przystajnik

KDE Plasma 5.11 taka jaką lubisz

Gdyby kogoś ominęła ta nowina, to powtórzę – KDE Plasma 5.11 już jest. Jest to oczywiste rozwinięcie poprzedniej wersji i dalsza ewolucja całego środowiska. W tym wydaniu oprócz oczywistych poprawek zgłoszonych błędów cieszyć się możemy z przebudowanych Ustawień Systemowych, lepszego systemu powiadomień, możliwości zaszyfrowania ważnych dokumentów, lepsza współpraca z Waylandem, itp. Tym samym KDE Plasma ugruntowuje swoją pozycję najbardziej przyjaznego i konfigurowalnego środowiska linuksowego.

Zwolenników KDE nie trzeba przekonywać do tego środowiska. Nawet jeżeli ktoś uważa, że KDE się skończyło na wersji 3.xx czy 4.xx – zawsze ma jakieś wyjście i projekty podtrzymujące ducha wspomnianych wydań. KDE Plasma 5.11 jest skierowana do użytkowników którzy mają za nic sentymentalizm i wymagają nowoczesnego oraz wygodnego środowiska. Do rąk otrzymuje zatem środowisko niesamowicie konfigurowalne i starające się współpracować z użytkownikiem. Co więcej, zmiany w tym środowisku są przeprowadzane na zasadzie ewolucji i w porozumieniu z szeroko pojętą społecznością. To wynikiem takiej „współpracy” są rozwiązania z aktualnego wydania.

Vault dla zapobiegliwych

To najbardziej znamienna funkcja z tych które pojawiły w Plasma 5.11. Dzięki systemowi Vault będziemy mogli w łatwy i czytelny sposób zaszyfrować istotne dla nas katalogi zawierające hasła, dokumenty, itp. Istotną cechą tego rozwiązania jest możliwość wyboru jednej z trzech backend obsługujących szyfrowanie w tle – EncFS, CryFS oraz dm-crypt (Tomb). Takie podejście do tematu docenią te osoby, które natknęły się już na problemy po awarii zaszyfrowanego w całości dysku/partycji. Autor rozwiązania opisuje to znacznie dokładniej.

Historia powiadomień

Jeżeli z jakichś powodów umykają nam powiadomienia wyświetlane przez system, to od teraz będziemy mogli odnaleźć je w skrzętnie tworzonej historii zdarzeń. To pierwsza z serii poprawek które mają uczynić system powiadomień jeszcze bardziej przyjaznym.

Nowe Ustawienia Systemowe

To kolejna zmiana obok której nie da się przejść obojętnie. Dotychczasowe okno Ustawień Systemowych zostało bowiem zastąpione czymś na wzór ustawień z GNOME. Bez obaw, nie wynika z tego maksymalne uproszczenie formuły ustawień, a jedynie zgrupowanie ich w zgrabną listę po lewej stronie okna. Dzięki temu wszystko stało się bardziej czytelne, przewidywalne i łatwiejsze do odnalezienia. Również dzięki tworzonej z czasem listy najczęściej używanych modułów, automatycznemu dopasowywaniu treści do wymiarów okna, itp. Jeżeli jednak ktoś ma ochotę to nic nie stoi na przeszkodzie aby powrócić do poprzedniego wyglądu ikon porozrzucanych po powierzchni okna.

Pasek zadań z akcjami

Jest to kolejne rozwinięcie koncepcji „przypinanych” akcji do konkretnych okien/programów na pasku zadań. Od teraz możliwe będzie definiowanie do jakiej funkcji programu chcemy się odwołać i mieć na taką ewentualność skrót w podręcznym menu (pod prawym przyciskiem). Zmianie uległa również sprawność i szybkość działania paska zadań – oczywiście na plus.

Jeszcze lepsze Menu

Kicker doczekał się wyglądu bez bocznego paska jeżeli nie mam ustawionej listy ulubionych programów. Umożliwiono wybór ikony dla programu z aktualnego zestawu ikon, przyśpieszono działanie folderu Pulpit i pozwolono na zdefiniowanie ulubionych narzędzi do ulubionych czynności.

Kwestia Waylanda

Chociaż w KDE Plasma współpraca z Waylandem rodzi się w bólach, to już teraz KWin jest w stanie domyślnie przeskalować obraz (w zależności od DPI monitora). Poprawiono także skróty klawiszowe w oknach Waylanda i wykonano kilka pomniejszych poprawek.

To oczywiście nie są wszystkie zmiany jakie czekają na nas w tym wydaniu. Pełna lista jest dostępna pod tym adresem, a pierwsze dystrybucje w których będziemy mogli przetestować to środowisko pojawią się już wkrótce. Lub inaczej – w niektórych dystrybucjach KDE Plasma 5.11 pojawi się już niebawem. 

Post navigation

Translate »