Zdjęcia na Javie: Phoyo-id 1.3.1

Bardzo miłym akcentem wielu programów komputerowych jest fakt, że często służą one jakiemuś celowi. Choćby robienie zdjęć do dokumentów domowymi sposobami. Wystarczy laptop z kamerką, program Phoyo-id 1.3.1 i ewentualna możliwość wydrukowania wyników.

Phoyo-id 1.3.1
Phoyo-id jest przykładem na to, że nie wszystkie programy muszą być skomplikowane i przeładowane opcjami. Przy odrobinie zacięcia można się nawet pokusić o sklasyfikowanie tego projektu w kategoriach KISS. Dodajmy do tego sympatyczny interfejs, możliwość wydruku z programu oraz multiplatformowość i już w naszych sercach rodzą się pozytywne uczucia wobec wymienionego.

Sam program to próba ujęcia w rama oprogramowania wymogów towarzyszących fotografii biurokratycznej. Czyli innymi słowy kryteriów opisujących standard utrwalania naszego wizerunku na potrzeby dokumentów. Jak wiemy, co kraj to obyczaj i Phoyo-id nie narzuca nic od siebie. Jedynie umożliwia sprawne ustawienie kadru, przygotowanie pliku PDF z ustaloną przez nas ilością odbitek lub bezpośredni wydruk.

Mamy zatem główne okno programu, gdzie dane nam będzie zaimportowanie gotowego zdjęcia do programu, utworzenie takowego za pomocą kamerki w laptopie oraz wstępny retusz oraz wybór interesującego nas regionu na kadrze.

Phoyo-id – lubi nasze twarze
Finalnie, całość wydrukujemy bądź zapiszemy w formacie PDF. Jeżeli komuś to nie wystarczy to pocieszeniem powinna być karta Advanced (Zaawansowane). Ustalimy tam wymiary domyślnego „kadru”, format papieru lub ułożenie zdjęć obok siebie. Tak, to wszystko – robienie zdjęć portretowych jest właśnie takie proste.

Ponieważ program poczyniony jest z wykorzystaniem znienawidzonej i ukochanej Javy, odpowiedni plik JAR należy pobrać ze strony projektu. Wymogiem jest oczywiście zainstalowana Java w naszym systemie – może też to być openJDK. Teraz do wyboru metodę uruchamiania. Może to być tradycyjny dwuklik po wcześniejszym nadaniu programowi praw do uruchomiania. Niemniej niekiedy nie będzie to możliwe (w zależności od dystrybucji i środowiska). Wtedy, niezależnie od dystrybucji uruchomimy go poleceniem:

java -jar pobrany_plik.jar

1 Response

  1. Warto zauważyć, iż reguła KISS ma doskonałe polskie tłumaczenie: BUZI (Bez Udziwnień Zbędnych, Idioto).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.