przystajnik

Ubuntu 16.04 LTS z certyfikatem Intel NUC

Chociaż Ubuntu 16.04 LTS ma już godnego następcę w postaci wersji 18.04 LTS, to wydania długoterminowe mają to do siebie, że… Aż tak szybko nie odchodzą w cień. Takie 16.04 powoli staje się łowcą certyfikatów. Po udanych wdrożeniach na przeróżnych platformach, nagrodach, owacjach i innych oklaskach, teraz przyszedł czas na certyfikat Intel NUC. A co to takiego?

Umowy i porozumienia z komercyjnymi producentami sprzętu pokazują, jak Canonical ceni sobie taką współpracę a i że sami producenci wykazują zainteresowanie Linuksem. Chociaż nadal trudno mówić o zalewie rynku przez sprzęt z Ubuntu na pokładzie, to jednak system bywa widziany w ofercie sklepowej. A od kilku dni Canonical może pochwalić się ciekawą inicjatywą certyfikowanych obrazów z Ubuntu dla urządzeń Intel NUC.

Współpraca ma na celu ułatwienie życia producentom wykorzystującym wspomniane miniaturowe komputerki NUC. Powstające konstrukcje będę od teraz mogły dotrzeć do odbiorców szybciej i bez obciążeń licencyjnych (oprogramowanie operacyjne). Nie trzeba chyba dodawać jaki może to mieć efekt dla całości rynku IoT. Łatwy dostęp wspieranego systemu operacyjnego może tylko pogłębić zainteresowanie takimi rozwiązaniami. Dodatkowo taka platforma to doskonały punkt wyjścia dla przeróżnych pomysłów, zarówno sprzętowych jak i programowych. Konstruktorzy i deweloperzy będą mogli skorzystać z elastyczności jaką oferuje Ubuntu oraz 15 modeli (póki co) Intel® Celeron® do Intel® Core™ i7 siódmej generacji.

Powyższym Canonical realizuje swoje obietnice skupienia się na rynku IoT. Dla zainteresowanych obrazy iso znajdują się pod tym adresem

Post navigation

Translate »