G’MIC 2.1.0 bez napinki

Czy tego chcemy czy nie, to uniwersalny silnik graficzny G’MIC staje się powoli integralną częścią coraz to większej liczby projektów opensource. Przy okazji świętowania wydania wersji G’MIC 2.1.0 warto o tym pamiętać, jak również o tym, że każdy nowy numer to kolejny krok do stabilizowania i optymalizacji pracy nie tylko samego G’MICa, ale tym samym i innych programów wykorzystujących jego efektowne filtry graficzne.

Deformations / Spherize
G’MIC 2.1.0 może nie oszałamia liczbą nowości, ale to co najważniejsze jest schowane przed oczami publiki. Tym razem nacisk położono na optymalizację i uproszczenie składni języka skryptowego będącego sednem G’MIC. Nie obyło się bez dodania kolejnego transformacji graficznej.

  Nowości

 • nowe polecenie -spherize (do znalezienia na liście filtrów pod Deformations / Spherize),
 • istotna zmiana w składni G’MIC i zaniechanie (ale jednocześnie zachowanie kompatybilności wstecznej) poprzedzania komendy myślnikiem:
  foo : 
   sp lena            # Eq. to '-sp lena'
   if {im>64}           # Eq. to '-if {im>64}'
    blur 10           # Eq. to '-blur 10`
    mirror x           # Eq. to '-mirror x`
   endif             # Eq. to '-endif`
 • nowe demo możliwości G’MIC (command x_starfield),
 • zmiany w parserze skryptów (opcjonalny myślnik), zredukowano czas wywoływania niektórych funkcji, zredukowano zużycie pamięci,
 • tradycyjne poprawki.

Jak już wspomniałem, najciekawszym osiągnięciem są wyniki zabiegów mających poprawić wydajność całości. Co siłą rzeczy przełoży się również i na inne programy zaprzęgające G’MIC do pracy (Krita, Flowblade, Photoflow, itp.).

Aby najszybciej przetestować G’MIC 2.1.0 należy dysponować GIMPem oraz odpowiednią wtyczką. W przypadku Ubuntu 16.04/17.04/17.10 0 oraz Mint 18.xx wystarczy dodać PPA:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp gimp-gmic

Jeżeli ktoś chce pozostać przy GIMPie 2.8.14, powinien użyć repozytorium ppa:otto-kesselgulasch/gimp (w miejsce ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge) – niestety, tam G’MIC jest póki co w starszej wersji (1.7.3).

Arch Linux, Manjaro i pochodne posiadają wtyczkę w głównym repozytorium:

sudo pacman -S gimp-plugin-gmic 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.