przystajnik

Oqapy 3.0.2

Dla wielu użytkowników Linuksa synonimem obróbki zdjęć pod tym systemem jest GIMP. Takie zawężenie horyzontów prowadzi do wielu niedomówień i niewybrednej krytyki oferty programowej linuksowych dystrybucji. Tymczasem nie każdy potrzebuje mocy jaką dysponuje wspomniany GIMP, zaawansowanych algorytmów z RawTherapee czy rozbudowanej formuły Darktable. Ot chociażby takie Oqapy 3.0.2. Ktokolwiek słyszał, ktokolwiek zna? No właśnie, a ten menadżer zdjęć posiada całkiem sensowny repertuar możliwości.

Oqapy 3.0.2

W myśl sentencji „nie każdy potrzebuje Ferrari do przewożenia węgla” Oqapy może stać się ciekawą alternatywą dla wielu skomplikowanych edytorów. Co więcej, koncepcja programu opiera się na zarządzaniu zdjęciami i dokumentowaniem kluczowych etapów ich obróbki (snapshoty w określony przez nas lokalizacjach). Wachlarz dostępnych w programie funkcji graficznych nie wgniata w fotel. Ale większości osób z powodzeniem wystarczy zmiana wymiarów obrazu, obroty (prostowanie) kadru, kadrowanie, ustawienia kontrastu i jasności, kompresja kontrastu, odszumianie oraz konwersja do monochromatyczności lub sepii. Chociaż powyższy zestaw brzmi nieco skromnie, to Oqapy może pochwalić się też poprawną obsługą plików RAW, dzięki czemu zyskujemy kolejne możliwości określenia jakości obrazu (demozaikowanie AHD, VNG, PPG lub jego poprawnej kolorystyki. Co więcej, program pozwala również na podgląd tagów Exif oraz opisywanie zdjęć z wykorzystaniem metadanych IPTC. Na tym nie koniec, gdyż miłośnicy geotagowania bez problemu poprawią lokalizację zdjęcia lub umieszczą go bezpośrednio na mapie (i zapiszą wspomniane tagi). Z pewnością znajdą się też osoby, którym spodoba się moduł drukowania bezpośrednio z tego programu czy też importowania zdjęć bezpośrednio z aparatu.

Oqapy 3.0.2 jest w pewnym sensie przełomem, gdyż program został przepisany z wykorzystaniem Python 3 oraz Qt5. Oprócz tego poprawiono kilka niedomówień w funkcjonowaniu niektórych elementów programu.

Aby przetestować program w wersji dla Ubuntu 16.04/17.04/17.10, Minta 18.x i pochodnych, należy skorzystać z PPA:

sudo add-apt-repository ppa:vincent-vandevyvre/vvv
sudo apt-get update
sudo apt-get install oqapy

W repozytorium AUR Arch Linuksa oraz Manjaro znajdziemy paczki dla tych dystrybucji:

yaourt -S oqapy
 

Post navigation

Translate »