przystajnik

Krita 3.2 na przekór wszystkiemu

Każdy z nas załamałby się w obliczu takich problemów ze skarbówką jakie dotknęły Fundację Krita. Jednak nie dość, że społeczność OpenSource w przypływie bezgranicznego wzburzenia zebrała pieniądze by nakarmić nimi beznamiętnego fiskusa, to skala zrzutki jest taka (196% normy), że jeszcze nieco finansów zostanie na rozwój programu. A deweloperzy odwdzięczają się tym czym mogą – czyli nową wersją Krita 3.2, w której już teraz znajdziemy funkcje zapowiadane na wersję 4.0.

Krita 3.2

Jednak najważniejszym punktem tego wydania pozostaje debiutująca w Kricie odnowiona wtyczka G’Mic-qt. Dzięki niej dostępne stały się wszystkie efekty znane z tego rozwiązania, które święci triumfy jako dodatek do GIMPa. Co więcej, wtyczka została popełniona przez twórców G’Mic, zatem możemy być pewni jej wysokiej jakości i prawidłowej współpracy z silnikiem G’Mic. Kolejną atrakcją jest powracające wsparcie dla malowania palcem, czyli Touch Painting (z możliwością wyłączenia w ustawieniach). Jest to ukłon w stronę użytkowników urządzeń dotykowych. Malarzy ucieszy z pewnością nowy zestaw pędzli, nowe skróty klawiszowe zmieniające status warstwy (widoczność, blokada, itp.). Dla fotografów najciekawsze może być narzędzie do usuwania niechcianych elementów z obrazu. Jednak nie jest to archaiczny stempel, ale automagiczne rozwiązanie które wymaga od nas jedynie zaznaczenia elementu a resztą zajmie się algorytm. Smart Patch Tool było przewidziane do wydania 4.0, ale sprawę udało się okiełznać już teraz. A do tego wszystkie pojawiła się nowa metoda nakładania warstw Hard Overlay oraz poprawionych zostały dziesiątki błędów.

Użytkownicy Linuksa najszybciej zainstalują Krita 3.2 wykorzystując dostarczony przez twórców obraz Appimage. Niestety nie doczekaliśmy się jeszcze stabilnego repozytorium z najnowszymi wersjami tego programu.

Przed szereg wybija się znowu Arch Linux, Manjaro (i pochodne). Wersja 3.2 jest już dostępna w głównym repozytorium:

sudo pacman -S krita 

Post navigation

6 comments for “Krita 3.2 na przekór wszystkiemu

 1. wefhy
  18 sierpnia, 2017 at 20:00

  Dziwnego macie tego Archa i Manjaro, w moich repozytoriach jest tylko 3.1.4, strony też nie podają, żeby był update… Chyba, że o czymś nie wiem

 2. pavbaranov
  18 sierpnia, 2017 at 21:54

  Oflagowane 17.08. Zdaje się, że Antonio gdzieś wypoczywa, bowiem KDEApps 17.08 też się nie doczekało aktualizacji, a RC w ogóle nie było.

 3. rod
  19 sierpnia, 2017 at 7:31

  Ile mniej więcej jest pakietów w systemie Antergos, po wybraniu tylko Gnome?

 4. pavbaranov
  19 sierpnia, 2017 at 10:48

  Z czystej ciekawości: po co to Ci wiedzieć? Co Ci daje taka informacja?
  Jeśli jednak chciałbyś, to wyciągnij sobie informacje stąd: https://github.com/Antergos
  Są one jednak mało miarodajne, albowiem instalator umożliwia – nawet przy wyborze tego samego środowiska – instalację nieco innych paczek w zależności od wyborów instalującego.
  Generalnie mogę Ci odpowiedzieć tak:
  – od Archa + Gnome – więcej,
  – od Fedory, Ubuntu, Sabayon, OpenSUSE itd. itp. – porównanie pozbawione sensu ze względu na odmienność paczkowania.

 5. krzych sur
  19 sierpnia, 2017 at 19:53

  Powoli Krita wyrasta na potężny kombajn…

 6. Nikołaj Iwanowicz Jeżow
  23 sierpnia, 2017 at 14:10

  Smart Patch Tool – zdecydowanie nie podoba mi się ta funkcja. ale Stalinowi pewnie by się podobała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »