Terminal pogryzł człowieka: gtop

Inwencja deweloperów nie zna granic. Bowiem tytułowy gtop jest przykładem na to, że Javascript i terminal to też jakiś pomysł na wyświetlenie informacji systemowych.

gtop w akcji
Jak dziwacznie by to nie brzmiało, to jednak gtop przeczy naturze i z wykorzystaniem Javascriptu wyświetla nam w terminalu interesujące informacje o systemie i jego aktualnym obciążeniu. Dane są poukładane w zgrabne okienka i opowiadają nam o aktualnym wykorzystaniu procesora (i jego rdzeni), pamięci, sieci oraz dysku. Nie sposób też pominąć informacji o procesach. Wykresy dają nam czytelny wgląd w historię obciążenia w danej jednostce czasu.

Obsługa tego programu sprowadza się do naciskania trzech klawiszy. Wybierając p posortujemy procesy według ich numeru ID. Klawisz c pokaże nam procesy zaczynając od tych najbardziej obciążających procesor. Z kolei m posortuje je według zużycia pamięci. Klawiszami góra/dół możemy przeglądać tę listę (jeżeli nie mieści się na ekranie). Łatwo zapamiętać, chociaż niektórzy woleliby bogatszą interakcję z gromadzonymi przez program danymi.

Na wielu osób najbardziej ekscytująco w tym wszystkim będzie wyglądał jednak proces instalacji. W przypadku Ubuntu 16.04/17.10, Minta 18.xx i pochodnych należy doinstalować:

sudo apt-get install nodejs npm

Podobnie w Arch Linuksie i Manjaro:

sudo pacman -S nodejs npm

A na koniec wykorzystujemy właśnie zainstalowane polecenie npm:

npm install gtop -g

Gdyby po uruchomieniu okazało się, że w miejscu niektórych znaków widzimy wymowne pytajniki, należy poinstruować nieco nasz terminal:

LANG=en_US.utf8 TERM=xterm-256color gtop 

7 komentarzy

 1. PHP jest passé, teraz rzeźbienie wszystkiego co się da w jsie, więc jeśli nie pojawi się jakiś “następca” to niestety jeszcze wiele wody upłynie 😉

 2. Sam zrezygnowałem z nauki Javy, ponieważ ona ssie i Linus Torvalds powiedział że to bardzo zły język programowania. Uczył bym się C++ ponieważ społeczność Linuksa go lubi, ale jestem za leniwy. Pozostał więc Python, Ruby i JavaScript, a z racji tego że moje ulubione środowisko graficzne jak Gnome Shell zostało napisane właśnie w JavaScript, to wybrałem ten język do nauki. JavaScript ze swoim nowszym standardem ECMAscript 6 jest wszędzie, możesz pisać web czyli frontend, backend(Node.js). Ale nie tylko, możesz też programować roboty, pisać aplikacje mobilne. W NASA wykorzystuje się najczęściej C++, Python i JavaScript 😉
  https://helion.pl/ksiazki/android-tworzenie-aplikacji-w-oparciu-o-html-css-i-javascript-jonathan-stark-brian-jepson,andrta.htm#format/e
  https://helion.pl/ksiazki/podrecznik-node-js-smashing-magazine-guillermo-rauch,podnod.htm
  https://helion.pl/ksiazki/roboty-javascript-od-podstaw-projekty-nodebots-dla-platformy-johnny-five-z-wykorzystaniem-plytek-ras-rick-waldron-backstop-media-lista-wspolautorow-w,roboty.htm
  Może jakiś mały wpis tu zrobicie o nowoczesnych językach programowania, które warto wybrać do nauki pod Linuksem? A jest w czym przebierać C++17, Rust, Go, D, Swift, Kotlin, Scala, Elixir, Ceylon, Vala.

 3. Eh, widzę płomiennego adepta 😉 Nie warto przywiązywać się, do języków, czy technologii. Programowanie to sposób myślenia, rozwiązywanie problemów, analityczne, algorytmiczne myślenie. Nie można powiedzieć, ze Java ssie. Ma swoje zalety, ale i mankamenty. Faktem, jest, że sporo bankowości stoi na Javie – więc pewnie przez dziesiąt, lat będzie praca w tym języku. Co więcej, największe Banki, pracują jeszcze na Javie 1.5, z powodów stabilności. Część operacji finansowych jest napisana w Cobolu. To dojrzały kod, który miał swoje błędy, jakie zostały naprawione. Przepisując te operacje do JS, znów te same błędy,lub inne wyjdą, co wiązać się będzie z naprawą ich i stratami jakie w wyniku ich wyjdą. Dlatego też wiem, że niektóre systemy Cobolowe, które nie mogą pracować na nowoczesnych mainframe, nie są przepisywane, a są pisane w Javie, maszyny wirtualne, które emulują maszyny na których ten soft Cobolowy ruszy. Podobnie SAP – rdzen sapu był pisany na jakieś stare IBM i do dziś dzień na samym dole stoi maszyna wirtualna tego IBM. Języki to narzędzia, nikt nie mówi, że młotek jest przestarzały i trzeba kupić pneumatyczne wbijaki do gwoździ, tak samo, są pewne języki i technologie są używalne od zarania ich powstania i będą dalej. Też kiedyś miałem płomienne zapędy, ja jeszcze się uczyłem programować na poważnie (czasy liceum, wcześniej to zabawa była). Z doświadczeniem, nabiera się pragmatyzmu. Nie jestem taki chętny do krzewienia JS. Owszem, pisze się w nim fajnie klienty WWW, ale w innych zastosowaniach jest kiepski. Strasznie dużo zasobów pożera (widziałem gdzieś dimmer do ekranu w JS pobierający 300mb ram). Prędość działąnia i ergonomia też kuleje. Popatrz na pgAdminIII(napisany w c++), a pgAdminIV(przepisany do js). To i to aplikacja desktopowa, o tej samej funkcjonalnosci, aergonomia zupelnie inna. Natomiast, jak chcesz się ograniczyć do jednego języka, to chcąc być dobrym programistom, informatykiem, jest to nie możliwe. Owszem, są oferty, “poszukuje programisty x”, ale zawsze kolo tego x są inne języki i technologie jak bash, python, git, sql etc. Sam piszę na codzień w C#, C++, C, Pascal, JS, SQL, Bash, Razor, HTML, Python, PHP. Jeśli potrafił programować, to język to kwestia dni. Fakt – już nie jestem etatowce, bo mam swoją firmę, może dlatego stos taki rozległy, ale jednak. Serio czasami warto o więcej pokory i słuchać bardziej doświadczonych, bo jednak i w tych czasach od starszych można się wiele nauczyć. W przeciwnym wypadku opowiada się pół prawdy o wszędobylności JS i nowoczesnych technologii, które wywołują jedynie lekki uśmiech u starych wyg.

  Btw. co do języków na linuxa – duża część softu to C, który ma dziesiąt lat. C++ 17 to tylko nowy soft, a reszta kodu jest często przestarzała. Vala, to w zasadzie C i też młode ani nowoczesne nie jest. Osobiście piszę też komercyjny soft na linuxa… w C#. Tak, uważam, że C# jest jednym z lepszych i nowoczesnych języków na tą platformę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.