Skąd masz to zdjęcie – Photini 2017.8.0

W niedalekiej przyszłości aby ustalić pochodzenia naszych kadrów będziemy potrzebowali albo odpowiedniego medykamentu (którego nazwy zapomniałem) albo umiejętności posługiwania się programem Photini. To bowiem ten niepozorny kawałek oprogramowania pozwoli nam na uwiecznienie w formie cyfrowej współrzędnych a nawet adresu i miejsca wykonania fotografii.

Photini 2017.8.0
Photini jest już na scenie opensource od dłuższego czasu, jednak nadal spotykam osoby której utyskują na brak zgrabnego modyfikowania geotagów pod Linuksem. Problem ten nie dotyczy szczęśliwców którzy posiadają przy aparacie moduł GPS. Większość przeciętnych fotografów chcąc wzbogacić informacje dotyczące kadru musi ręcznie wklepywać ręcznie jego współrzędne. Co więcej, niektóre popularne rozwiązania służące temu celowi zakładają, że zwykły użytkownik Linuksa znajduje dziką przyjemność w przepisywaniu cyfr określających położenie miejsca w którym zdjęcie zostało zrobione. Dlatego na tle powyższego Photini jawi się jako projekt wyprzedzający swoją epokę. Nie dość, że dane możemy wpisać ręcznie, to mogą one zostać odczytane ze zdjęcia (w celu korekty). A kwintesencją postępu jest możliwość przeniesienia miniatury zdjęcia wprost na mapę, by w ten sposób zaakcentować położenie fotografa w danej chwili.

Nie jest to oczywiście jedyny program który tak ułatwia geotagowanie (Darktable, digiKam), ale jednak. Photini 2017.8.0 usprawnia ten proces jeszcze bardziej:

  • używanie miniatur zapisanych w Exif/Xmp zamiast automatycznego generowania ich wprost z obrazu,
  • usprawnione odczytywanie metadanych z plików wideo,
  • kontekstowe menu wielokrotnego wyboru,
  • kontekstowe menu w sekcji wyboru plików,
  • możliwość odświeżenie (zregenerowania) miniatur, w tym tych wideo,

Jak widać, jest to dość wyspecjalizowane narzędzie które znacznie ułatwi, usprawni i przyśpieszy proces dodawania współrzędnych do naszych kadrów. Nie są to jedyne możliwości programu. Do zdjęć będziemy mogli dodać inne metadane – tytuł, opis, autora, tagi tematyczne. Możliwe jest też poprawienie daty wykonania i przeniesienia na komputera kadrów, zmiana nazwy obiektywu i aparatu oraz parametrów naświetlenia. Na koniec w łatwy sposób prześlemy opisane zdjęcia na Flickr lub Facebooka.

Użytkownicy Ubuntu 16.04/17.04/17.10, Minta 18.xx znajdą program w repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install photini

W Arch Linuksie i Manjaro możemy wypróbować paczkę z AUR:
yaourt -Syu photini-git 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.