libimage-exiftool-perl (Ubuntu/Mint/Debian) lub perl-image-exiftool (Arch Linux/Manjaro/Antergos).

NameThatLens
Sam proces przyczepiania odpowiednik etykiet do zdjęć jest banalny. Wystarczy wskazać w którym katalogu są zdjęcia które chcemy uzupełnić metadanymi o naszym szkle. Możemy to zrobić dla wybranych plików (Image Files) lub dla całego katalogu i plików o konkretnym rozszerzeniu (File Type). Obsługiwane są w zasadzie wszystkie znane nam formaty RAW, JPEG, TIFF.

Niestety, NameThatLens nie jest obecnie projektem open-source. Na to przyjdzie nam poczekać, bo autor rozważa taką możliwość i stara się doprowadzić aktualne źródła do jak najlepszej kondycji. Póki co program możemy pobrać w formacie paczki AppImage z tego miejsca. Jeżeli w przyszłości zmieni się link lub położenie paczek, dowiemy się o tym monitorując stronę projektu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.