Terminal pogryzł człowieka: musikcube

Chociaż słuchanie muzyki w terminalu nie ma już tylu fanów co kiedyś, to jednak nadal powstają rozwiązania które wywołują mimowolny opad szczęki. Tak jak choćby tytułowy Musikcube. Program do odsłuchiwania naszej kolekcji muzycznej. Brzmi banalnie? A co powiecie na możliwość strumieniowania danych na konkretnym porcie naszego komputera? Po co? Wspominałem już o programiku musikdroid, aplikacji dla Androida która wykorzystuje wspomniany serwer nadający treści audio?

Musikcube. Tak, w terminalu.
Musikcube to nowoczesne spojrzenie na tematykę wykorzystania minimalizmu terminalowego. Program nawet jak na tekstowe realia jest zrealizowany wybitnie pod względem wizualnym. Stylizowane ramki, przyciski, pasek progresu – wszystko jest pięknie dopieszczone i sprytnie zorganizowanie w obrębie dostępnego zestawu znaków. I pomyśleć, że to stare dobre ncurses. A to zaledwie początek. Program jest sprytnie pomyślanym narzędziem który po kilku uderzeniach w klawisze pozwoli nam na aktywowanie naszej kolekcji muzycznej. Mało tego, liczba obsługiwanych kodeków budzi szacunek – ogg, flac, faad2 i inne. Dźwięk może wydobywać się wprost poprzez znane nam Alsa i PulseAudio (i inne). Dołóżmy do tego bogaty zestaw skrótów klawiszowych, który w tego rodzaju oprogramowania wart jest przestudiowania. Rozpływać w zachwytach można się jeszcze długo, niemniej nie jest to narzędzie dla każdego. Ale jeśli…

Używamy Androida i chcemy strumieniować sobie muzykę w naszej sieci lokalnej i wygodnie jej odsłuchiwać – Musikcube to jest to. Jeżeli mamy Raspberry Pi spięte z naszym zestawem audio, to trudno o bardziej funkcjonalny i lekki menedżer audio. Mamy różne komputery z rożnymi systemami – nie ma sprawy. Są jednak ograniczenia. Obecnie strumieniowanie audio jest w fazie totalnej prowizorki. Bez SSL, zaawansowanej autoryzacji, itp. Dlatego zaleca się użytkowanie tego programu jedynie w sieci lokalnej.

Niemniej, autorzy programu udostępniają program w kilku wersjach paczek. Android, Debian, Ubuntu, Fedora i tak dalej. Wszystko w dziale Download (niestety, bez wschodzącego Ubuntu 18.04 i Minta 19).

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro mają najłatwiej:

yaourt -S musikcube 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.