Przyczajony digiKam 5.7.0

Chociaż prasa jeszcze milczy na ten temat, to na Githubie znany wszystkim fotografom digiKam doczekał się opublikowania wersji 5.7.0. Tradycyjnie poprawiono mnóstwo zgłoszonych błędów, ale jednocześnie ułatwiono eksportowanie naszych prac oraz drukowanie.

digiKam 5.6.0 w pełnej krasie
Programu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, a przynajmniej nikomu kto kiedykolwiek stanął przed dylematem wyboru edytora RAW pod Linuksem. Na przekór sugestii zaklętej w nieparzystych cyfrach digiKam 5.7.0 to całkiem stabilne i bogate w nowości wydanie. A czeka tutaj na nas:

 • dodano zdalny czytnik dokumentacji niezależny od desktopu,
 • nowe narzędzie eksportu albumu w formie email,
 • nowe narzędzie zaawansowanego układu wydruku,
 • narzędzie Send by Mail potrafi usuwać metadane,
 • zmiany w wyszukiwaniu,
 • PrintCreator: opcja pozwalająca stworzyć wydruk z albumów lub wybranych obrazów,
 • PrintCreator: opcja własnych ustawień dla obrazu,
 • PrintCreator: wielowątkowe przetwarzanie,
 • ImageEditor : dodano SendByMail i PrintCreator,
 • Showfoto : dodano SendByMail i PrintCreator,
 • LightTable : dodano SendByMail i PrintCreator,
 • Panorama : wsparcie dla Hugin 2017.0,
 • Geolocation : eksport danych GPS do pliku KML.

Innymi słowy – jest dobrze. Szczególnie przydać się nam mogą rozbudowane opcje kreatora wydruku, nowe możliwości edytowania obrazów i wielowątkowe przetwarzanie. Osoby współpracujące z redakcjami docenią możliwość bezpośredniego przesyłania materiału za pomocą poczty. A na miłośników panoram czeka perfekcyjna współpraca z aktualnym Huginem 2017.

Program skrzętnie chowa się jeszcze przed publicznością i pewnie zajmie kilka chwil, zanim pojawi się w jakimś repozytorium. W przypadku wersji dla Ubuntu 16.04/17.04, Mint 18.x i pochodnych możemy obstawiać, że najwcześniej pojawi się w PPA:

sudo add-apt-repository ppa:philip5/extra
sudo apt-get update
sudo apt-get install digikam5

… chociaż na dzień tworzenia tego wpisu w podanym repozytorium nie ma jeszcze wspomnianej paczki.

Natomiast użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro znajdą za jakiś czas program w głównym repozytorium:

sudo pacman -S digikam 

5 komentarzy

 1. Jeśli idzie o RAWy to mimo wszystko polecam Darktable – są programy mniej skomplkowane, ale po opanowaniu DT efekty będa naprawdę dobre. To samo można napisać o Rawtherapee, ale on jest – IMHO – nieco trudniejszy do opanowania. Jeśli te dwa programy okażą się zbyt złożone, to jest kilka mniej rozbudowanych propozycji, najczęściej jako opcja wnudowana w kombajn do zarządzania zdjęciami. Zacznij od DT i zobacz, jak ci idzie 🙂

 2. Dla bardzo bardzo początkujących poleciłbym.. Ddroom (do znalezienia w PPA Highly Explosive). Program jest tak prosty jak niegdyś Rawstudio, ale daje pojęcie do czego służy ekspozycja, balans bieli, itp. Po praktykach na nim można przesiąść się na poważniejsze rozwiązania, typu Darktable, Rawtherapee czy komercyjny Aftershot Pro.

 3. To jeszcze by uzupełnić. Jednocześnie została opublikowana biblioteka libmediawiki 5.37.0, która rozszerza możliwości ostatniego digiKama. Niestety nie wiem, czy wystarczy ją doinstalować w systemie, czy też sam digiKam musi zostać przebudowany w oparciu o nią. Z PKGBUILDu dikiKam wynika, że jest to opcjonalna paczka dla kipi-plugins.

 4. Dziękuję, bawię się trochę w Darktable i jak już ogarnie się zarządzanie kolekcją to idzie całkiem sprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.