DaVinci Resolve 15 i natywny dźwięk pod Linuksem

Gdyby zapytać przeciętnego użytkownika Linuksa jaki jest najlepszy nieliniowy edytor wideo dla tego systemu, ten napomknął by coś o
jednym z otwarto-źródłowych programów. I zaraz by dodał „że i tak nic nie umywa się do xxx z wiodącej platformy”. Antagoniści wyrecytowaliby mantrę przygotowaną na takie okoliczności. Raczej mało kto wskazałby komercyjny produkt o nazwie DaVinci Resolve od Blackmagic Design. A przecież program ten od paru lat jest dostępny dla naszego systemu, w wersji płatnej i bezpłatnej. Co więcej, najnowsze wydanie DaVinci Resolve 15 usuwa jedną z podstawowych niedogodności pod Linuksem.

DaVinci Resolve 15
Tytułowy program to duża rzecz. Wystarczy spojrzeć na rozmiar paczki linuksowej – to 606 MB żywego kodu. Nic w tym dziwnego, wszak jest to edytor wideo skierowany głównie do zaawansowanych odbiorców. Nic w tym dziwnego, rozwijany od 2003 roku DaVinci przeobraził się bowiem z początkowego edytora do manipulowania gradacją kolorów w pełnoprawny nieliniowy edytor montażowy. Blackmagic ma w swojej ofercie dla profesjonalistów również całe tony sprzętu które potrafią umilić pracę z DaVinci.

Jednak do tej pory wersja linuksowa tego programu miała niewygodną przypadłość. Aby wydobyć dźwięk (podgląd) z programu konieczna była jedna z kart sprzętowych DeckLink. I zgadnijcie co. W wersji 15 producent się postarał i dodał natywną obsługę dźwięku pod Linuksem! Ale nie tylko. Jeżeli ktoś oczekuję kilku pozycji na liście zmian to zawiedzie się srodze. Ale i mile przy okazji.

Tak, tak. Pod Linuksem. JACK, PulseAudio i inne w akcji
DaVinci Resolve 15 prezentuje niemal kompleksową integrację z Fusion 9 (który jest oddzielnym bytem i też ma wersję dla Linuksa, a jakże). Przetwarzanie obrazu może być wspomagane kartami graficznymi obsługującymi Metal, CUDA lub OpenCL. Do tego nowe efekty, filtry graficzne. Zmiany i ulepszenia silnika obsługującego dźwięk i efekty dźwiękowe. Optymalizacja, dokładniejsza obsługa H.264 i wiele, wiele ale to bardzo wiele innych zmian, poprawek i ulepszeń.

Jeżeli zechcemy przetestować program, to do dyspozycji mamy wersję bezpłatną, która ogranicza materiał wyjściowy do jakości 4k. Jednak nie dołącza żadnych znaków wodnych. Nie posiada również wszystkich „ekstra dodatków artystycznych” które znajdziemy w wersji płatnej. Program jest przewidziany do uruchamiania pod dystrybucją CentOS 7.3 wzwyż. Niemniej, nie ma żadnych problemów z uruchomieniem DaVinci na innych dystrybucjach (no prawie).

Wraz z tym programem obróbka materiału wideo przenosi się na zupełnie inne płaszczyzny. I wytrąca tym samym oręż z ręki wiecznych malkontentów, że „na Linuksie się nie da”. 

11 komentarzy

 1. Faktycznie to kawał świetnego softu.
  Było dziwne , że dotąd pod Windows 10 wszystko działało ok a pod Linuxem było “nieme kino” 😉
  Ciekawe jak z wydajnością i którym systemie program lepiej działa ?
  Zaraz sobie to zainstaluję….

 2. I co? Udało się? U mnie na kubuntu 16.04 niestety nie. Mam davinci 14 i ten działa, natomiast davinci 15 instaluje się, ale wywala się w trakcie uruchamiania. Mam kartę AMD z doinstalowanym openCL

 3. Na AMD nie udało się 🙁 Raz pojawił się ekran powitalny a potem nawet to się nie pojawia.. Spróbuję jeszcze na Intelu i dam znać…

 4. Linux Mint udało się uruchomić 😉

  Wcześniej zrobiłem to :

  sudo apt-get install libssl-dev
  sudo ln -s /usr/lib /usr/lib64
  sudo ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libgstreamer-1.0.so.0 /usr/lib/libgstreamer-0.10.so.0
  sudo ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libgstbase-1.0.so.0 /usr/lib/libgstbase-0.10.so.0
  sudo ln -s /lib/x86_64-linux-gnu/libssl.so.1.0.0 /usr/lib/libssl.so.10
  sudo ln -s /lib/x86_64-linux-gnu/libcrypto.so.1.0.0 /usr/lib/libcrypto.so.10

  źródło thefanclub

  Uruchomienie w terminalu przez :

  /opt/resolve/bin/resolve

  Program nie rozpoznaje GPU.

  W konfigu ustawić GPU Processing mode OpenCL i GPU selection mode manual i wybrać ręcznie kartę….

 5. Nie mogli wypuścić jakiejś uniwersalnej paczki ?
  Aż się o to prosi…

  ps. Forum wsparcia dotyczy wersji 14.

 6. DaVinci to jest rzeźnia! Mam, kupiłam jeszcze chyba za czasów 12tki, używam i powiem tylko, że reszta to się choooooowa i to po gęstych krzaczorach 🙂

 7. No, dokładnie to trzeba pod miętówką zrobić i zapiernicza jak mały motorek 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.