Oqapy 3.0.2

Dla wielu użytkowników Linuksa synonimem obróbki zdjęć pod tym systemem jest GIMP. Takie zawężenie horyzontów prowadzi do wielu niedomówień i niewybrednej krytyki oferty programowej linuksowych dystrybucji. Tymczasem nie każdy potrzebuje mocy jaką dysponuje wspomniany GIMP, zaawansowanych algorytmów z RawTherapee czy rozbudowanej formuły Darktable. Ot chociażby takie Oqapy 3.0.2. Ktokolwiek słyszał, ktokolwiek zna? No właśnie, a ten menadżer zdjęć posiada całkiem sensowny repertuar możliwości.

Oqapy 3.0.2
W myśl sentencji „nie każdy potrzebuje Ferrari do przewożenia węgla” Oqapy może stać się ciekawą alternatywą dla wielu skomplikowanych edytorów. Co więcej, koncepcja programu opiera się na zarządzaniu zdjęciami i dokumentowaniem kluczowych etapów ich obróbki (snapshoty w określony przez nas lokalizacjach). Wachlarz dostępnych w programie funkcji graficznych nie wgniata w fotel. Ale większości osób z powodzeniem wystarczy zmiana wymiarów obrazu, obroty (prostowanie) kadru, kadrowanie, ustawienia kontrastu i jasności, kompresja kontrastu, odszumianie oraz konwersja do monochromatyczności lub sepii. Chociaż powyższy zestaw brzmi nieco skromnie, to Oqapy może pochwalić się też poprawną obsługą plików RAW, dzięki czemu zyskujemy kolejne możliwości określenia jakości obrazu (demozaikowanie AHD, VNG, PPG lub jego poprawnej kolorystyki. Co więcej, program pozwala również na podgląd tagów Exif oraz opisywanie zdjęć z wykorzystaniem metadanych IPTC. Na tym nie koniec, gdyż miłośnicy geotagowania bez problemu poprawią lokalizację zdjęcia lub umieszczą go bezpośrednio na mapie (i zapiszą wspomniane tagi). Z pewnością znajdą się też osoby, którym spodoba się moduł drukowania bezpośrednio z tego programu czy też importowania zdjęć bezpośrednio z aparatu.

Oqapy 3.0.2 jest w pewnym sensie przełomem, gdyż program został przepisany z wykorzystaniem Python 3 oraz Qt5. Oprócz tego poprawiono kilka niedomówień w funkcjonowaniu niektórych elementów programu.

Aby przetestować program w wersji dla Ubuntu 16.04/17.04/17.10, Minta 18.x i pochodnych, należy skorzystać z PPA:

sudo add-apt-repository ppa:vincent-vandevyvre/vvv
sudo apt-get update
sudo apt-get install oqapy

W repozytorium AUR Arch Linuksa oraz Manjaro znajdziemy paczki dla tych dystrybucji:

yaourt -S oqapy
 

8 komentarzy

 1. Nieco uwag od starego zgreda.
  1. W AUR jest wersja 3.0.0. Już ona na python3 i na qt5.
  2. Na stronie jest jedynie wersja 3.0.1.
  3. Jedyna wersja 3.0.2, której nigdzie indziej nie ma jest w podanym przez Ciebie PPA.

 2. Jak zawsze masz bezsprzeczną rację 🙂

  1. Jeżeli AUR buduje paczkę ze źródeł z Launchpada, to zbuduje 3.0.2
  2. Nawet nie sprawdziłem 🙂
  3. 3.0.2 jest wynikiem zgłaszania błędów przez innego starego zgreda… Przepraszam 🙂 Po ostatnich aktualizacjach powinno nawet ukazać się 3.0.3

 3. 1. Nie. W Launchpadzie (PPA) są paczki binarne, a nie źródła. PKGBUILD też tak nie działa. Jeśli masz kilka źródeł w różnych wersjach, to buduje w takiej, jaka jest zadeklarowana. M.in. dlatego można zbudować paczkę np. starszą niż jest w Archu (dawniej tzw. ABS).
  A ze źródłami mam problem z ich znalezieniem. Jak na razie buduję sobie wersję 3.0.1.

 4. Jak budować z baazar wiem. Chodzi mi o źródła wersji 3.0.2, albowiem to co w linku, to wersja 3.0 rev.1288 i stąd winno się to budować jak każde oprogramowanie w wersji “rozwojowej”. Za miesiąc – jeśli będą dokonane jakieś zmiany – winno być rev.>1288.
  Do tej pory paczki w AUR były budowane ze źródeł umieszczonych na http://www.oqapy.eu/releases/oqapy-WERSJA.tar.gz Tu jednakże jedyną wersją jest 3.0.1. 3.0.2 nie jest dostępne w tarballu. Samo oqapy w wersji 3.0.1 buduje się poprawnie, jednakże… nie daje się uruchomić. Stąd też napisałem wyżej, że trzeba się temu przyglądnąć i spróbować coś pozmieniać.
  Z AUR nie zbudujemy zresztą znajdującej się tam wersji oqapy, albowiem w odnośniku do źródeł (czyli do wersji 3.0.0) ich nie ma.

 5. Uprzejmie zatem informuję, że Piotrek dokonał czary-mary i w AUR pojawiła się ostatnia wersja oqapy wg jego strony, czyli 3.0.1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.