przystajnik

Jesienny Nomacs 3.8.0

Nie ma się tu nad czym rozwodzić – przeglądarka grafiki Nomacs to jeden z jaśniejszych punktów na firmamencie linuksowego oprogramowania. Program nie dość, że radzi sobie z wieloma formatami graficznymi (w tym pliki RAW za pomocą libRAW), to robi to całkiem żwawo i nie odżegnuje się od funkcji podstawowej i trikowej edycji.

Nomacs 3.8.0

Wśród wielu ciekawych cech tego projektu z pewnością można wymienić wymienioną już obsługę sporej ilości formatów graficznych, szybkość generowania miniatur, wygodny tryb ich podglądu, wyświetlanie informacji Exif czy też tryb prezentacji. To jednak zaledwie początek, gdyż oprócz podstawowego przeglądania program oferuje całkiem sensowne możliwości manipulowania obrazem. Mamy zatem takie oczywistości jak kadrowanie, obroty, konwersja do BW, korekcja ekspozycji i barw, ale również tworzenie mozaik oraz pseudo – makiet.

Wersji 3.8.0 nie stanowi może nowej jakości w dziejach tego projektu, ale ugruntowuje jego pozycję w ścisłej czołówce. Nomacs w tym wydaniu nauczył się obsługi PhaseOne, zoptymalizowano współpracę z plikami RAW (szybciej i mniej pamięci), poprawiono Drag & Drop dla Linuksa. Oprócz tego naprawiono wymiarowanie zdjęć podczas masowej konwersji jak też traktowanie danych GPS. Niewiele, ale zawsze.

Aby przetestować program pod Ubuntu 16.04/17.10 i Mincie 18.xx i pochodnych, należy dodać repozytorium PPA:

sudo add-apt-repository ppa:nomacs/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install nomacs nomacs-plugins-fakeminiatures nomacs-plugins-affinetransformation nomacs-plugins-paint nomacs-plugins-pageextraction

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro mogą skorzystać z głównego repozytorium:

sudo pacman -S nomacs 

Post navigation

Translate »