Autopano Pro/Giga 4.4.1 dla fanów automatyzacji

Kto by w dzisiejszych czasach płacił za program do tworzenia panoram. W czasach kiedy mamy do dyspozycji potężne narzędzia typu Hugin, digiKam, GIMP, pomniejsze ale nie mniej sprawne typu Fotoxx czy wręcz edytory RAW pozwalające na takie zabiegi. To może inaczej – co musi posiadać taki program, aby ktoś zechciał za niego zapłacić? I tutaj można się niesamowicie zdziwić, ile automatyki można włożyć w takie rozwiązanie. Przyglądając się możliwościom płatnego programu Autopano Pro/Giga okazuje się bowiem, że wyszukiwanie punktów wspólnych pomiędzy kadrami to dopiero początek.

Autopano Pro 4.4.1 – panorama pionowo – pozioma? Żaden problem.
Istniejąca na rynku od 2004 roku firma Kolor od samego początku za punkt honoru postawiła sobie ułatwienie życia twórcom efektownych panoram. W tym celu w ich autorskim oprogramowaniu Autopano zaprzęgnięto do pracy technologię SIFT. Pozwoliło to na uzyskanie ciekawych efektów, niezłej dokładności i przed projektem rozpostarła się wizja świetlanej przyszłość. Dzisiaj oferta Kolor to nie tylko flagowe Autopano Pro/Giga do klejenia standardowych panoram, ale i narzędzia do tworzenia panoram 360, wirtualnych „wycieczek”, itp.

Skupmy się jednak na flagowym produkcie, który występuje w dwóch wersjach – Autopano Pro i Giga. Różnica pomiędzy nimi jest oczywista, np. w zakresie obsługi wtyczek umożliwiających współpracę z produktami Adobe (mała strata dla użytkowników Linuksa) czy wykorzystaniem autorskiego algorytmu Neutralhazer. Decyzją każdego z zainteresowanych będzie określenie na ile te różnice są istotne.

Jednak jakie dywagacje filozoficzne można przeprowadzać nad programem, po uruchomieniu którego wystarczy pokazać mu zestaw naszych zdjęć, kliknąć przycisk Wykryj Panoramę i cieszyć się doskonale wykonanym zadaniem? A tak właśnie działa Autopano Pro/Giga. Możemy złożyć panoramy pionowo-poziome bez kompletnego przykładania się do tego tematu. Tzn. zdjęcia musimy jakieś posiadać, to wymóg niezaprzeczalny. Ale droga na skróty w tym programie jest tak łatwa i przyjemna, że cały proces wyszukiwania punktów wspólnych, kolejności zdjęć, ich przenikania czy wręcz łączenia z wykorzystaniem techniki HDR jest dla nas transparentny.

Oczywiście jeżeli ktoś się uprze to odkryje w tym programie zarówno możliwość typowych ustawień, jak też istnienie edytora punktów wspólnych, formy panoramy i innych niuansów związanych z tym wydarzeniem. Lecz to co warto podkreślić i za co płacimy to wyjątkowa inteligencja programu, który nie udaje, że nie rozumie intencji użytkownika który karmi go jakimiś zdjęciami. Autopano składa panoramy zawodowo i nie robi mu większej różnicy, czy jest są to dwa kadry czy dwie setki. Edytor utrzymuje światowy poziom i na potrzeby zadań mu zleconych wykorzystuje zarówno wszystkie rdzenie naszego CPU i GPU.

Nie też tak, że musimy kupować kota w worku. Każda wersja oprogramowania od tego producenta jest dostępna na jego stronie w wersji demo. Wersja Pro kosztuje 99,00 Euro, wersja Giga 199,00 Euro. Dla amatora jest to wydatek nad którym należy się zastanowić, ale jeżeli ktoś zajmuje się tą dziedziną fotografii profesjonalnie, to wszystko jest jak najbardziej w zasięgu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.