Powroty z zaświatów: Fotowall 1.0 Retro

Fotowall to projekt który zostanie zapewne zapamiętany na kartach historii w kategorii programów z największą przerwą pomiędzy wydaniami. Bowiem zanim dostaliśmy do rąk Fotowall 1.0 sprzed kilku dni, jego poprzednia wersja 0.9 została nam objawiona w… 2009 roku. Ale to nie jedyna rzecz, którą warto wiedzieć o tym projekcie.

Fotowall 1.0
Ten zgrabny i dobrze zaprojektowany programy to nic innego jak kolejne narzędzie pozwalające oddać się artystycznemu hedonizmowi. Cała koncepcja powyższe tkwi w doborze odpowiednich zdjęć (tych, które chcemy zaprojektować światu) i rozmieszczenia ich w efektownym nieładzie (lub też ładzie) na ekranie roboczym. Każde ze zdjęć możemy okrasić ramką, efektem specjalnym (kolory, itp.), odpowiednio je obrócić lub zmienić perspektywę. Dostępne są też ustawienia lustrzanego odbicie, przeźroczystość, umieszczania podpisów/tytułów aż po filtry rozmywające zdjęcie lub intensyfikujące cień. Na tym rzecz jasna nie koniec, bowiem źródłem dla elementów na naszym „płótnie” mogą być pliki z lokalnego dysku, zdjęcia odnalezione na Flickr, obraz z kamery, dowolny tekst a także, co jest nowością, modna ostatnio „chmura ze słów”. Co do samego płótna czyli tła pod zdjęciami, może zawierać ono jednolity kolor, dowolnie ustalony przez nas gradient lub któreś ze zdjęć. Oczywistą oczywistością są takie opcje jak losowe rozmieszczanie zdjęć, losowe transformacje, utrzymywanie proporcji, eliminowanie nachodzenia zdjęć na siebie, itp.

Ten ogólny zarys programu należy uzupełnić jeszcze tym, co w Fotowall 1.0 jest zupełną nowością:

  • kadrowanie zdjęć,
  • wysokiej jakości eksport do PDF,
  • edytor Wordcloud,
  • efekty tekstowe – próbnik kolorów oraz edycja krzywej na której umieszczany jest tekst,
  • korekta perspektywy i obroty,
  • przepisanie programu na potrzeby Qt5,
  • system Undo/Redo (nieaktywne)

Zestaw funkcji jest nad wyraz bogaty jak na program o takim trywialny, zdawałoby się, przeznaczeniu. Całość okrasza możliwość włączenia dopalaczy z wykorzystaniem OpenGL oraz zestaw pomocy naukowych, czytaj – samouczków online.

Użytkownicy Ubuntu 16.04/17.04 oraz Minta 18.xx znajdą program w repozytorium Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install fotowall

Użytkownicy Arch Linuksa oraz Manjaro nie zostają na lodzie. Wystarczy, że skorzystają z repozytorium AUR:

yaourt -S fotwall 

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.