G’MIC 2.1.5 zoptymalizowany

Chyba nikogo już nie dziwi niesamowite tempo rozwoju silnika graficznego G’MIC. Jego nowe wersje pojawiają się z zaskakującą częstotliwością a kierunek zmian wydaje się pozytywnie zaskakiwać samych autorów. Nic w tym zdrożnego – algorytmy interpretera zyskują na szybkości, filtry również, a także ciągle ich przybywa. G’MIC jest na tyle elastycznym rozwiązaniem, że z powodzeniem wykorzystuje się go w GIMPie (wtyczka), PhotoFlow, Krita, Flowblade, Kdenlive i wielu innych projektach związanych z obróbką grafiki/wideo.

G’MIC 2.1.5
Najnowsze wydanie G’MIC 2.1.5 to kolejna porcja usprawnień i optymalizacji. Całość po raz kolejny przyśpiesza i staje się jeszcze bardziej elastyczna w obliczu wymagających użytkowników. Tym razem uwzględniono możliwość jego ingerencji (użytkownika) podczas wewnętrznej konwersji pomiędzy profilami barwnymi.

  • [core] przyśpieszono wywołania natywnych komend interpretera G’MIC,
  • [core] nowa komenda fi w miejsce endif w skryptach G’MIC,
  • [stdlib] przepisano komendy konwertujące pomiędzy odwzorowaniem barw. Tym samym użytkownik uzyskał możliwość dodania własnej formuły konwersji jeżeli zajdzie taka potrzeba,
  • [gmic-qt] możliwość wyboru filtrów za pomocą strzałek góra/dół i klawisza Enter,
  • [packages] nowe paczki .deb dla Debian 9 Stretch i Ubuntu 17.10 Artful.

Chociaż na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że zmiany są nieliczne i stosunkowo mało przełomowe, to jednak pamiętajmy o uniwersalnych charakterze tego silnika. Usprawnianie jego języka skryptowego oraz usuwanie sztywnych ograniczeń (w tym przypadku podczas konwersji barw) w niedalekiej przyszłości pozwoli na powstanie jeszcze bardziej zoptymalizowanych i niesamowitych filtrów. Już teraz możemy mieć problemy aby odnaleźć się w setkach filtrów dostarczanych z domyślną instalacją G’MIC.

Aby najszybciej przetestować G’MIC 2.1.5 należy dysponować GIMPem oraz odpowiednią wtyczką. W przypadku Ubuntu 16.04/17.04/17.10 oraz Minta 18.xx wystarczy dodać PPA:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp gimp-gmic

Jeżeli ktoś chce pozostać przy GIMPie 2.8.14, powinien użyć repozytorium ppa:otto-kesselgulasch/gimp (w miejsce ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge) – niestety, tam G’MIC jest póki co w starszej wersji.

Arch Linux, Manjaro i pochodne posiadają wtyczkę w głównym repozytorium:

sudo pacman -S gimp-plugin-gmic 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.