Ubunsys 2017.08.07 – Ubuntu okiełznane

Wiele jest sposób na to, jak poradzić sobie ze swoim system operacyjnym. Już na wstępie można się poddać i przyjąć stan rzeczy takim jaki jest. Można złorzeczyć i narzekać na zanikające z wersji na wersję możliwości konfiguracyjne środowiska. Ale można też wezwać na pomoc sprytny Ubunsys 2017.08.07, który oprócz typowych dla Ubuntu „poprawek” da nam możliwość wyregulowania niektórych przypadłości linuksowych.

Ubunsys
Na tle innych programów podobnego przeznaczenia, Ubunsys to oferta skierowany do nieco bardziej zorientowanych użytkowników. W Ubunsys nie jesteśmy skazani jedynie na instalację nowych paczek, usuwanie starych kerneli, zarządzanie repozytoriami PPA. Na ten projekt składa się też wiele innych ciekawych funkcji. Przykłady? Proszę bardzo. Edycja pliku sudoers, ustawienia sudo (pytanie o hasło, itp.), aktywowanie hibernacji, naprawianie systemu po instalacji błędnej paczki, naprawianie problemu brakujących kluczy GPG, zarządzanie repozytoriami (kopia bezpieczeństwa), pokazywanie/ukrywanie systemowych rzeczy w autostarcie, ustawienia dualboot, konfiguracja ekranu blokady i tak można wymieniać jeszcze kilka innych cech tego programu.

Główne okno programu zawiera kilka kart podzielonych na Packages, Tweaks, System, Repair. W każdy przeprowadzimy kilka różnych czynności. W Packages szybko zainstalujemy jedną z wielu aplikacji spoza głównych repozytoriów. Tweaks jak sama nazwa wskazuje to różne machinacje z plikiem sudoers, listą repozytoriów, hibernacją, zachowaniem sudo, itp. System to z kolei narzędzia zajmujące się poprawkami repozytoriów – aktualizacje, przejścia pomiędzy wersjami, instalowanie kerneli mainline. Repair to oczywiście panaceum na zablokowany błędnym pakietem system aktualizacji.

Jak widać zakres umiejętności Ubunsys wykracza poza skostniałe standardy. Program w warstwie technicznej to tak naprawdę GUI które pod „spodem” wywołuje odpowiednie skrypty. Skrypty te są pobierane z repozytorium Github projektu – zatem każdy może je podejrzeć i upewnić się, że ich wywoływanie w systemie jest bezpieczne. Oczywiście jeżeli wspomniane powyżej terminy nic nam nie mówią, lepiej jest odpuścić sobie testowanie tego programu na naszym produkcyjnym systemie.

Jak wskazuje sama nazwa programu, jest on skierowany przede wszystkim do użytkowników Ubuntu 16.04/17.04/17.10:

sudo add-apt-repository -y ppa:adgellida/ubunsys
sudo apt-get -y update
sudo apt-get -y install ubunsys
 

0

1 Response

  1. Z jednej strony ciekawe to i rozwiązuje kilka problemów z którymi niestety dane mi było się spotkać (klucze GPG), ale z drugiej jednak duplikuje opcje dostępne gdzie indziej, a tego chyba nikt nie lubi. No i cała idea programów administrujących za użytkownika systemem też nie do końca mi się podoba, chociaż tu na szczęście nie da się chyba wyklikać rzeczy uceglających maszynę jak to bywa w niektórych temu podobnych ‚ułatwiaczach życia’.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.