przystajnik

Ubuntu 18.04 którego nie poznasz

Po premierze Ubuntu 18.04 LTS największym zaskoczeniem dla wielu osób było utrzymanie w nim stylistyki graficznej znanej z poprzednich wydań. Motyw Ambiance, co by o nim nie mówić – jest już nieco z poprzedniej dekady. A przecież twórcy motywów GTK+ dwoją się i troją, by sprostać oczekiwaniom użytkowników.

Problemem jest jednak rozrzucenie tych projektów po całym Githubie i reszcie internetu. Dawniej człowiek wchodził na gnome-look.org (w sumie to działa nadal) i wszystko było w zasięgu myszki. Obecnie trzeba wykorzystać przyzwyczajenia z Windowsa i skakać po zakamarkach przeróżnych stron. A co jeśli ktoś chce postawić na automatykę?

Wtedy należy użyć skryptu install-gnome-themes. Jest to rzecz popełniona w Bashu, ale czegóż chcieć więcej. Zadaniem skryptu jest pobranie aktualnej wersji tematu graficznego i wmontowanie go w ~/.themes. Tematu? Oczywiście miałem na myśli tematy. Dokładnie nieco ponad 35 tematów. Złą wiadomością jest jedynie fakt, że w większości są to nowoczesne konstrukcje wymagające do swojego poprawnego działania bibliotek GTK+3.20 i wzwyż. Dlatego naturalnym środowiskiem dla tego skryptu jest naszego Ubuntu 18.04 LTS lub pochodnych.

Jednak droga do wyższego poziomu doznań estetycznych nie jest prosta. Najpierw musimy zatroszczyć się o zależności:

sudo apt install \
git autoconf automake pkg-config parallel ruby-sass sassc optipng \
inkscape \
libgtk-3-dev libgdk-pixbuf2.0-dev libglib2.0-dev libglib2.0-bin \
libxml2-utils librsvg2-dev \
gnome-themes-standard gtk2-engines-murrine gtk2-engines-pixbuf \
fonts-roboto-hinted fonts-noto-hinted
sudo apt remove numix-gtk-theme

By następnie pobrać co należy i uruchomić sam skrypt:

git -C ~/install-gnome-themes pull
~/install-gnome-themes/install-gnome-themes

Wygląda skomplikowanie i być może nieczytelnie. Cóż, Vincent van Gogh obciął swoje lewe ucho dla wyższych celów. Czym zatem jest wklejenie kilku poleceń do terminala, jeśli chce się mieć piękny system?

Pobrane tematy zostaną umieszczone w ~/.themes – czyli według obowiązujących standardów. Aby z nich skorzystać należy uruchomić gnome-tweak-tool (sudo apt-get install gnome-tweak-tool) i wybrać, co nas zainteresuje. Oczywiście powyższy tematy instalują się bez motywów ikon. Jeżeli chcemy mieć dowolność również w tym zakresie, musimy zdać się na własny instynkt który poniesie nas przez odmęty internetu.
 

Translate »